NIPOS > Pozastavení činnosti spolku

Pozastavení činnosti spolku

KAM – poradnaKategorie dotazu: OstatníPozastavení činnosti spolku
Andrea Zborníková Personál zeptal se před 6 měsíců

Dovoluji si Vás oslovit po 2 letech, kdy jste nám poskytla velmi užitečné rady ohledně spolku dětského tanečního tělesa ***** z ********.  Ráda bych se nyní zeptala, zda spolek může pozastavit na nějaký čas svou činnost. Dostali jsme se do situace, že po dvouleté složité situaci s Covidem nám ubyly děti, ale i dospělí spolupracovníci a nejsme nyní schopni v činnosti pokračovat v plném rozsahu jako před rokem 2020. Je tedy možné činnost přechodně třeba na rok omezit a jak se v takovém případě změní povinnosti statutárního orgánu?

Děkuji moc za odpověď.

Andrea Zborníková Personál odpovězeno před 4 měsíce

Dobrý den,
zákon nic podobného jako dočasné pozastavení činnosti spolku neupravuje a vlastně ani nezná. Dočasný útlum činnosti nebo i nečinnost – třeba z důvodu přechodného útlumu zájmu veřejnosti o služby spolku – však nemusí bránit spolku v jeho existenci. Spolek prostě po určitou dobu fakticky nebude vykonávat žádnou, nebo jen minimální činnost. Pokud budou splněny zákonné požadavky jako je vedení účetnictví, obsazení orgánů spolku a jejich zápis ve spolkovém rejstříku atp., neměla by být přechodná nečinnost problém.
Takže Váš spolek může třeba na rok utlumit činnost – nebude nic dělat a nic pořádat, nic se v něm nebude dít, jen musíte na konci roku sestavit účetní závěrku (nebo přehled majetku), což bude asi dost formalita, neb když se ve spolku nebude nic dít, nebude se nic moc dít ani s majetkem – a tím to skončí. Problém je jen ten statutární orgán, ten spolek po celou dobu mít musí. Nicméně statutární orgán v podstatě kromě závěrky, hlídání došlé pošty pro spolek a případných reakcí na změny zákonů, nebude mít v době útlumu činnosti spolku žádné povinnosti.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Vítová

Samostatné weby NIPOS