NIPOS > Pracovní právo

Pracovní právo

Andrea Zborníková Personál zeptal se před 4 měsíce

Dobrý den,

Byl jsem zaměstnán na pracovní poměr. Přesně po měsíci a třech týdnech jsem oznámil zaměstnavateli, že ukončuji pracovní poměr (mail, ústně). A teď kdy měla přijít výplata mi přišlo 103 Kč. Nevím, zda to je míněno vážně a co s tím. Můžete mi poradit, jak dále postupovat?

Andrea Zborníková Personál odpovězeno před 4 měsíce

Dobrý den.
Mzda je odměna, která náleží zaměstnanci za práci vykonanou v pracovním poměru. Nejnižší úroveň zaručené mzdy a podmínky pro její poskytování zaměstnancům, jejichž mzda není sjednána v kolektivní smlouvě, a pro zaměstnance, kterým se za práci poskytuje plat, stanoví nařízení vlády č. 567/2006 Sb.
Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí v roce 2017 11 000 Kč za měsíc.
Platí, že zaměstnanec může podle § 50 odst. 3 Zákoníku Práce č 262/2006 Sb. dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu, ale pozor výpověď musí být písemná (na papíře, nikoli mailem). Z vámi popsaného tak plyne možné pochybení na straně zaměstnavatele, ale i na Vaší straně.
Kontaktujte tedy nejdříve zaměstnavatele požádejte jej o stanovisko a následně dle situace se můžete obrátit o pomoc na příslušný inspektorát práce.
http://www.suip.cz

S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová

Samostatné weby NIPOS