Choralia magna 2024 – přehlídka

Celostátní přehlídka pěveckých sborů dětí, mládeže a dospělých

16.–20. října 2024, Hradec Králové

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, Asociace sbormistrů z. s., Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a ZUŠ Jitro, Hradec Králové.

I. CHARAKTERISTIKA A POSLÁNÍ PŘEHLÍDKY

Celostátní přehlídka pěveckých sborů dětí, mládeže a dospělých Choralia magna (dále jen CP) je určena pro všechny pěvecké sbory. Nabízí možnost vystoupení na nesoutěžních přehlídkových koncertech s rozšířením o individuální a hromadné workshopy s lektory. Výjimečná příležitost mezigeneračního setkání před erudovaným publikem je povzbuzením a motivací pro sbormistry, příjemnou událostí pro sboristy a rovněž důstojnou připomínkou Roku české hudby. 

 

II. PODMÍNKY ÚČASTI

Dětské pěvecké sbory a pěvecké sbory mládeže se hlásí do hodnocených postupových přehlídek, z nichž postupují na CP Choralia magna, která již soutěžní není. Sbory dospělých se hlásí přímo do CP přihláškou bez výběrových kol. Přednost v přijetí mají sbory, které se staly absolutními vítězi přehlídek Choralia Praha, Choralia Chrudim a Choralia Mikulov v letech 2021–23 (7 sborů). Všechny sbory se na CP hlásí s programem do jedné z následujících kategorií:

Duchovní kategorie – libovolný duchovní program

Folklorní kategorie – libovolný program složený z úprav českých i zahraničních lidových písní (od jednoduchých úprav až po vysoce umělecké stylizace folklorního materiálu)

Kategorie (Roku) české hudby se zaměřením na tvorbu českých autorů – libovolný program, ve kterém je zastoupena alespoň jedna skladba českého autora (včetně možnosti zařazení lidové písně v jeho úpravě)

Populární kategorie – libovolný program složený ze skladeb populárních žánrů (pop, spirituál, gospel ad.)

Dle uvážení sbormistra lze do soutěžního programu zařadit některou ze skladeb autorů, které byly oceněny ve skladatelské soutěži Opus ignotum. Přehled oceněných skladeb najdete na: www.nipos.cz/archiv-vysledku. Noty jsou k dispozici v Knihovně NIPOS (https://katalog.nipos.cz/) a část z nich je k dispozici také v e-shopu NIPOS (https://eshop.nipos.cz). Tato možnost je dobrovolná.

 

Program vystoupení dětských pěveckých sborů

Nepřesáhne 10 minut čistého času hudební produkce. Přihlásit se mohou sbory ze ZŠ, gymnázií, ZUŠ, DDM, SVČ, přípravná oddělení výběrových koncertních dětských sborů apod. Jednotlivé sbory se hlásí do jedné ze čtyř podkategorií (I., II. a III. podkategorie jsou soutěžní)[1].

 

Program vystoupení pěveckých sborů mládeže

Nepřesáhne 12 minut čistého času hudební produkce. Tělesa se skládají ze zpěváků ve věku 11–21 let, 10 % do 26 let. 

Program vystoupení pěveckých sborů dospělých

Nepřesáhne 15 minut čistého času hudební produkce. Každé těleso může mít mezi svými členy 15 % zpěváků mladších 18 let.

III. ORGANIZACE A PRŮBĚH

Všichni zájemci o účast (děti, mládež, dospělí) vyplní elektronickou přihlášku. Elektronická přihláška bude spuštěna pro děti a mládež 15. 1. 2024, pro sbory dospělých bude otevřena v období od 1. 3. 2024 do 20. 4. 2024. V případě pěveckých sborů dětí a mládeže celostátní přehlídce předcházejí přehlídky postupové. Pěvecké sbory dospělých se hlásí přímo bez postupových přehlídek.

Postupové přehlídky dětských sborů:

Sbor se přihlásí na postupovou přehlídku nejlépe v kraji, kam přísluší podle místa svého působení. Sbor, který se účastní postupové přehlídky v jiném kraji, může být hodnocen, nemá však nárok na postup do celostátní přehlídky. V případě, že je přehlídka v kraji působení sboru zrušena, může se sbor účastnit  přehlídky v jiném kraji (včetně nároku na postup). Sbor se může postupové přehlídky zúčastnit vždy jen v jedné kategorii. Účastník delegovaný do celostátní přehlídky Primachori 2023 má i v roce 2024 šanci postoupit na CP Choralia magna 2024. Sbory, které byly oceněny zlatým pásmem v Celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Porta musicae 2022 v Liberci, případně byly v posledních čtyřech letech oceněny na prestižních mezinárodních festivalech a soutěžích, mohou být na postupové přehlídce hodnoceny včetně nároku na postup.

 

Postupové přehlídky mládežnických sborů:

Není-li v některém kraji postupová přehlídka pořádána, přihlásí se sbor na nejbližší či nejdostupnější postupovou přehlídku v jiném kraji. Sbor se může postupové přehlídky zúčastnit vždy jen v jedné kategorii.

Postupové přehlídky se uskuteční v březnu a dubnu roku 2024. Vyšší počet sboristů (než 50) sbormistři konzultují s krajským pořadatelem. Výsledky sdělí pořadatelé postupových přehlídek odborné pracovnici do
30. dubna 2024
dětské sbory – Michaela Králová, kralova@nipos.cz, 778 702 491; pěvecké sbory mládeže – Barbora Hanslianová, hanslianova@nipos.cz, 774 058 219. 

 

Celostátní přehlídka:

Sbory vybrané na celostátní přehlídku se zúčastní dle možností a domluvy na jednu či dvě noci. Limitem bude kapacita ubytování. V rámci celostátní přehlídky vystoupí na nesoutěžních přehlídkových koncertech, aktivně se zapojí do individuálních i hromadných workshopů. Sbor se může CP zúčastnit vždy jen v jedné kategorii.

