NIPOS > Šrámkův Písek

Šrámkův Písek

Tisková zpráva / 16. června 2020

Ve dnech 26.–28. června 2020 (tedy z důvodu epidemiologických opatření v posunutém termínu) se uskuteční 59. celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2020. Přehlídka se bude konat v Divadle Pod čarou, Divadle Fráni Šrámka a na dalších místech města.

Letošní Šrámkův Písek je otevřená celostátní přehlídka neprofesionálních divadelních souborů, které využívají experimentální a alternativní postupy na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů. Hlavními cíli přehlídky jsou dialog, vzájemná inspirace a otevření hranic mezi různými metodami a formami práce v divadelních souborech. Přehlídka nemá věkové ani žánrové omezení – pouze není určena dětským souborům do patnácti let. Celostátní přehlídce předcházejí krajské postupové přehlídky. Ke Šrámkovu Písku bylo připojeno i několik inscenací navrhovaných původně na celostátní přehlídku mladého a studentského divadla Mladá scéna, která se letos z důvodu protikoronavirových opatření neuskutečnila. Vzdělávací část ŠP je realizována samostatně v termínu od 13. do 24. srpna jako Setkání mladých amatérských divadelníků v Šumperku S.M.A.D. 2020.

V letošním roce se uskutečnilo pouze šest krajských přehlídek. Z těch bylo do programu celostátní přehlídky vybráno 13 nejzajímavějších inscenací amatérských souborů z celé republiky: 120dB ZUŠ Jaroměř, Akolektiv Helmut Praha, Antonín Puchmajer D. S. Praha, Divadelní soubor Tajfun Ostrava, DS HOP-HOP ZUŠ Ostrov, HumorOva Ostrava, Reservé Most, Špenát a kedlubna ZUŠ Most, Slepé střevo ZUŠ Louny, Statické Divadlo Ostrava, Turnovské divadelní studio a Zběsilá pípa Ostrava.

Všechna představení budou hodnocena ve čtyřech veřejných diskusích lektorským sborem, jehož členy budou Sylva Vůjtková, Vladimír Hulec, Petr Váša a Tomáš Žižka.

V sobotu 27. června bude v Palackého sadech probíhat doprovodný program „Šrámkův Písek – Písku“, který je určen široké veřejnosti. Pro děti připraví DDM Písek dopolední tvůrčí dílny, malým divákům jsou určeny i dvě pohádky Můj medvěd Flóra, Divadelní společnosti Kejklíř Praha a O zvědavém slůněti Studia dell’arte v Českých Budějovicích. Proběhne zde žonglérská školička a odpoledne se návštěvníci mohou těšit na koncert skupiny Jakofakt? a Závodní ovce. Již tradičně program uzavře Divadelní skupina Kámo, nahoď, Písek.

Celostátní přehlídka Šrámkův Písek se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a města Písku, pod záštitou Lubomíra Zaorálka, ministra kultury, a Evy Vanžurové, starostky města Písku, pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Centrem kultury města Písek, Divadlem Pod čarou Písek a Společností Amatérské divadlo a svět, z. s.

Více informací naleznete na: https://blog.sramkuvpisek.cz/; https://www.nipos.cz

Kontakty pro média:

Alena Crhová, NIPOS (útvar ARTAMA), tel.: 604 569 781, e-mail: crhova@nipos.cz

Karel Tomas, NIPOS, tel.: 603 480 111, e-mail: tomas@nipos.cz

Josef Dušek, NIPOS, public relations, tel.: 778 702 494, e-mail: dusek@nipos.cz