Letní týdenní seminář

Letní seminář 2025

(12.)/13.–19. července 2025, Kroměříž

Týdenní seminář pro sbormistry a vedoucí pěveckých kolektivů všech typů pěveckých sborů a všech úrovní pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Asociací sbormistrů, z. s.

Jedná se o intenzivní kurz zaměřený na metodiku práce se sborem, dirigování i hlasovou výchovu, který je doplněn o zajímavé přednášky a workshopy z oboru. Týden zakončuje sobotní slavnostní koncert účastníků.

Seminář je koncipován jako práce ve sborových dílnách, součástí jsou ale i individuální hodiny hlasové výchovy a konzultace v dirigování. Hlásit se mohou začínající i pokročilí sbormistři dětských, mládežnických i dospělých (seniorských) pěveckých sborů a všichni zájemci o sborový zpěv a hlasovou výchovu.

Předběžný program

Sobota 12.7.

Český sbormistrovský sbor: 10:00-12:00 dělené zkoušky, oběd, 14-18:00 společná zkouška, večeře, 19:30-21:00 společná zkouška

Neděle 13.7.

Český sbormistrovský sbor: snídaně, 9:00-12:00 společná zkouška, oběd, 14:00-15:00 generální zkouška

Příjezd účastníků Letního semináře: od 14 hodin

16:00 Zahajovací koncert (účinkuje Český sbormistrovský sbor)

18:00 večeře

19:00-21:00 Zahájení semináře

pondělí 14.7. – pátek 18.7.

Hromadná a skupinová výuka dirigování a metodiky, rozezpívání ve sboru: denně 9:00-21:00

Individuální výuka hlasové výchovy, taktování a komorního zpěvu – denně dle rozpisu

středa 16.7.

19:30 Koncert komorních ansámblů a duchovní hudby v kostele

sobota 19.7.

9:00-12:00 Zkoušky na koncert

oběd

14:00-15:00 Generální zkouška

16:00 Slavnostní závěrečný koncert účastníků

Předání osvědčení, odjezd

Lektoři

Zuzana Kadlčíková pochází z Hradce Králové, kde zpívala v Královéhradeckém dětském sboru Jitro. Absolvovala obor Sbormistrovství a HV na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity a Dirigování sboru a orchestru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Během studií se opakovaně účastnila dirigentských kurzů a získala také dirigentské stipendium na Internationale Sommerakademie PragWienBudapest. Jako korepetitorka spolupracovala s divadlem A. Dvořáka v Ostravě, Moravským divadlem Olomouc a s Městským divadlem Brno. V letech 2005–2007 byla sbormistryní dětského sboru Kantiléna při Filharmonii Brno, v letech 2005–2012 vedla smíšený sbor Virtuosi di Mikulov. V roce 2011 získala cenu Sbormistr junior a založila v Brně profesionální pěvecký Ansámbl Forte. V říjnu 2013 debutovala jako dirigentka v Národním divadle Brno. V letech 2016–2018 byla sbormistryní smíšeného sboru Ars Brunensis v Brně, poté v letech 2018 -2021 spolupracovala s Českým filharmonickým sborem Brno. Od roku 2021 je dirigentkou a hlavní sbormistryní opery Slovenského národního divadla, od roku 2025 působí jako sbormistryně ve Státní opeře Praha.

Lenka Polášková vystudovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži obor hra na klavír a Ostravskou univerzitu obor Hudební výchova, sbormistrovství. Již při začátku studia na Ostravské univerzitě obnovila tradici sborového zpěvu v Hulíně a v září 1999 založila Smíšený pěvecký sbor Smetana – Hulín, kde působí dodnes. Od roku 2001 působí jako pedagog na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde vyučuje intonaci, sborový zpěv a korepetice a působí jako zástupkyně ředitele školy. Smíšený sbor na této škole pod jejím vedením dosáhl mnoha úspěchů. S dětským pěveckým sborem Moravské děti spolupracuje od roku 1998 jako korepetitorka a v roce 2003 již jako jeho sbormistryně. Roku 2010 jí byla udělena cena Sbormistr – junior.

Jiří Jablunka působí jako učitel hudební výchovy s metodikou na VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, kde vede také Dívčí pěvecký sbor. V ZUŠ Zdounky vyučuje hru na dechové a klávesové nástroje, hudební nauku vyučuje v ZUŠ v Kroměříži. Má bohaté zkušenosti s výukou na 1. i 2. stupni ZŠ, je pravidelně zván jako lektor na hudební workshopy pro pedagogy MŠ a ZŠ a je také autorem a lektorem společného muzicírování předškoláků s rodiči „Hudbánky“.