IV. HODNOCENÍ A VÝBĚR

Každý pořadatel postupové přehlídky sestaví tříčlennou porotu, která bude hodnotit vystoupení jednotlivých sborů. Do každé poroty musí být jmenován odborný pracovník NIPOS nebo člen odborné rady pro  sborový zpěv dětí nebo mládeže NIPOS. Na postupových přehlídkách mohou být sbory oceněny zlatým, stříbrným nebo bronzovým pásmem, sbory v nesoutěžní kategorii mohou získat zvláštní ocenění. 

Na celostátní přehlídku (pokud to bude možné) postoupí 14 dětských pěveckých sborů – porota vybere nejlepší dětský sbor z každého kraje. Na celostátní přehlídce je možné změnit repertoár, je ovšem třeba zachovat kategorii, do které se pěvecké sbory přihlásily a postoupily z ní do celostátní přehlídky.

Na celostátní přehlídku (pokud to bude možné) postoupí 14 pěveckých sborů mládeže dle nejvyššího bodového ohodnocení, porota hodnotí bodově (30.00–25.00 zlaté pásmo, 24.99–20.00 stříbrné pásmo, 19.99–15.00 bronzové pásmo, 14.99–0 čestné uznání) celkovou interpretační úroveň sboru dle kritérií:

Technické provedení – hlasová kultura a pěvecká technika, intonace, rytmus.

Interpretační kritéria – využití hudebně výrazových prostředků (dynamiky, tempa, agogiky, barvy), výstavba a frázování, stylovost interpretace. Dramaturgie soutěžního vystoupení, stupeň obtížnosti.
Celkový umělecký dojem – výrazové působení na posluchače, kontakt sboru se sbormistrem, zpěv zpaměti. Na celostátní přehlídce je možné změnit repertoár, je třeba ovšem zachovat kategorii, do které se pěvecké sbory přihlásily a postoupily z ní do celostátní přehlídky.

            Na celostátní přehlídku se může přihlásit 14 pěveckých sborů dospělých. Přednost přijetí mají sbory, které se staly absolutními vítězi přehlídek Choralia Praha, Choralia Chrudim a Choralia Mikulov v letech 2021–23, další sbory se mohou hlásit volně. Přehlídka je otevřena všem sborům dospělých od začínajících po sbory špičkové. Podmínkou účasti je vyplnění elektronické přihlášky s nápaditou dramaturgií odpovídající zadání jednotlivých kategorií a zaslání jedné libovolné audiovizuální nahrávky (např. youtube atp.) sboru ne starší než 2 roky.   

Součástí postupových přehlídek i celostátní přehlídky je beseda s lektorským sborem, resp. porotou, spojená s rozborem jednotlivých vystoupení.

Definitivní výběr účastníků celostátní přehlídky provede programová rada přehlídky do
15. května 2024
. Programovou radu přehlídky jmenuje NIPOS.

V. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

V případě ekonomických potíží může být program přehlídky omezen, nebo může být přehlídka odvolána. Nelze předpokládat úhradu všech nákladů spojených s účastí sboru na přehlídce.

Zpracovali Barbora Hanslianová, Jan Pirner, Michaela Králová, NIPOS, útvar ARTAMA, září 2023

 

[1] I. podkategorie – sbory z jedné ZŠ nebo odpovídajících ročníků víceletého gymnázia:

A – složené z dětí do 5. třídy včetně, s možností 25 % žáků 6. třídy (vztahuje se k době konání postupového kola)

B – složené z dětí do 9. třídy včetně, s možností 25 % stálých členů sboru do 18. roku věku včetně (vztahuje se k době konání postupového kola)

II. podkategorie – sbory ze ZŠ nebo gymnázií s rozšířenou výukou hudební výchovy, sbory ze ZUŠ, sbory z více ZŠ, z DDM apod.:

A – složené z dětí do 5. třídy včetně, s možností 25 % žáků 6. třídy (vztahuje se k době konání postupového kola)

B – složené z dětí do 9. třídy včetně, s možností 25 % stálých členů sboru do 18. roku věku včetně (vztahuje se k době konání postupového kola)

III. podkategorie – sbory předškolních dětí (MŠ, ZUŠ, DDM, SVČ) s možností 25 % žáků 1. třídy ZŠ (vztahuje se k době konání postupového kola)

IV. podkategorie (nesoutěžní) – sbory ze ZŠ nebo gymnázií, ze ZŠ nebo gymnázií s  rozšířenou výukou hudební výchovy, sbory ze ZUŠ, sbory z více ZŠ, z DDM, SVČ, sbory s dětmi předškolního věku či sbory, které sdružují zpěváky v širším věkovém spektru.

PROGRAM:

ČTVRTEK 17. 10. 2024

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

PETROF GALLERY

15.00-16.30

Porota:
Katarína Duchoňová

Jan Pirner
Lukáš Holec

Dětský pěvecký sbor Jiřičky sdružuje na 90 chlapců a děvčat od 7 do 20 let. Byly založeny před 20 lety a působí v Mladé Boleslavi. Vystupují nejen tam, ale i v dalších českých městech, a zpívají všechno – od písní lidových, přes spirituály, až po písně populární. Jiřičky společně uskutečnily již několik zahraničních zájezdů (Bulharsko, Itálie, Španělsko, Chorvatsko, Kypr) a v letošním roce se vydávají na turné do Ameriky. Jiřičky se scházejí na zkouškách jednou týdně. Rády občas vyjedou na soutěž. K jejich úspěchům patří například dvojnásobné absolutní vítězství na Mezinárodním festivalu dětských a mládežnických pěveckých sborů, nebo zlatá pásma na soutěžích v chorvatské Opatiji či španělském Lloretu de Mar. Jiřičky si stejně tak užívají i domácího sborového života – na návštěvy k sobě zvou hudební lektory, jezdí spolu na tábor, dělají pizzová soustředění, účastní se workshopů, nebo společně hrají na Boomwhackers. Jiřičky mají za sebou vydaná 3 CD i uskutečněných několik hudebně jevištních projektů v mladoboleslavském Městském divadle. Největší radostí pro ně je, když se jim písnička povede s prožitkem a když s ní mohou potěšit ty, kteří je poslouchají.

