Unikátní výzva pro dospívající. České vize a MFDF Ji.hlava spojí síly k prevenci duševního zdraví

Filmová přehlídka České vize otevřela přihlašování na Vize Ji.hlavy, přípravný seminář pro autory a tvůrčí kolektivy od 13 do 19 let, kteří se chtějí zapojit do opencallu s názvem Sdílej psycho v .hlavě pro krátká audiovizuální díla reflektující problematiku duševní nepohody. Vybrané filmy budou uvedeny na 28. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v programu Ji.hlava Vibes.

Vize Ji.hlavy proběhnou 14.–16. června v Ústí nad Orlicí v rámci celostátní přehlídky filmové tvorby České vize. Program bude plný inspirativních filmařských workshopů. Účastníci získají šanci konzultovat své náměty s filmovými profesionály i odborníky z oblasti psychologie. Hlásit se lze od 1. března do 30. dubna. „Stačí poslat minutový „kraťas“, který může být vstupenkou na naši víkendovou rezidenci,“ uvádí k podmínkám ředitel přehlídky Jiří Forejt.

Samotnou výzvu Sdílej psycho v .hlavě vyhlásí Ji.hlava Vibes 3. června. Mladí tvůrci budou moct přihlásit snímky inspirované tématem „Je OK nebejt OK“ s délkou od 1 do 15 minut. Nebudou žádná žánrová omezení. Uzávěrka přihlášek bude 10. září.

Smyslem projektu je podpořit zdravý dialog o tématech, která bývá těžké otevřít. Dramaturg Václav Tintěra z MFDF Ji.hlava říká: „Mluvením o různých podobách psychické nepohody chceme podnítit uvědomění, že je normální o svém trápení mluvit a že je v pořádku říct si o pomoc. Kromě toho vidíme terapeutický potenciál v samotném sdílení vytvořených videí a filmů.“

Audiovizuální tvorba představuje atraktivní způsob, jak můžou dospívající na téma nahlížet z různých úhlů pohledu. Zároveň jde o mocný nástroj pro vyjádření myšlenek, emocí a zkušeností. Přitom není nutné pracovat s drahou technikou. Postačuje mobil, který mají mladí neustále při sobě.

Seminář pomůže zájemcům uchopit jejich nápady, které by chtěli v rámci výzvy rozpracovat do plnohodnotného díla. Navíc se zde setkají s dalšími mladými tvůrci a budou mít možnost navzájem sdílet své zkušenosti a inspirovat se tím, jak k tvorbě přistupují ostatní.

„Věříme, že jedinečná šance představit film na významném mezinárodním festivalu bude pro mladé filmaře zajímavou motivací, a měli bychom radost, kdyby tato mimořádná příležitost byla rovněž stimulem pro lektory a učitele při jejich práci s mládeží,“ dodává Tintěra.

Pro více informací navštivte webové stránky www.ceskevize.cz.