Dobrý den.
Ráda bych si přivydělávala prodejem svých kreseb a obrazů. Jelikož se jedná o mé duševní dílo, neměla bych to vést jako živnost. Tak mi to řekla paní u nás na Živnostenském úřadu. Takže opravdu nemusím být nikde registrována a mohu si i tak uměleckou činností přivydělat?
Dobrý den.
Ono je to trochu složitější. Pokud si chcete přivydělat kresbou, malováním, nebo prodávat nějaké jiné výsledky své duševní činnosti, zakládat živnost si sice nemusíte, nemusíte být tedy vlastníkem živnostenského oprávnění. Neznamená to ale, že se registrovat nemusíte nikde. Platit daně musíte.
V praxi však stačí, když se zaregistrujete na příslušném územním pracovišti finančního úřadu (podle sídla Vašeho podnikání). Tímto úkonem získáváte DIČ, neboli daňové identifikační číslo, následně můžete vystavit fakturu, daňový doklad za provedené služby a prodej svých děl. Faktura může mít běžný vzhled, pouze stačí připsat například „fakturuji na základě autorského zákona“ apod. Autorský honorář v podstatě představuje odměnu za dílo, které je předmětem autorského práva. V praxi jde o umělecká, literární a vědecká díla, která jsou výsledkem tvůrčí činnosti a vyjádřená objektivně vnímatelnou podobou. Stejně jako ostatní příjmy podléhají autorské honoráře dani z příjmu a taktéž sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
V případě, kdy zahájíte svoji uměleckou, ale zároveň i výdělečnou činnost, jste povinna hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, a to obvykle alespoň v minimální výši (minimální zálohy). Minimální zálohy budete muset platit vždy, pokud vaše SVČ nebude moci být považována za vedlejší – za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost je považován výkon pravidelné samostatné výdělečné činnosti vykonávané při zaměstnání, studiu, v důchodu, na mateřské nebo během pobírání rodičovského příspěvku. Pokud by u Vás šlo o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, platila byste výše uvedené zálohy z vašich skutečných výdělků.
V detailech se prosím poraďte s účetní nebo daňovým poradcem.
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS