Semináře 63. loutkářské Chrudimi – videogalerie

Seminář B — Identita — Totožnost

V semináři lektorka učila vypovídat skrze materiál o svých pocitech a skrze hru a metaforu hledat loutkové principy. V minulém roce vedl na téma manipulace v Chrudimi seminář Simon T. Rann, dlouholetý pilíř a interpret souboru Philippa Gentyho. Seminář Venduly Burger byl volným navázáním právě na tuto dílnu.

;

Seminář F — PIC–NIC aneb Animace loutky

Technika práce s marionetou s Michelou a Filipem Homolovými. Proběhlo rychlé teoretické seznámení s funkcí marionet v loutkovém divadle – sestavení jednoduché marionety – specifika pohybových prostředků a výrazových možností marionety – praktické cvičení s marionetou v závislosti na prostředí, ve kterém se nachází – a byla vytvořena krátká společná prezentace.

Seminář G — Groteskní loutkový hrdina

Pulcinella, Petruška, Pollichinel, Punch a Judy a další … lidové loutkové figury, kterým je společný typ loutky „maňas“. Napříč různými zeměmi má společný jazyk – způsob humoru, stavění situací, podobná témata. A především loutkářovu dovednost a fištrón. Seminář Mirky Vydrové se důsledně zabýval těmito figurami.

Seminář H — Výtvarné divadlo — Hlína

Seminář Hanky Voříškové. Jako děti jsme stavěli rybníčky a přehrady v kalužích a blátě a lesní domečky z mechu, klacků a šišek. K hlíně přibereme i vodu, větve, kameny a trávu a vytvoříme krajiny a postavy, oživíme je pohybem, zvukem, divadelní akcí.

 

Seminář M — Multimédia ve světě loutek

Animovaný loutkový film, klasická animace, postprodukce. V semináři Jiřího Kizmana si seminaristé vytvořili námět, scénář, loutky, prostředí a vyzkoušeli jednoduché ateliérové svícení, střih a postprodukci (klíčování, ozvučení, klasická animace + titulky). Jak dopadlo zhotovení filmu v jednoduchých domácích podmínkách a v programech, které jsou dostupné zdarma vidíte na ukázce.

 

Seminář N — Bubnovačka není žádná hračka

Pod vedením Jarmily Parčiové pracovali seminaristé s písní a jejím rytmem. Nejen že se naučili několik rytmů až parytmů, ale pokusili se je propojit s obyčejnou lidovou tvorbou. Seminaristé vymysleli hudební projekt na téma: nejen na bubny se dá hrát.

 

Seminář R — Hrrr na ně. Hrr –aj si na ně aneb ObJevitelská dílna pro rodiče s dětmi

Seminaristé se Zdeňkou Selingerovou a Tomášem Machkem objevovali Chrudim a věci kolem nich, hráli divadlo, trochu se strašili a hodně vyhrávali. Svět kolem nás je plný života, byť někdy jen dřímajícího.

Seminář S — Stvoření světa v kostce aneb Seminář pro náctileté

Výtvarně, dramaticko-literární projekt s lektorkami Šárkou Chvalovou a Petrou Hynčíkovou vycházel z mýtů o stvoření podle Genesis inspirovaný severskými, řeckými, africkými, indiánskými, či východními, případně vlastními, vytvořenými podle odhalených principů.

Seminář T — Živá hmota aneb Jak přivést předměty k životu

Seminář pro náctileté s Tomášem Běhalem o loutkách, které jsou všude kolem nás. Snažili se je objevovat a zkoušet jejich oživení. Některé se vešlyu do kapsy, některé do batohu.