Mgr. Martina Sirová a Mgr. Eva Beňová

Mgr. Martina Sirová působí již dva roky v Litomyšli jako dirigentka a manažerka ukrajinsko-českého sboru Sonjašnyk. Tento sbor byl vytvořen z velice náhodného uskupení uprchlých žen před válkou, mnohé z nich neuměly vůbec zpívat a některé dodnes zápasí se základními cviky v rozezpívání. V celku však toto těleso již stanulo na pódiu více než dvacetkrát, ve většině případů se zpěvákem Pavlem Helanem a smyčcovým kvartetem. Sonjašnyk vydělal přes milion korun na pomoc lidem na Ukrajině i v ČR. V roce 2023 dokonce stanul na jednom pódiu s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou. Sonjašnyk letos natočil videoklip a vydal společně s Pavlem Helanem první album ukrajinských písní. V současné době vzniká dokument o tomto netradičním tělese.

Mgr. Martina Sirová has been working in Litomyšl for two years as a conductor and manager of the Ukrainian-Czech choir Sonjašnyk. This choir was formed from a very random group of women who were refugees from the war, many of whom could not sing at all and some of whom still struggle with basic singing skills. In all, however, this ensemble has taken the stage more than twenty times, most of them with singer Pavel Helan and a string quartet. Sonjašnyk has raised over a million CZK to help people in Ukraine and the Czech Republic. In 2023 it even stood on the same stage with Hradistan and Jiří Pavlica. This year Sonjašnyk made a videoclip and released his first album of Ukrainian songs together with Pavel Helan. A documentary about this unconventional ensemble is currently being made.

Mgr. Eva Beňová vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci v oboru Archivnictví a Historie – Starší dějiny. Její profesní cesta se po mateřské dovolené ale začala ubírat zcela jiným směrem a v současné době je jednatelkou kreativního studia wwworks v Litomyšli. Jako dobrovolnice pracuje od začátku ruské invaze na Ukrajinu s litomyšlskými ukrajinskými uprchlíky. Z prvních ryze praktických humanitárních aktivit se tato dobrovolnická práce v Litomyšli rozlila do mnoha odvětví a jedním z nich je také česko ukrajinský pěvecký sbor Sonjašnyk, který spolu se sbormistryní Martinou Sirovou, založily v září 2022. Eva ve sboru zpívá, při zkouškách hraje na klavír a organizuje prodej sonjašnykového merche, kterým sbor vydělává na lékárničky, škrtidla a další humanitární pomoc Ukrajině.

Mgr. Eva Beňová graduated at Palacký University in Olomouc with a degree in Archival Science and History – Ancient History. However, after her maternity leave, her professional path took a completely different direction and she is currently the managing director of the creative studio wwworks in Litomyšl. She has been working as a volunteer with Litomysl’s Ukrainian refugees since the beginning of the Russian invasion in Ukraine. From the first purely practical humanitarian activities, this volunteer work in Litomyšl has spread to many sectors, one of which is the Czech-Ukrainian choir Sonjašnyk, which she and the choirmaster Martina Sirova founded in September 2022. Eva sings in the choir, plays the piano during rehearsals and organizes the sale of Sonjašnyk merch, which the choir uses to earn money for medical kits, tourniquets and other humanitarian aid to Ukraine.

ANOTACE

Česko-ukrajinský sbor Sonjašnyk, jehož název odkazuje na ukrajinskou národní květinu slunečnici, vznikl v Litomyšli po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v létě roku 2022. Původně dobrovolnická humanitární pomoc v Litomyšli se postupně rozvinula do formy sociální práce mj. prostřednictvím pěveckého sboru. Sonjašnyk se stal místem setkávání a integrace ukrajinských uprchlic, podporou výuky češtiny a přirozenou příležitostí k navázání nových vztahů s českými i ukrajinskými ženami. Zpěv, jako přirozená součást ukrajinské kultury, přináší ženám nejen radost a odreagování, ale také novou důstojnost, pocit užitečnosti a výhled na budoucí život a mír ve vlastní zemi. Sonjašnyk tak symbolizuje naději a vzájemnou pomoc přinášející nečekané pozitivní výsledky.

 

The Czech-Ukrainian choir Sonjašnyk, whose name refers to the Ukrainian national flower, the sunflower, was founded in Litomyšl after the outbreak of the Russian invasion of Ukraine in the summer of 2022. Originally a voluntary humanitarian aid initiative in Litomyšl, it gradually developed into a form of social work, among other things, through the choir. Sonjašnyk has become a place of meeting and integration for Ukrainian refugees, supporting Czech language education and providing a natural opportunity to build new relationships with both Czech and Ukrainian women. Singing, a natural part of Ukrainian culture, brings the women not only joy and relaxation, but also a renewed sense of dignity, usefulness and hope for a future life and peace in their own country. Sonjašnyk thus symbolises hope and mutual support, which brings about unexpected positive results.