NIPOS > PRÁCE PRO ZAPSANÝ SPOLEK

PRÁCE PRO ZAPSANÝ SPOLEK

KAM – poradnaKategorie dotazu: Zapsaný spolekPRÁCE PRO ZAPSANÝ SPOLEK
Pavel Farský Personál zeptal se před 8 měsíců

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

Mám nabídku od zapsaného spolku, že bych jim mohla dělat administrativní pravidelnou „pomoc“ hlavně okolo účetnictví. Jaké jsou mé možnosti pro ně pracovat? Mohu například jako OSVČ nebo musím jinak?

Ještě podotknu, že stále pobírám rodičovský příspěvek na dvouletého syna a zbývá mi ještě rok.

Děkuji moc.

Pavel Farský Personál odpovězeno před 8 měsíců

Dobrý den.

Při pobírání RP můžete pracovat v pracovním poměru nebo tzv. na dohodu nebo si i přivydělávat jako OSVČ a ani příjem a jeho výše se nijak nesleduje. Můžete tedy vykonávat výdělečnou činnost a o RP nepřijdete. Pro spolek tedy můžete pracovat jako OSVČ – například na základě příkazní smlouvy nebo můžete být u spolku zaměstnána v pracovním poměru nebo na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti – to je na Vás a na dohodě se spolkem. Pouze pokud by se spolek zabýval stejným předmětem činnosti jako Váš zaměstnavatel, u kterého nyní čerpáte RD, pak byste k činnosti pro spolek potřebovala souhlas svého zaměstnavatele.

Podle § 304, zák. 262/2006 Sb., zákoníku práce platí, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová
NIPOS

Samostatné weby NIPOS