Program Wolkrova Prostějova 2012
55. celostátní festival poezie Wolkrův Prostějov
12. – 16. června 2012
Statutární město Prostějov, Magistrát města Prostějova, odbor školství, kultury a sportu, oddělení DUHA – Kulturní klub u hradeb, NIPOS ARTAMA Praha, pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka a primátora města Prostějova Miroslava Pišťáka, za finanční podpory Ministerstva kultury, Olomouckého kraje, ve spolupráci s Městským divadlem v Prostějově, Městskou knihovnou a Gymnáziem Jiřího Wolkera v Prostějově
ÚTERÝ 12. června
13.00 – 16.00
SEMINÁŘE WOLKROVA PROSTĚJOVA
17.30 • MD
HOP – HOP, Ostrov
Tak tohle je naše Leni?! – Z. Bezděková
Scénář a režie: Irena Konývková
19.15 – 19.45 • DUHA
Hodnocení poroty divadel poezie
21.00 • Nám. T. G. Masaryka (před radnicí)
DIVADLO KVELB
Motýli – Butterflies
snové, ohňové, loutkové, alternativní a výrazně výtvarné představení využívá světově unikátní obrysové ohňové loutky.
21.25 • Nám. T. G. Masaryka (socha J. Wolkera)
ZAHÁJENÍ 55. ROČNÍKU WOLKROVA PROSTĚJOVA
spojené s lampionovým průvodem
Netradiční ohňové zahájení spojené s předáním symbolického klíče od městských bran
s následným lampionovým průvodem k soše Jiřího Wolkera.
22.00 hodin • U KOTĚRY NA ZAHRÁDCE (Zahrádka Národního domu)
SILLAGE
pop–rocková kapela, jejímž frontmanem je Jaromír Hnilica, účastník soutěže Hlas Česko-Slovenska.
STŘEDA 13. června
8.00 – 8.30 • Přednáškový sál ND
Hledání hlasu
Ztratili jste hlas?
Naleznete jej na hlasové rozcvičce v přednáškovém sále spolkové části Národního domu.
Určeno sólovým recitátorům 1. kategorie a všem dalším zájemcům.
8.35 – 8.55
Prezence recitátorů sólistů 1. kategorie
9.00 – 12.20 • jeviště MD
PŘEHLÍDKA RECITÁTORŮ SÓLISTŮ 1. KATEGORIE
13.30 – 16.30
Semináře Wolkrova Prostějova
13.30 – 16.30 • Přednáškový sál ND
Rozborový seminář 1. kategorie
17.00 • jeviště MD
KURÁTORKY, Praha
Drahý Theo (přednáška s ukázkami) – Woody Allen/M. Žantovský
Scénář a režie: Hana Malaníková, Jana Machalíková, Monika Sybolová
18.15 • DUHA
POETICKÝ SOUBOR DIVADLA VYDÝCHÁNO, ZUŠ Liberec
Případ Charms – Daniel Charms/V. Daněk, M. Hnilo
Scénář: Lukáš Horáček a kolektiv souboru
Režie: Lukáš Horáček
19.05 • DUHA
DS POD MASKOU – LDO ZUŠ Františka Drdly, Žďár nad Sázavou
Žal Juliin – DS Pod maskou
Scénář: DS Pod maskou
Režie: MgA. Jana Mifková
20.00 – 21.30 • DUHA
Hodnocení poroty divadel poezie
22.00 hodin • U KOTĚRY NA ZAHRÁDCE (Zahrádka Národního domu)
HAMLETI
herecké vokálně-instrumentální kvarteto, díky kterému se středa Wolkrova Prostějova stane nezapomenutelným dnem. Nevěříte?
ČTVRTEK 14. června
8.00 – 8.30 • Přednáškový sál ND
Hledání hlasu
Ztratili jste hlas?
Naleznete jej na hlasové rozcvičce v přednáškovém sále spolkové části Národního domu.
