NIPOS – Národní informační a poradenské středisko pro kulturu
Fügnerovo náměstí 1866/5
P. O. Box 12 • 120 21 Praha 2
přijímá oznámení, ve smyslu zákona 171/2023 Sb. O ochraně oznamovatelů, v platném znění.
zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“)
Oznamovatelem je a může být pouze fyzická osoba, která u povinného subjektu, byť zprostředkovaně, vykonávala nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost specifikovanou v ust. § 2 odst. 3 zákona.
Oznámení, podání, které obsahuje informace o možném protiprávním jednání, jak jsou tato definována v §2 odst.1 zákona , ke kterému došlo nebo má dojít u osoby, pro níž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti.
Oznamovat lze trestné činy, závažné přestupky, porušení zákona o ochraně oznamovatelů a jakákoliv porušení předpisů ze 14 ti zákonem vyjmenovaných oblastí.
Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost ( např. závislou práci vykonávanou v pracovněprávním vztahu, službu, dobrovolnickou činnost, odbornou praxi či stáž atp.) podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona.
Osoby odpovědné za přijímání oznámení a nakládání s ním v rámci vnitřního oznamovacího systému („příslušná osoba“):
Ing. Blanka Vlčková
Mgr. Kateřina Vítová
v elektronické podobě – na e-mail: whistleblowing@nipos.cz
v listinné podobě – takové oznámení musí být doručeno do podatelny Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu a to v uzavřené obálce, označené následovně:
NIPOS – Národní informační a poradenské středisko pro kulturu
Fügnerovo náměstí 1866/5
P. O. Box 12 • 120 21 Praha 2
,„NEOTVÍRAT – „OZNAMOVATEL“ „K RUKÁM Ing. Blanky Vlčkové“
ústně – telefonicky či osobně po telefonické domluvě s příslušnou osobou v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal. O ústním oznámení se pořídí záznam, který věrně zachytí podstatu ústního oznámení.
Telefon: 221 507 939
Oznámení musí být srozumitelné a určité, musí být zřejmé, jakého jednání se týká. Oznámení musí obsahovat údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele; identifikační údaje nejsou třeba, pokud bylo oznámení podáno osobou, která je příslušné osobě známa.
Příslušná osoba do 7 dnů od doručení oznámení potvrdí oznamovateli přijetí oznámení, ledaže oznamovatel výslovně požádal, aby o přijetí vyrozuměn nebyl, nebo je zřejmé, že vyrozuměním by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě.
Příslušná osoba posoudí důvodnost oznámení a nejpozději do 30 dnů ode dne přijetí oznámení vyrozumí oznamovatele o výsledcích posouzení oznámení.
V případech složitých lze lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát.
Oznámení můžete podat prostřednictvím oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/ , kde jsou dostupné i bližší informace k tématu, a to včetně informací týkajících se dalšího vyřizování podaného oznámení.
www.justice.cz (doporučujeme hledat hesla “Oznamovatel“ popř. „chci podat oznámení“)
Uveřejnit oznámení, tj. zpřístupnit informace z oznámení veřejnosti, může oznamovatel pouze za podmínek uvedených v §7 odst. 1 písm. c zákona.
Ten, kdo podá vědomě nepravdivé oznámení, může se tím dopustit protiprávního jednání. V takovém případě se Oznamovatel nemůže domáhat ochrany před odvetným opatřením.