NIPOS > Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dvou prodloužených víkendech 5. – 8. a 12. – 15. května 2016. V jeho programu se objeví 17 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

Program bude rozmanitý. Nebude v něm chybět klasická dramatika, autorské divadlo nebo dokonce i scénické čtení. Přehlídku zahájí Divadelní soubor Lázně Toušeň s dramatizací fantasy příběhu nedávno zesnulého Terryho Pratchetta s názvem Mort. Milovníci díla Karla Poláčka se mohou těšit na inscenaci Bylo nás pět v podání Divadýlka na dlani Mladá Boleslav. Další klenot české literatury – Vančurovo Rozmarné léto – představí Rádobydivadlo Klapý. Letošní raritou je dvojí nastudování inscenace Jiráskovy Vojnarky (DS J. K. Tyl České Budějovice a Soubor Jiráskova divadla Hronov) a dvě inscenace Levinova Veroničina pokoje (Divadlo Navenek Kadaň a DS Kroměříž). Dokonce se objeví i dvě inscenace jednoho Howdonova textu – jednou pod názvem Dokonalá svatba (DS Ty-já-tr/HROBESO) a podruhé jako Úžasná svatba (DS Vojan Desná – Mladá haluz).

Hostem přehlídky bude Divadlo Letí, které ve Volyni zahraje v neděli 12. května 2016 svou inscenaci 8GB tvrdýho porna v hlavních rolích s Annou Polívkovou a Petrem Vaňkem. Účastníci se mohou těšit na PIQUE-NIQUE QUIZ – celopřehlídkovou soutěž pro diváky o piknikový koš, na BURKE CUP – soutěž (nejen) divadelních týmů o pobyt na příštím ročníku zdarma a již tradiční noční opékání buřtů a všudypřítomné buchty pana Tichého.  Slavnostní zakončení přehlídky spojené s vyhlášením výsledků a předáním ocenění se uskuteční formou divadelního pikniku.

Během festivalu budou k jednotlivým inscenacím probíhat diskusní fóra. V lektorském sboru zasednou Kateřina Baranowska (scénografka), Aleš Bergman (režisér a pedagog herectví), Jaromír Hruška (režisér), Petr Christov (divadelní teoretik) a Radvan Pácl (dramaturg). Pro zájemce jsou připraveny i tematické semináře: Jevištní řeč (lektorky Evy Spoustové), Herecký seminář (lektora Martina Vokouna), Storytelling (lektora Martina Haka) a volně přístupný Diskusní klub (pod vedením Milana Schejbala).

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana. Celostátní přehlídku z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA, ve spolupráci s městem Volyně, Volyňskou kulturou a DS PIKI Volyně. Finanční prostředky poskytlo Ministerstvo kultury, Jihočeský kraj a Město Volyně.

Více informací naleznete na www.divadelnipiknik.cz.