Hranice designu – záznam ke zhlédnutí

Pro velký zájem o přípravný seminář k CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDCE VÝTVARNÝCH PRACÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE 2026 v Ústí nad Labem, a vzhledem k omezené kapacitě počtu účastníků, jsme se vyjímečně rozhodli pro možnost stažení videozáznamu z akce.

Věříme, že tato možnost bude i v této formě přínosnou inspirací pro všechny pedagogy, na které se nedostalo.

Jedná se o jednorázovou, zpoplatněnou akci.
Z workshopů, které se budou po přednáškách konat, záznamy nebudou.


Cyklus přípravných seminářů vyvrcholí na jaře 2026 PŘEHLÍDKOU VÝTVARNÝCH PRACÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE. Místo konání bude opět Národní galerie v Praze. Účastníci, stejně jako v minulých ročnících, budou mít možnost zpětné vazby na rozborovém semináři.

3. JAK SE DĚLÁ DĚTSKÁ KNIHA

Co je autorská obrazová kniha pro děti a co ji definuje? Probereme si praxi knižního designéra definovanou zadáním a postupný proces navrhování a ukážeme si tvorbu autorky a ilustrátorky Daisy Mrázkové.

Lektorka: Helena Šantavá


MgA. Helena Šantavá vystudovala Ateliér vizuální komunikace a plakátu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Od roku 1996 se věnuje designu tištěných médií – knih, katalogů, designu výstav a grafickému designu v architektuře. Navrhla grafickou podobu kulturního týdeníku A2. Mezi lety 2000–2020 byla grafičkou spolku Kruh (diskuse a přednášky o architektuře). Navrhla grafický design projektu Architektura mimo centra (2012–2014) pro Fakultu umění a architektury v Liberci. Od roku 2020 spolupracuje s Galerií Benedikta Rejta v Lounech. Vyučuje grafický design a knižní grafiku na VOŠG Hellichova v Praze. Dříve působila jako pedagožka na UMPRUM a VOŠ Scholastika.

Profil Heleny Šantavé na VOŠ a SPŠ grafická Hellichova

4. NAKRESLI PŘÍBĚH

Jak vizuální formou ztvárnit příběh? Postava, zápletka, vyústění jsou nedílné části vyprávění. Na workshopu se v tvůrčí práci zaměříme na hledání vhodné formy vyjádření s ohledem na obsah a charakter příběhu. V zásadě jde o různorodé výsledky, které se vejdou pod pojem komiks. Ukážeme si také inspirační zdroje.

Lektorka: Dora Dutková

MgA. Dora Dutková vystudovala Ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Věnuje se převážně ilustraci s přesahem do komiksu a animovaného filmu, baví ji autorské knihy a velkoformátové kresby na zeď. Mezi její komiksové počiny patří práce pro časopis Stripburger, komiks o Anně Mackové pro knihu Martiny Pachmanové „Z Prahy až do Buenos Aires”, autorský komiks na rolce do pokladny „Kuře Erskin”, komiksy pro Gender Studies, do sborníků sdružení KOPR a Mutabox a ilustrace do výročních zpráv Sdružení Linka bezpečí. Jako Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Baobab, Akropolis, Argo, Mladá fronta , LePress, Labyrint, Torst a další.

Dora Dutková na Baobab

5. JAK SE DĚLÁ KNIHA


Jak vzniká kniha na zadání zvenku a co definuje knihu autorskou? Seznámíme se základními principy tvorby knih prezentované na ukázkách tvorby lektora.

Lektor: Robert V. Novák


Robert V. Novák se věnuje především grafickému designu a knižní úpravě v oblasti kulturních projektů (Národní divadlo Brno, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Národní galerie v Praze, nakladatelství Torst, Kant, Arbor vitae a další). V letech 1992–2005 vytvářel vizuální identitu Divadla Archa v Praze. Jeho tvorba je pravidelně oceňována (2 x 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku, 2 x 1. místo v soutěži Czech Grand Design, za filmový plakát a grafiku k filmu Alois Nebel obdržel Českého lva). Jeho grafickou činnost zmapovala výstava Časový optimista v Západočeské galerii v Plzni (2013). Kromě grafického designu se věnuje také fotografii. Účastnil se společné výstavy fotografií La Tchecoslovaquie à Arles – Rencontres d’Arles (1990), výstavy v Galerii Rudolfinum v Praze včetně knihy „Memento mori“ (společný projekt s Ivanem Pinkavou a Václavem Jiráskem v polovině devadesátých let). Dále pak autorská výstava Druhá část v Ateliéru Josefa Sudka v Praze (2012), výstava ALBVM v Domě umění města Brna (2016), výstava Opustit toto místo v Galérii Medium v Bratislavě a v Domě umění v Českých Budějovicích (2017, 2018), nebo autorská instalace Sběratel v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře (2022).

Robert V. Novák v pořadu ArtZóna České televize (10. října 2023)

Přihláška pro získání přístupu k on-line záznamu pěti přednášek HRANICE DESIGNU: ZDE ke stažení.

Cena: 500,- Kč.
Splatná nejpozději do 20. 5. 2024.
(Možnost pouze zhlédnutí on-line od 19. 4. – 31. 5. 2024. Přednášky nelze stáhnout.)