Sbormistr: Jiřina Jiřičková

Jiřičky

Program:
lidová, arr.: Miroslav Raichl (1930–1998): Ty bysterský zvony
lidová, arr.: Jan Málek (1938): Janko, Janko
lidová, arr.: Miroslav Raichl (1930–1998): A když vy mě má panenko
Tereza Surovíková (1979): Zazpívaj slavíčku
lotyšská lidová, arr.: Laura Jēkabsone (1985): Dindaru dandaru
trad. z Trinidadu, arr.: R. Gritton: Ophelia letter blow´way

Dětský sbor Kvítek je nejstarším oddělením Dačického pěveckého sboru při ZUŠ Dačice, který byl založen v roce 1997 sbormistrem Vítězslavem Hergeselem. Za jeho působení byl sbor pravidelně vybírán na národní přehlídky, kde získával ocenění odborné poroty. Od roku 2019 řídí sbor Ivana Barešová a snaží se nadále pokračovat v jeho rozkvětu. Pro všechny děti i sbormistryni je to první celostátní přehlídka.

Sbormistr: Ivana Barešová

Kvítek – Dačický dětský sbor, autor Gabriela Albrechtová

Program:
Jiří Teml (1935): Povodeň (z cyklu Všelijaké písničky)
Jaroslav Křička (1882–1969): Zarosená (z cyklu Slovácké dvojzpěvy)
Oldřich Halma (1907–1985): Vrť sa, děvča
Victor C. Johnson (1978): Pie Jesu
Miroslav Raichl (1930–1998): Budeme si hrát
Ruth Artman (1919–2010): Bach a rock

Dětský pěvecký sbor Skřivánek pracuje při Základní umělecké škole v malém podhorském městečku, v Jablonci nad Jizerou. Navštěvují ho děti ve věku od deseti do patnácti let. Zkoušky probíhají každý pátek, jednou za rok děti vyrazí na víkendové soustředění. Sbor pravidelně koncertuje před domácím publikem. Nejhojněji navštěvovaný bývá vždy vánoční koncert, který se každoročně koná 23. prosince v místním kostele. Vánoční pohodu tu vždy obstarají všechny jablonecké sbory – Jablůňka, Skřivánek a Mládí. Účast na Choralia magna je pro nás veliká čest a rovněž i inspirace do další práce. 

Sbormistr: Květa Kavánová

DPS Skřivánek

Program:
Petr Eben (1929–2007): Jarní (z cyklu Zelená se snítka)
Petr Eben (1929–2007): Já měla holoubka
Václav Trojan (1907–1983): Yveta (z cyklu Rozpustilá abeceda)
Andy Beck (1986): The Moon
Přemysl Kočí (1953): Pupínek

Koncertní sbor Coloreton – nejstarší oddělení Sborového studia Coloreton působí při ZUŠ Ilji Hurníka v Praze 2. Sbor navštěvují děti od 10 do 16 let. Účastní se přehlídek, soutěží a zájezdů zatím v České republice. V roce 2022 v krajském kole přehlídky dětských pěveckých sborů Primachori získali zlaté pásmo, zvláštní ocenění za muzikální a stylovou interpretaci a postup na Celostátní přehlídku dětských pěveckých sborů v Uničově, kde si vyzpívali zvláštní cenu poroty za příkladnou hlasovou kulturu. Na jaře 2023 vyhráli zlaté pásmo v Celostátním kole soutěžní přehlídky ve sborovém zpěvu MŠMT v Litomyšli. Letos na krajské přehlídce Primachori získali zlaté pásmo, zvláštní cenu poroty za mimořádné ztvárnění soutěžního programu. Na konci školního roku se zúčastnili mezinárodní soutěže Musica Orbis 2024, kde ve folklorní kategorii získali stříbrnou medaili. Od září 2019 je sbormistryní všech oddělení sborového studia Coloreton MgA. Silvie Młynarczyková, na klavír sbor doprovází MgA. Evgenia Vorobyeva.

Sbormistr: Silvie Młynarczyková

Coloreton

Program:
lidová, arr. Václav Trojan (1907–1983): Náš kohoutek kokrhá
Emil Hradecký (1953): Jatelinka drobná, Husička divoká (z cyklu Čtyři milostné písně)
Jiří Laburda (1931): Ej ráno (z cyklu Moravské písně)
Irena Szurmanová (1967): Sokolove oči

Dětský pěvecký sbor Trallalinki vznikl ve školním roce 2005–2006 jako přípravné oddělení sboru Trallala. Zpívá v něm kolem 25 dětí 3–5. třídy. Sbor zkouší jednou týdně. Děti se učí nejprve intonovat na jednohlasých písních, potom si pomalu zvykají i na vícehlasý zpěv. Oblíbené jsou různé kanóny, lidové a dětské písně, ve kterých nesmí chybět humor a pohyb. Na každé vystoupení se děti vždy velice těší.

Sbormistr: Beata Brzoska

Trallalinky

Program:
Edward Kaim (1925–2016): Sto piosenek
Nino Rota (1911–1979): Canto di Gloria
Mei Nakabayashi (1989): Akai hana
Slezská lidová: Jo do lasa nie pojadym
Krystyna Kwiatkowska (1946): Poskacz ze mną

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

PETROF GALLERY

17.00-18.30

Porota:
MgA. Marek Vorlíček

Alena Tichá
Anna Marie Lahodová

Smíšený pěvecký sbor Chorion vznikl z iniciativy studentů Druhé lékařské fakulty v roce 2019. Za dobu své pětileté existence se stal pravidelnou součástí všech fakultních akcí a pořádá i své vlastní koncerty. Kromě Prahy byl Chorion pozván na koncertní akce do několika regionů v rámci České republiky. V roce 2023 se sbor zúčastnil se soutěže Choralia v Praze, kde získal cenu pro absolutního vítěze.