Josef Surovík sudoval na Církevní konzervatoři v Kroměříži obor Církevní hudba (varhany, dirigování a zpěv). Během své bohaté sbormistrovské kariéry řídil celou řadu sborů, u několika z nich byl také zakládajícím sbormistrem (Moraviachor, Sonet Vsetín, Český sbormistrovský sbor, Dvořák Zlín, DPS Cantica a komorní sboru Cantica leatitia Zlín). V letech 1998–2004 působil jako sbormistr při Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín, byl sbormistrem také v Dětské opeře Zlín (založena 2011). Se svými sbory se pravidelně účastní domácích i zahraničních prestižních festivalů, na kterých získal řadu předních ocenění. Pravidelně zasedá jako porotce na mezinárodních soutěžích a je lektorem vzdělávacích seminářů. V roce 2009 získal Josef Surovík cenu Sbormistr-junior, v roce 2012 cenu za příkladnou práci s mládežnickým sborem na FSU Jihlava, v roce 2014 Cenu primátora města Zlína a v roce 2019 Cenu Ferdinanda Vacha.

Miloslava Vítková vystudovala sbormistrovství a hudební výchovu na PedF UK a klasický zpěv na Konzervatoři Plzeň. V letech 2008–2014 byla odbornou pracovnicí pro dětský sborový zpěv Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu. Od roku 2008 vyučuje hudební nauku a zpěv na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy.

První sbormistrovské zkušenosti získala při založení a vedení SPS skautů Cantuta (2003–2015), podílela se na vedení přípravných oddělení Kühnova dětského sboru (2006–2010), vyučovala sborový zpěv na FHS UK (2005–2008), společně se sbormistryní Petrou Šlapánkovou vedla DPS Stodůláček (2011–2012), učila hudební výchovu na gymnáziu (Gymnázium Nad Štolou, 2007–2010). V roce 2012 založila Dětský katedrální sbor, který působí při Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, v roce 2008 založila ženský sbor Bubureza

Kateřina Březinová je absolventkou Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy, taktéž absolventkou Konzervatoře Jana Deyla. V současné době je studentkou HAMU ve třídě prof. Magdalény Hajóssyové. Během studia na akademii ztvárnila roli Matky v opeře Slzy nože od Bohuslava Martinů nebo roli Cherubína ve Figarově svatbě W. A. Mozarta. Hostuje v Severočeském divadle v Ústí nad Labem a v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 2023 účinkovala v opeře Lukáše Sommera s názvem Časoplet, která byla provedena mimo jiné na Smetanově Litomyšli 2023. Pravidelně se účastní pěveckých soutěží, mezi její nedávná ocenění patří například 1. cena z Duškovy soutěže 2023. Od roku 2019 je členkou souboru Chorea Bohemica, spolupracuje také s Cimbálovou muzikou České filharmonie. Kromě zpěvu v minulosti studovala na HAMU obor Hudební teorie. Věnuje se také pedagogické činnosti, vyučuje sólový zpěv na Hudební škole hl. m. Prahy, kde taktéž spoluorganizuje Písňovou soutěž Bohuslava Martinů.

Absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě v dirigentské třídě Jaromíra Javůrka a Akademii múzických umění v Praze, kde studoval pod vedením předních českých dirigentů – Leoše Svárovského, Tomáše Koutníka, Ivana Paříka, Hynka Farkače, Jaroslava Brycha a dalších. Spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, PKF Prague Philharmonia, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Severočeskou filharmonií Teplice a se Slezským divadlem v Opavě. Zúčastnil se dirigentských kurzů u SČF v Teplicích pod vedením dirigenta Tomáše Koutníka nebo v Plzni při inscenaci Carmen G. Bizeta v divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni pod vedením Norberta Baxy. Roku 2016 debutoval na MHF Janáčkův máj a od té doby je stálým dirigentem koncertu vítězů skladatelské soutěže Generace. Od roku 2018 je členem odborné rady NIPOS-ARTAMA pro středoškolský sborový zpěv. Pravidelně se zúčastňuje jako lektor a korepetitor sbormistrovských seminářů Klubu sbormistrů. Na Janáčkově konzervatoři v Ostravě vede pěvecké sbory, ansámbly a je dirigentem operního studia školy. Stojí za hudebním nastudováním dvou CD Janáčkovy konzervatoře s autorskou prací ostravské skladatelky Ireny Szurmanové, se kterou aktivně spolupracuje již čtyři sezóny.

Studoval dirigování na Brněnské konzervatoři u Stanislava Kummera. V praxi se zaměřuje zejména na pěvecké sbory. V Brně mimo jiné spolupracoval s dětským sborem Primavera a smíšenými sbory Choirchestra a Gaudeamus.