Určeno sólovým recitátorům 2. kategorie a všem dalším zájemcům.
8.35 – 8.55 • jeviště MD
Prezence recitátorů sólistů 2. kategorie
9.00 – 11.25 • jeviště MD
PŘEHLÍDKA RECITÁTORŮ SÓLISTŮ 2. KATEGORIE
(1. + 2. + 3. skupina)
12.30 – 15.30
Semináře Wolkrova Prostějova
12.30 – 15.30 • Přednáškový sál ND
Rozborový seminář 2. kategorie
(1. + 2. + 3. skupina)
16.00 • POINT
TRIARIUS, Česká Třebová
Orangutan v továrně – Lubor Kasal, Tom Kikwood
Režie: Laco Špais, Josef Jan Kopecký
18.00 • DUHA
BOMBIČKY NA DVOREČKU, Prostějov
Carpa diem – autorské představení
Scénář: kolektiv
Režie: Jan Šprynar
19.00 – 20.00 • DUHA
Hodnocení poroty divadel poezie
21.00 hodin • U KOTĚRY NA ZAHRÁDCE (Zahrádka Národního domu)
ZÁPAS V IMPROVIZACI
divadelní improvizace se sportovními pravidly, utkají se týmy improligy
OSTR.UŽ.I.NY vs. VALOUNY.
Dva týmy hráčů, nekompromisní rozhodčí, hokejová pravidla, to vše na vaše témata, vy rozhodnete, který tým vyhrává.
PÁTEK 15. června
8.00 – 8.30 • Přednáškový sál ND
Hledání hlasu
Ztratili jste hlas? Naleznete jej na hlasové rozcvičce v přednáškovém sále spolkové části Národního domu.
Určeno sólovým recitátorům 2. kategorie a všem dalším zájemcům.
8.35 – 8.55 • jeviště MD
Prezence recitátorů sólistů 2. kategorie
9.00 – 11.30 • jeviště MD
PŘEHLÍDKA RECITÁTORŮ SÓLISTŮ 2. KATEGORIE
(4. + 5. + 6. skupina)
12.30 – 15.30
Semináře Wolkrova Prostějova
12.30 – 15.30 • Přednáškový sál ND
Rozborový seminář 2. kategorie
(4. + 5. + 6. skupina)
16.00 • POINT
DIVADLO POINT PŘI GJW PROSTĚJOV
Nahý Wolker – Jiří Wolker
Scénář a režie: Aleš Procházka
17.30 • DUHA
DĚTI VESELÉ, Olomouc
Kus bedny, aneb psí cesta – Vítězslav Skuhrák
Scénář: Světlana Zátopecká
Režie: Magda Veselá
18.15 – 19.15 • DUHA
Hodnocení poroty divadel poezie
19.45 • Kostel Povýšení sv. kříže – Inspirativní představení
GEISSLERS HOFCOMOEDIANTEN
AMBROSIA – netradiční inscenovaná výstava, během níž
diváci individuálně na vlastní pěst objevují a skládají jednu
z nejstarších dochovaných jezuitských her na našem
území. Pojednává o životě a díle sv. Ambrože a
zprostředkovává autentický barokizující zážitek.
21.30 hodin • U KOTĚRY NA ZAHRÁDCE (Zahrádka Národního domu)
METEOR Z PRAHY – retro music s oblíbenými herci z Divadla Husa na provázku
SOBOTA 16. června
8.00 – 8.30 • Přednáškový sál ND
Hledání hlasu
Ztratili jste hlas? Naleznete jej na hlasové rozcvičce v přednáškovém sále spolkové části Národního domu.
Určeno sólovým recitátorům 3. kategorie a všem dalším zájemcům.