Sbormistr: Veronika Holcová

Chorion

Program:
Peter Anglea (1988): Jubilate Deo
Alfred Schnittke (1934–1998): Three Sacred Hymns
irský tradicionál, arr. James E. Moore (1951–2022): An Irish blessing
John Leavitt (1956): Festival Sanctus

Dětský pěvecký sbor Kolibříci působí na ZUŠ v Sokolově již přes 15 let. Tento sbor navštěvují děti ve věku od 8–11 let. Žáci jsou vedeni ke kultivovanosti jak zvuku, tak vystupování. Repertoár je různorodý a pestrý, od lidových písní přes dětskou tvorbu až po současnou muziku. Kolibříci pravidelně vystupují na koncertech ZUŠ, zúčastňují se ve veliké míře akcí pořádaných městem Sokolov a v neposlední řadě reprezentují školu v mnoha soutěžních přehlídkách. Mezi největší úspěch v posledních letech je účast na sborové přehlídce Světlo za Lidice 2022, dále postup do celostátního kola v Uničově 2022, či Laureát přehlídky Hrajeme s Orffem. Těšíme se na další zkušenosti a společné hudební chvilky.

Sbormistr: Zuzana Kolářová

Kolibříci

Program:
Reiner Lischka (1942): Hodinářský krámek
Karel Svoboda (1938–2007): O šípkových růžích
lidová: Pod našima stojí doubek
lidová, arr. Daniel Pitra (1993): Rožnovské hodiny
Přemysl Kočí (1953): Pupínek (z cyklu Od hlavy po paty)

Dívčí pěvecký sbor Prímadonky působí při ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod od roku 2013. Repertoár sboru je nevyhraněný. Prímadonky rády zpívají od každého stylu trošku. Máme za sebou pár úspěšných soutěží, báječnou oslavu desátého výročí a vydané CD. Ale naším největším cílem vždy bylo, aby na jevišti nebyla nuda a naše zpívání všechny bavilo.

Sbormistr: Ondřej Štefáček

Prímadonky, autor Monika Jarošová

Program:
Irena Szurmanová (1967): Na Kozaňu
Josef Bohuslav Foerster (1859–1951): Lesní studánka (z cyklu Dětské sbory)
Bedřich Smetana (1824–1884): Přiletěly vlaštovičky (z cyklu Tři ženské sbory)
lidová píseň z Moravy, arr. Milan Uherek (1925–2012): Tovačovský hatě
Jaromír Vejvoda (1902–1988), arr. Ondřej Štefáček (1978): Škoda lásky

Dětský pěvecký sbor Zpěváčci je sbor, který vznikl ve školím roce 1999/2000 ve škole s rozšířenou výukou hudební výchovy. Mnoho absolventů sboru se hudbě věnuje i nadále – ať už jako profesionálové nebo hudebníci či pedagogové. V současné době ve sboru pracuje 102 děti z věkově různých tříd, učí se prvním pěveckým a muzikantským krůčkům a vzájemně spolupracovat. Děti z 5. A už pravidelně koncertují a soutěží. Na Krajské soutěži DPS v Chrudimi si na jaře r. 2023 vyzpívaly Zlaté pásmo. Loni na podzim se čtvrťáci pečlivě připravovali, spolu se staršími kamarády ze sboru, na koncert „Muzikály naruby“, a bylo pozváni na spoluúčinkování na stejnojmenném koncertě v O2 Universum v Praze, který se koná 2.11.2024. Během adventu v minulém roce děti odzpívaly několik vánočních koncertů a koncert s Josefem Vágnerem na rozsvěcení vánočního stromu v Pardubicích, kromě toho se účastnily i festivalu Loučenská vločka, uspořádaly několik výchovných koncertů pro mladší děti ze ZŠ a MŠ. V letošním roce si sbor vybrali ke spolupráci na vánočním koncertu v Pardubicích 14.12.2024 v Enteria aréně 4 tenoři.

Sbormistr: Monika Kadlecová

Zpěváčci

Program:
Miroslav Raichl (1930–1998): Píseň jarní (O tajemném vlaku) (z cyklu Písničky z gramofonu Jendy Bendy)
česká lidová: Ráda, ráda, můj zlatej Honzíčku
česká lidová: Teče voda, proti vodě
Emil Hradecký (1953): Den naruby
Jolana Saidlová (1969): Mořská ukolébavka
Miroslav Raichl (1930–1998): Píseň gramofonová (z cyklu Písničky z gramofonu Jendy Bendy)

ZAHAJOVACÍ KONCERT K ROKU ČESKÉ HUDBY

PETROF GALLERY

19.00-20.30

Královehradecký dětský sbor Jitro je složitý organismus o více jak 350 dětech v šesti přípravných odděleních a hlavním dívčím sboru, z nichž posluchači vidí a slyší zpravidla jen třicet nejlepších. Během padesáti let prožilo 3200 členek sboru 29700 zkoušek, 2900 koncertů a projelo 1 215 000 kilometrů. Odměnou jim bylo 41 absolutních vítězství v mezinárodních soutěžích (Llangollen 1988, Nantes 1989, Neerpelt 1996, Olomouc 2003, Xiamen 2006, Pardubice 2009, Lecco 2010, Pardubice 2015, Žilina 2017, Sydney 2018, Banská Bystrica 2022) a mnoho nadšených posluchačů v prestižních koncertních sálech v Praze, Barceloně, Berlíně, Sydney, Štrasburku, Washingtonu, New Yorku, Bostonu, Chicagu, Tokiu, Ósace, Hongkongu, Bernu, Bruselu, Lucemburku, Basileji, Avignonu aj. Jitro uskutečnilo patnáct koncertních cest do USA, sedm do Japonska, dvě do Číny a více jak 220 v Evropě. Sbor má v diskografii 42 kompaktních disků a gramofonových desek, z nichž některé se staly bestsellery studií, například amerického vydavatelství Navona Records v roce 2015. Uměleckým vedoucím a hlavním sbormistrem Jitra je Jiří Skopal (od r. 1977), se sborem spolupracuje klavírista Michal Chrobák, Jiří Kudrna a Martin Droppa.