V současnosti studuje dirigování na HAMU v Praze (mimo jiné pod pedagogickým vedením N. Baxy, T. Koutníka a L. Vasilka) a působí jako zpěvák či jako sbormistr v několika pražských pěveckých sborech včetně Kühnova smíšeného sboru. Je také členem a jedním ze stálých sbormistrů celorepublikového sboru Bohemiachor a od září 2022 vede pražský pěvecký sbor Punkt zaměřující se na soudobou hudbu. V rámci studia na HAMU mimo jiné spolupracoval s Filharmonií Hradec Králové, Severočeskou filharmonií Teplice či komorním sborem Martinů Voices. Zimní semestr 2023–24 strávil v rámci programu Erasmus+ ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien na oddělení sborového dirigování ve třídě významného rakouského sbormistra Aloise Glaßnera.

V listopadu 2023 dirigoval dechový orchestr Hudby hradní stráže a Policie ČR a v lednu 2024 získal první cenu v kategorii studentů dirigování na soutěžní dirigentské přehlídce pořádané Karlovarským symfonickým orchestrem. V únoru 2024 provedl svůj bakalářský koncert na HAMU s orchestrem Akademických komorních sólistů a členy Kühnova smíšeného sboru. Od března 2024 spolupracuje jako asistent dirigenta s libereckým Divadlem F. X. Šaldy.

Jakub Pikla studoval dirigování na Konzervatoři Pardubice a na HAMU v Praze, kde vedle toho studoval také hudební režii. Jako dirigent spolupracoval s několika profesionálními orchestry, mezi nimiž například Orchestr Národního divadla v Praze (debut v Rudolfinu na závěrečném koncertu festivalu Mladá Praha 2017), PKF Prague Philharmonia či Komorní filharmonie Pardubice (série multižánrových koncertů s ChansonTrio CouCou). Vedle toho také spolupracoval s řadou amatérských orchestrů, např. s Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem, Východočeským akademickým orchestrem, Far Musica v Brandýse n. Labem, aj. 

První pěvecký sbor založil a vedl již na gymnáziu, po příchodu na Konzervatoř Pardubice se stal druhým sbormistrem Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice, kde působil do roku 2016, a také druhým sbormistrem Pardubického dětského sboru Iuventus Cantans. Mezi lety 2014–2017 byl sbormistrem Ženského pěveckého sboru Donatio Artis v Golčově Jeníkově, jako záskok také krátce stál v čelech Pardubického komorního sboru Orfeus a Smíšeného pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec. Od roku 2016 stojí v čele Smíšeného pěveckého sboru Doubravan Chotěboř, v roce 2022 se stal sbormistrem Kühnova smíšeného sboru.

Blanka Novotná studovala hru na klavír na konzervatoři v Českých Budějovicích (prof. M. Štajnochrová) a na JAMU v Brně (prof. Z. Hnát). Od roku 2011 působí na ZUŠ O. Nedbala v Táboře, vyučuje hru na klavír a věnuje se korepeticím a komorní hře.

Ubytování a stravování

UBYTOVÁNÍ:

DOMOV MLÁDEŽE Arcibiskupského gymnázia Kroměříž, Pilařova 3, Kroměříž

Ubytování v nedávno rekonstruovaných dvojlůžkových a třílůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. 

K dispozici je společná kuchyňka.

STRAVOVÁNÍ:

Plná penze v Jídelně Arcibiskupského gymnázia, Pilařova 3, Kroměříž.

Bohužel nejsme schopni zajistit bezlepkové ani jiné speciální diety. Děkujeme za pochopení. 

Cena

VARIANTY ÚČASTI 

Tvořivé sborové dílny 12.-13.7. (Český sbormistrovský sbor):  Seminář pro sbormistry, kteří jsou sami zároveň aktivními sborovými zpěváky. Při nácviku náročného sborového repertoáru se pod vedením Josefa Surovíka, Igora Karpilovského a Patrika Buchty zaměří především na problematiku sborového zvuku a barvy, postavení sboru, komorního zpěvu, využití prvků soudobé hudby ve sborovém zpěvu (aleatorika a další) či dramaturgie soutěžního repertoáru. Dílnu zakončuje zahajovací koncert Letního semináře v neděli odpoledne. Připravovaný program v podání účastníků zazní také na soutěži Gaude cantem v Polsku na podzim 2025.
 
Letní seminář 13.-19.7. – Intenzivní týdenní kurz pro sbormistry všech zaměření a pokročilostí je zaměřený na metodiku práce se sborem, dirigování, komorní zpěv i hlasovou výchovu. Doplněn je o zajímavé přednášky a workshopy z oboru. Týden zakončuje sobotní slavnostní koncert účastníků. 
 