8.35 – 8.55 • jeviště MD
Prezence recitátorů sólistů 3. kategorie
9.00 – 9.25 • jeviště MD
PŘEHLÍDKA RECITÁTORŮ SÓLISTŮ 3. KATEGORIE
10.15 – 11.45 • Přednáškový sál ND
Rozborový seminář 3. kategorie
12.00 • MD
DIVADLO JESLIČKY JT, STÁLÁ SCÉNA
MD ZUŠ STŘEZINA HRADEC KRÁLOVÉ
P jako pivo – Tom Robbins
Scénář a režie: Ema Zámečníková
13.45 – 14.15 • DUHA
Hodnocení poroty divadel poezie
14.30 – 16.00 • DUHA
Prostor pro možné výstupy seminářů WP
19.00 • DUHA
TO NEJLEPŠÍ NA KONEC…
Závěrečný večer 55. Wolkrova Prostějova s předáním cen festivalu
21.30 hodin • U KOTĚRY NA ZAHRÁDCE (Zahrádka Národního domu)
GENTLEMEN´S CLUB – ska kapela z Hranic na Moravě
Po celou dobu konání celostátního festivalu budou probíhat čtyři semináře:
• Pouští a pralesem prózy a poezie – literárně-dramatická inspirační dílna s několika zastaveními na cestě k (sólové) interpretaci textu.
Lektorka: Gabriela Sittová (Praha a Zábřeh na Moravě) – lektorka tvořivých dílen, recitátorka a členka divadla Spolupospolu
• Ladění tancem – seminář určený pro zájemce o pohybové a taneční vyjádření, spojené s interpretací textu.
Motto: „Každý posun těla je cestou hledání i nalézání.“
Lektorka: Lenka Jíšová (Plzeň) – taneční pedagožka na ZUŠ B. Smetany v Plzni, vedoucí taneční skupiny NoTa Plzeň, zabývá se současným tancem a lektoruje kurzy kreativního tance pro dospělé
• Tvoření a hry s hlasem a řečí – hlasový seminář nabízí účastníkům analýzu jejich mluvního projevu, praktická dechová, hlasová a artikulační cvičení, která vedou k lepší kvalitě hlasu a řeči, hlasové a mluvní etudy v prostoru…
Lektorka: Regina Szymiková (Praha) – pedagog hlasové a mluvní výchovy na Divadelní fakultě AMU, hlasové výchovy a rétoriky na Přírodovědecké fakultě UK a Zemědělské univerzitě, hlasový poradce při inscenacích pražských a mimopražských divadel, spoluautorka učebnice „Foniatrie- Hlas“, hlasová terapeutka v Hlasovém centru Praha, lektorka kurzů hlasu a řeči pro různé profesní skupiny.
• Od dojmů k pojmům – cílem semináře je pomoci jeho účastníkům pochopit, proč a jakým způsobem se hodnotí umělecký přednes a divadlo poezie.
S Radimem Šípem se budete věnovat především sólovým interpretacím, s Renatou Vordovou divadlům poezie.
Lektoři: Radim Šíp (Brno) – recitátor, pedagog Katedry sociální pedagogiky Pedagogické fakulty MU v Brně
Renata Vordová (Plzeň) – samostatně pracující lektorka a pedagožka, dříve recitátorka a členka souborů divadel poezie
Vstupné pro veřejnost na celý večer na zahrádku Národního domu: 20,- Kč
Zahrádka Národního domu otevřena denně od 20.00 – 24.00 hod.
Použité zkratky:
MD = Městské divadlo, Vojáčkovo nám. 1
DUHA = Duha – Kulturní klub u hradeb, Školní 4
POINT = Divadlo Point, Olomoucká 25
Kontakty:
Magistrát města Prostějova, odbor školství, kultury a sportu, oddělení
DUHA – Kulturní klub u hradeb, nám. T.G.Masaryka 130/14, Prostějov,
tel. 582 329 623, 582 329 620
Městské divadlo, Vojáčkovo nám. 1 Prostějov, tel. 582 330 663