Sbormistr: Jiří Skopal

Dětský sbor Jitro

Český sbormistrovský sbor vznikl v červenci 2022 na Letním semináři Klubu sbormistrů v Hradci Králové, který pořádá každoročně NIPOS-ARTAMA. Sbormistři z celé republiky se v létě již tradičně schází ke společné inspirativní práci, kde se i sami vžívají do role sborových zpěváků a nacvičují pod vedením lektorů zajímavé skladby, které veřejně prezentují na závěrečném koncertě. Radosti ze společného zpěvu a pěvecké úrovně našich sbormistrů si všiml i pravidelný lektor seminářů sbormistr Josef Surovík, který přišel s myšlenkou založení českého sbormistrovského sboru, čímž navázal na dlouhou tradici učitelských spolků, která u nás je již od poloviny devatenáctého století. Inspirací mu byla mnohá zahraniční tělesa, která takto fungují, a nadšení sbormistrů bylo jasným důkazem, že má budoucnost i v Čechách.

Sbormistři: Patrik Buchta a Igor Karpilovskij

Český sbormistrovský sbor

Program:
Bohuslav Martinů (1890–1959): Zvěstování, Sen (z cyklu Čtyři písně o Marii)
Tereza Surovíková (1979): Smrtná neděle (z cyklu Nového léta vinšujem)
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Michelangelo, ⁠Rembrandt, ⁠Picasso (z cyklu Pocta tvůrcům)

PÁTEK 18. 10. 2024

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE 

15.00-16.30

Porota:
MgA. Marek Vorlíček
Tomáš Stanček
Marek Valášek

Gybon, smíšený studentský sbor Gymnázia Boženy Němcové a Hudební mládeže Hradec Králové, z. s. existuje od roku 1998. Na svém kontě má přes 300 celovečerních koncertů, desítky přehlídek soutěží a festivalů a více než 40 evropských zahraničních koncertních turné. Sbor každoročně obměňuje své složení a věkový průměr zpěváků je 16 let. V posledních 10 letech sbor pravidelně účinkuje na Letních hudebních festivalech v Chorvatsku a Itálii. Také každoročně v době Adventu zpívá na koncertech v Hradci Králové, západních Čechách a Německu. Sbor natočil 4 CD a během své existence jím prošlo přes 300 zpěváků.

Sbormistr: Jaromír Schejbal

Gybon

Program:
Giulio Caccini (1551–1618): Ave Maria
Antonio Vivaldi (1678–1741): Gloria
Guiseppe de Marzi (1935): Signore delle cime
César Franck (1822–1890): Panis angelicus
Patrick M. Liebergen (1949–2020): African Psalm

Na Křence se stal sbor fenoménem. Stále se rozrůstající skupina mladých nadšených lidí žije hudbou, umí si naslouchat a šíří kolem sebe vedle hudebních zážitků také radost a inspiraci.

Sbormistr: Veronika Waldhansová

Pěvecký sbor Gymnázia Křenová

Program:
Petr Koronthály (1985): Jubilate coeli
Uzi Chitman (1952–2004), arr. Tomáš Novotný: Adon olam
Michael John Trotta (1978): Veni, Veni Emmanuel
Peter Anglea (1988): Jubilate Deo

Komorní sbor Rosička patří mezi velmi mladé sbory. Vznikl teprve na podzim roku 2021 z potřeby zazpívat náročnější repertoár na adventním koncertě v Uničově. Starší zpěvačky z dětského pěveckého sboru Rosička v Uničově pak doplnily již ty trochu odrostlejší studentky a také mladé maminky, které do Uničovského dětského sboru chodily zpívat v době svého mládí. Tak se vytvořil sbor nadšených zpěvaček, které od té doby pravidelně zpívají na dvou až třech koncertech za rok. K tradičním vystoupením patří právě adventní a vánoční koncerty v Uničově a okolí, na kterých sbor spolupracuje také se Smíšeným pěveckým sborem Uničov a s dětským pěveckým sborem Rosička. Sbor vede sbormistryně DPS Rosička Mgr. Zuzana Gucká, na klavír doprovází dlouholetá korepetitorka sboru Rosička Mgr. Ludmila Smetanová, ředitelka ZUŠ Uničov.

Sbormistr: Zuzana Gucká

Komorní sbor Rosička

Program:
Adam Michna z Otradovic (1600–1675), arr. Pavel Jurkovič: Žehnání s světem
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), arr. Henry Geerl: Ave verum
Leo Delibes (1836–1891): Kyrie (Messe breve)
Bob Chilcott (1995): Can you hear me?
James E. Moore Jr. (1951–2022): Spirit of God

Pěvecký sbor Song působí na Masarykově gymnáziu ve Vsetíně už 29 let. Smíšený pěvecký sbor Song pořádá pravidelnou koncertní činnost, vyjíždí koncertovat i do jiných obcí a měst naší republiky, zpíval na koncertech v družebních městech Vrgorac, Bytom, Mödling, Stará Lubovňa, uskutečnil řadu zahraničních zájezdů – Itálie, Německo, Chorvatsko, Řecko, Slovensko, Rakousko, Lotyšsko a účastnil se i mezinárodních soutěží v Bosně a Hercegovině a Makedonii. Pěvecký sbor Song má na svém kontě řadu umístění na předních místech ze soutěží Chrám i tvrz, Opava cantat, Svátky písní Olomouc, Gymnasia Cantant Brno, účast na prestižním FSU v Jihlavě a na česko – německém hudebním týdnu v Coburgu. Společně se Songem ve škole pracuje přípravný sbor Gaudeamus a absolventský sbor Hekal. Pěvecké sbory Masarykova gymnázia natočily a vydaly celkem 8 CD, tři pořady pro rozhlasové stanice Český rozhlas a Proglas a 8 videoklipů.