Tvořivé sborové dílny a Letní seminář 12.-19.7. – Plný program sbormistrovského setkání.
Tip účastiKurzovnéKurzovné se slevou 15%*UbytováníStravování
Tvořivé sborové dílny500 Kč425 Kč385 Kč460 Kč
Letní seminář Klubu sbormistrů3 500 Kč2 975 Kč2 310 Kč1 860 Kč
Tvořivé sborové dílny a Letní seminář Klubu sbormistrů3 700 Kč3 145 Kč2 695 Kč2 320 Kč

* Sleva pro samoplátce – studenty (do 26 let po předložení potvrzení o studiu), seniory (nad 65 let) a osoby na rodičovské dovolené 15% z kurzovného

Kontakt pro případ dotazů: Zuzana Jandová, jandova@nipos.cz

 

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK: 2.6.2025 nebo po naplnění kapacity

Přihláška

Letní seminář 2024

14.–20. července 2024, Tábor

Týdenní seminář pro sbormistry všech typů pěveckých sborů a všech úrovní pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Asociací sbormistrů, z. s.

Jedná se o intenzivní kurz zaměřený na metodiku práce se sborem, dirigování i hlasovou výchovu, který je doplněn o zajímavé přednášky a workshopy z oboru. Týden zakončuje sobotní slavnostní koncert účastníků.

Seminář je koncipován jako práce ve sborových dílnách, součástí jsou ale i individuální hodiny hlasové výchovy a konzultace v dirigování. Hlásit se mohou začínající i pokročilí sbormistři dětských, mládežnických i dospělých (seniorských) pěveckých sborů a všichni zájemci o sborový zpěv a hlasovou výchovu.

V letošním roce je možné absolvovat také akreditovaný seminář Tvořivé sborové dílny, který předchází letnímu semináři (12.-14.7.). Více informací naleznete zde: https://www.nipos.cz/tsd/

Upozornění: Letní seminář se koná každoročně již více než 30 let. Na konci loňského roku mu skončila akreditace MŠMT a vzhledem k tomu, že celé oddělení akreditací bylo na MŠMT zrušeno, nelze ji prodloužit. Vystavíme vám certifikát o absolvování, ale můžete na to upozornit své zaměstnavatele předem. Akreditaci ještě stále mají Tvořivé sborové dílny.

 

Lektoři:

Jaroslav Brych – dirigování a nácvik skladeb

Zuzana Kadlčíková Pirnerová – metodika práce se sborem

Helena Stojaníková – metodika práce s dětským sborem

Tereza Surovíková – hlasová výchova

Miloslava Vítková – hlasová výchova

Josef Surovík – komorní zpěv

Lenka Pospíšilová – hudební a rytmické hry

Tomáš Stanček, Igor Karpilovskij, Jakub Pikla – základy taktovací techniky

Jan Pirner – repertoárová inspirace

Blanka Novotná – korepetice

Předběžný harmonogram:

neděle 14.7.

příjezd od 14 hodin

16:00 Zahajovací koncert Českého sbormistrovského sboru v Gotickém sále Husitského muzea

17:30 večeře

18:30 zahájení semináře

pondělí 15.7. – sobota 20.7. – společná výuka, individuální hodiny s lektory dle rozpisu, přednášky z oboru denně 8:30-19:00
sobota 20.7.– 15:30 závěrečný koncert účastníků, předání osvědčení, odjezd

 

Organizační informace (detailní rozpis v příhlášce níže)

Ubytování

1. varianta: Domov mládeže VOŠ a SZeŠ Tábor, Tomkova 2159, Tábor.

Třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením na chodbě, parkování 50Kč/den. Spolkový dům, kde probíhá seminář, 600 metrů. Kapacita je omezená.
cena: 2 286 Kč
 
Dvoupokojové buňky po dvou dvoulůžkových pokojích, vlastní sociální zařízení v každé buňce, vlastní parkoviště zdarma. K dispozici vybavená kuchyňka (DM nenabízí snídaně). Spolkový dům, kde probíhá seminář, 2,5 km (5 minut autem), možnost parkování v garážích v těsné blízkosti Spolkového domu za 80 Kč/den. 
cena: 1 926 Kč
 

Stravování začíná nedělní večeří a končí sobotním obědem. Snídaně a večeře probíhají v jídelně Domova mládeže Tomkova, obědy v Jídelně Dusík, vše v dochozí vzdálenosti. Lze objednat normální a vegetariánskou stravu (bezlepkové stravy a jiné diety nezajišťujeme).

cena: 2 598 Kč (plná penze začínající nedělní večeří a končící sobotním obědem)

Účastnický poplatek 2 816 Kč (zahrnuje individuální i hromadné lekce a veškeré materiály)

Přihláška bude k dispozici k vyplnění na těchto stránkách do naplnění kapacity nebo nejpozději do 21. června 2024. Pouze uhrazená přihláška vám rezervuje místo na semináři, neuhrazené přihlášky budou stornovány.

Letní seminář 2023

Letní seminář 2022

Letní seminář 2021

foto Elvis Maslić, archiv NIPOS

Letní seminář 2020

Letní seminář 2019

Letní seminář 2018

Letní seminář 2017