Sbormistr: Helena Kaločová

Song

Program:
Emil Hradecký (1953): Florebat olim studium  
lidová, arr. M. Raichl a J. Pikla: Ty bysterský zvony
Audrey Snyder (1953): Ubi caritas  
Lydia Adams (1953): Micma´q Honour Song
Jay Althouse (1951): Jubilate Deo

Rarášci jsou druhým přípravným oddělením Náchodského dětského sboru ZUŠ a navštěvují jej obvykle děti ve věku 9-13 let. Největšími úspěchy Rarášků jsou Zlatá pásma a absolutní vítězství v krajských kolech soutěže školních pěveckých sborů v Hradci Králové a účasti v celostátní přehlídce v Uničově, dále pak Zlaté pásmo v celostátní soutěži Porta Musicae, či absolutní vítězství v celostátní soutěži Zpíváme si pro radost o Cenu Českého ráje. Zpívání si umíme užít!

Sbormistr: Zbyněk Mokrejš

Rarášci, autor Martin Hurdálek

Program: 
František Fiala (1966), Hanka Jelínková: Ovečky
moravská lidová, arr.: Milan Uherek (1925–2012): V tom klobuckém háji
Nino Rota (1911–1979): Canto di gloria
Victor C. Johnson (1978), Charlotte Lee: Clap and Sing, Join Together!
Tomáš Baierl, Jiří Havel: Slůňata (z cyklu Veselé noty)

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

17.00-18.30

Porota:
Tereza Surovíková

Miriam Němcová
Karolína Řepová

Rolnička Praha je pěvecký sbor dětí a mládeže z Prahy a blízkého okolí. Pracuje od roku 1978 pod vedením svého zakladatele Karla Virglera. V červnu 2023 oslavil 45 let své činnosti. Sborové studio Rolnička má nyní téměř 300 zpěváků od 5 do 20 let v 6 odděleních. V koncertním sboru zpívá 41 členů ve věku od 10 do 18 let. Sbor Rolnička Praha pořádá každoročně 30 – 40 koncertů jak v České republice, tak v zahraničí. Úspěšně koncertoval ve většině evropských zemí a třikrát i mimo Evropu. Získal také řadu ocenění na mezinárodních sborových soutěžích, např. 1. cenu cum laude v belgickém Neerpeltu v dubnu 2018. V červnu 2019 měl již podruhé samostatný koncert na festivalu Pražské jaro. V roce 2023 uskutečnil úspěšné turné do Francie a v r. 2024 do Německa. Činnost sborového studia zastřešuje Spolek rodičů a přátel DPS Rolnička Praha. Dlouhodobě ji podporuje Hlavní město Praha a Městská část Praha 1.

Sbormistr: Karel Virgler

Rolnička Praha

Program:
Josef Bohuslav Foerster (1859–1951): Matičce
Antonín Dvořák (1841–1904): Holub na Javoře (z cyklu Moravské dvojzpěvy)
Petr Eben (1929–2007): Dívča, dívča, laštovička (z cyklu O vlaštovkách a dívkách)
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Amicitia

Komorní sbor Imbus založili v roce 2003 nadšení, ale přerostlí členové dětského pěveckého sboru Klíček v Praze. Tyto matky a otce zakladatele Imbusu postupně doplňovali a nahrazovali další, z nichž většina vzešla ze tří bývalých sborů podobného zaměření: SmiRol, OktOpus a Kratochvíle. V posledních letech se Imbus zúčastnil několika mezinárodních soutěží v tuzemsku i zahraničí. Na těchto akcích Imbus pravidelně získává zlaté diplomy (Adventní a vánoční festival pěveckých sborů Praha 2014; Mezinárodní festival populární sborové hudby Jirkovský Písňovar 2016; Festival Mundi Cantant Olomouc 2017), Laurea Mundi Budapest 2018, Choralia Mikulov 2024. Imbus rád spolupracuje s dalšími spřízněnými tělesy při provádění rozsáhlejších vokálně-instrumentálních děl (Dvořákovo Te Deum a Mše D dur, Janáčkův Otčenáš apod.) Od jeho založení vede sbor Vít Novotný.

Sbormistr: Vít Novotný

IMBUS

Program:
Miroslav Košler (1931–2016), arr.: Za tou naší storoličkou (česká z Chodska)
Šárka Krejčí (1978): Alebo ma zamykajte (na český a slovenský lidový text)
Jaako Mäntyjärvi (1984): Double, Double, Toil and Trouble
Bob Chillcott (1955): The Isle is Full of Noises
Soila Soriola (1977): Pakkanen

Smíšený sbor Jitro vznikl jako absolventský sbor Královéhradeckého dětského sboru Jitro v roce 1997, souběžně jej vedli prof. Jiří Skopal a jeho syn Jiří Skopal ml. Sbor zahájil činnost jako ženské uskupení, které bylo o rok později rozšířeno o mužskou složku. V současné době vede sbor Václav Metoděj Uhlíř. Koncertujeme nejen v našem městě a kraji, ale i na jiných místech republiky i v zahraničí. Téměř po celou dobu existence sboru se účastníme mezinárodních hudebních festivalů. Jmenujme např. Pražské jaro, Smetanovu Litomyšl, přehlídku v italském Lecce. Koncertovali jsme na mezinárodním hudebním festivalu v Letohradě a pravidelně se těšíme na vystoupení v rámci Evropského festivalu duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald. V roce 2018 jsme se zúčastnili jako hlavní host 5. ročníku Mezinárodního sborového festivalu ve východočínském městě Ti-nan. Měli jsme tak možnost reprezentovat daleko za hranicemi nejen českou, ale i evropskou sborovou tvorbu různých období. Na soutěžní přehlídce Choralia Praha jsme v roce 2022 získali zlaté pásmo.

Sbormistr: Václav Metoděj Uhlíř

Smíšený sbor Jitro, autor Helena Bečvářová

Program:
Bohuslav Matěj Černohorský (1684–1742): Laudetur Jesus Christus
Tereza Surovíková (1979): Ave Maria
Jiří Strejc (1932–2010): Žalm 32
Jiří Strejc (1932–2010): Hradčany

Sušický dětský sbor (SDS) působí v malebném městě Sušici, které leží na řece Otavě v jihozápadních Čechách. Sbor byl založen v roce 1969 sbormistrem Josefem Baierlem, v letošním roce (2024) oslavil 55. výročí. Ve sborovém zpívání je zapojeno přibližně 150 dětí ve věku od 5 do 19 let v odděleních Broučci, Sluníčka, Včelky a Hlavní sbor (sbormistři Andrea Sušilová a Jan Pelech, korepetice Jan Zdeněk). Sborový repertoár je různorodý a zahrnuje všechna hudební období od středověké chorální hudby až po skladby současných autorů. Po celou dobu své činnosti sbor spolupracuje s významnými hudebními skladateli a textaři (Miroslav Raichl, Václav a Ivo Fischerovi, Věroslav Neumann, Aleš Březina…), kteří sboru věnovali některé ze svých kompozic. Dramaturgii sboru díky spolupráci s TO ZUŠ Sušice někdy obohacují choreografická ztvárnění skladeb (např. Otvírání studánek Bohuslava Martinů, folklorní úpravy skladeb). Mezi poslední úspěchy sboru se řadí Gold Diploma na World Choir Games Flanders 2021 (BE) nebo letošní Zlaté pásmo na Krajské postupové přehlídce v Rokycanech 2024 a postup do celostátního kola Choralia Magna 2024.

Sbormistr: Jan Pelech

Sušický dětský sbor

Program:
John Leavitt (1956): Festival Sanctus
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Za naším huménkem
Mark Brymer (1957): A Tribute to Queen

Sbor Zvonek tvoří děvčata starší 12ti let a většinou nás opouštějí až po maturitě. Věnujeme se lidovým a umělým písním, duchovní, ale i populární tvorbě. Scházíme se jednou týdně a vystupujeme na nejrůznějších akcích převážně v Karlovarském kraji. Zpívání a společné setkávání nám dělá velkou radost.

Sbormistr: Miroslava Lendělová

Zvonek

Program:
Eman Nováček (1911–1979), arr.: Jiří Holubec (1959): Jen pro ten dnešní den (2,47)
Bedřich Smetana (1824–1884): Západ slunce
Josef Hadar (1926–2006), arr.: A White Rainbow (izraelská),
Keith Hampton (1973): Praise His Holy Name!

SLAVNOSTNÍ KONCERT K ROKU ČESKÉ HUDBY

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

19.00-20.30

Setkáváme se každý čtvrtek v 16:30 v Novém kostele na zkoušku zpěvu. Ovšem, kdo si chce dát kávu a poklábosit, přijde už v 16:00. Sonjašnyk (česky Slunečnice) je otevřený všem nadšeným českým i ukrajinským zpěvačkám. V repertoáru máme české i ukrajinské písně. S českými texty se snažíme procvičit češtinu a rozšířit našim ukrajinským krajankám slovní zásobu. Důležitým přínosem sboru je pro naše ukrajinské ženy společný pohodový čas strávený s českými přáteli. Naší radostí jsou koncerty s písničkářem Pavlem Helanem a smyčcovým kvartetem, které k nám už neodmyslitelně patří. Naš sbor jsme poprvé svolaly v září r. 2022, tehdy to byl spíše recitační kroužek, kde jsme ženy učily vyslovovat česká slova, věty a to za doprovodu klavíru. Pak jsme se naučily pár ukrajinských písní, které měl v repertoáru Pavel Helan a v prosinci jsme měli první společný koncert v Litomyšli, kde jsme nakonec vybrali finance za které se nakoupil první zdravotnický materiál. V dubnu nás oslovila TV Noe a konal se další koncert již se záměrem opět vydělat peníze a podpořit Ukrajinu. Záznam z koncertu na TV Noe náhodou viděl Jura Pavlica a nabídl nám společný koncert ve Starém městě. Do roku od založení jsme tak stanuly na společném pódiu nejen s Pavlem Helanem ale též s legendárním Hradišťanem. V dalším roce se pak podařilo vydat album s názvem Ještě chvíli, z výtěžku CD opět můžeme podporovat ukrajinský lid v boji dobra se zlem.

Sbormistr: Martina Sirová

Sonjašnyk

Program:
ukrajinská lidová: Odna Kalina
ukrajinská lidová: Červona Kalina
Karel Řežábek (1968): Haleluja sláva
Max Barskych (1990): Bude Vesna
ukrajinská lidová: Marusja

Od svého založení v roce 1958 manželi Jiřinou a Milanem Uherkovými představuje Severáček velkou „sborovou rodinu“. Ve čtyřech přípravných odděleních a koncertním sboru nyní zpívá na dvě stě třicet děvčat a chlapců od čtyř do osmnácti let. Za šest desetiletí trvání prokázal Severáček své mimořádné kvality mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích, nejnověji sbor získal 1. cenu Cum laude na mezinárodní sborové soutěži v belgickém Neerpeltu v dubnu 2024. Nadšené ovace publika provázely Severáček zatím na třech kontinentech – ve dvaceti zemích Evropy, v Sýrii a Jordánsku, v USA, Kanadě, Jižní Koreji a v Japonsku. Severáček bývá též hostem Pražského jara i dalších mezinárodních hudebních festivalů (např. Basilej, Paříž, Toronto, Bělehrad, Athény, Barcelona, Brno, Česká Lípa). Severáček pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi, na svém kontě má několik gramofonových desek a osm samostatných CD. Významná je jeho spolupráce s našimi předními orchestry (např. s Českou filharmonií v prosinci 2018), dirigenty i operními scénami (především s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci). V repertoáru sboru najdeme skladby všech slohových období od středověké hudby po současné, často experimentující sborové kompozice. Výrazný podíl tvoří úpravy lidových písní zpívaných převážně v originálním jazyce. Léta prožitá v Severáčku poznamenala všechny jeho generace. Vedle stovek hudebních pedagogů je mezi bývalými členy také mnoho profesionálních hudebníků a pěvců, operní sólisty je možné slyšet nejen na předních tuzemských operních scénách, ale též v Mnichově, Drážďanech nebo v Paříži. Na klavír doprovází Eva Dvořáková.

Sbormistr: Silvie Langrová

Severáček

Program:
Carl Mozart (1784–1858), arr. Milan Uherek (1925–2012): Zkouška na koncert
Miroslav Raichl (1930–1998): výběr z cyklu Vyprávění o Janíčkovi a Aničce
mor. lidová, arr. Milan Uherek (1925–2012): Javorinka šedá
Otmar Mácha (1922–2006): Slavnosti jara

Dětský sbor opery DJKT byl založen v roce 2014 v Plzni, v současné podobě pod názvem Kajetán funguje od roku 2019. Sbor navštěvují děti ve věku 11 až 19 let. Jeho sbormistryněmi jsou Anna-Marie Lahodová a Zuzana Kuncová, na klavír doprovází Olga Cviková. Součástí sboru jsou i jeho 2 přípravná oddělení Malý Kajetán a Kajetánek, celkem jej tedy navštěvuje 170 dětí z Plzně a okolí. Přátelská a rodinná atmosféra se v Kajetánovi snoubí s pečlivou a profesionální prací sbormistrů a dětí. Sbor si klade za cíl vychovávat dětské zpěváky, kteří budou účinkovat v operních inscenacích Divadla J. K. Tyla. Důraz je však kladen nejen na hlasovou výchovu a rozvíjení hudebních dovedností dětí, ale také na jejich celkový estetický a kulturní rozhled a na budování kvalitních sociálních vazeb ve vlídném prostředí. Repertoár sboru zahrnuje kromě dětských partů operních děl také klasické sborové skladby, se kterými sbor vystupuje na rozličných kulturních akcích, koncertech, festivalech a soutěžích u nás i v zahraničí. V současné době děti účinkují v inscenacích Prodaná nevěsta, Hubička, Česká mše vánoční, Louskáček a chystají se na listopadovou premiéru baletu Špalíček Bohuslava Martinů. Ze zatím absolvovaných soutěží si Kajetán přivezl Absolutní vítězství z Porty musicae Liberec 2022, Zlatý diplom level VI. z Franz Schubert Choir Competition and Festival ve Vídni, titul Absolutního vítěze z loňského 50. ročníku Svátků písní Olomouc a letos zlatou, stříbrnou i bronzovou příčku ze 3 různých kategorií ze soutěže ve waleském Llangollenu.

Sbormistři: Anna-Marie Lahodová a Zuzana Kuncová

Kajetán, autor Petra Golíková

Program:
Veljo Tormis (1930–2017): Küla kuuleb
Petr Eben (1929–2007): Psalmus 8
Darius Lim (1986): Puppet’s dream
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Věneček
Vladimir Iljič Rubin (1924–2019): Jarní píseň
Jorge Gijón Sánchez (1982): The Fly
Samo Vovk (1989): Ta na Solbici

SOBOTA 19. 10. 2024

PŘEHLÍDKOVÉ MATINÉ 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

9.00-10.00

Porota:
Igor Karpilovskij
Jiří Skopal, st.
Zuzana Kadlčíková

Pěvecký sbor Gymnázia a SOŠ Unique Rokycany byl založen Mgr. Vladanou Poláčkovou roku 2003 a začínal jako dětský – složený pouze z dívek. Roku 2012 se pak přílivem starších chlapců zrodil sbor středoškolský. V současné době se tedy studenti školy mohou vokálně rozvíjet ve dvou pěveckých sborech. Pro žáky nižšího gymnázia tady funguje Little Unique a pro středoškoláky pak Unique Rokycany. Oba dva sbory úspěšně zakotvily v kulturním životě města Rokycany, získávají zlatá a stříbrná pásma v krajských soutěžích. Středoškolský sbor se v roce 2018 se účastnil soutěže Česko Slovensko má talent, na celostátní přehlídkusborů Opava Cantat přijal pozvání 5x za sebou a také každoročně vyjíždí do zahraničí (Dublin, Sangerhouzen, Nittenau, Krakow, Dresden, Barcelona). Letos v říjnu se účastnil přehlídky Cantate Catalunya ve Španělsku. Nejvíc aktualit ze života obou sborů najdete na oficiálním účtu @unique_rokycany (Instagram).

Sbormistr: Vladana Poláčková

Unique Rokycany

Program:
George Gershwin (18981937): Somebody loves me
Joakim Arenius (1970): We pray
Fred Weatherly (18481929), arr. Bob Chilcott (1955): O Danny boy
M. C. Freedmann, J. de Knight, J. Leiber, M. Stoller, R. tmperton, R. Kelly, J. Robinson, E. Krečmar, arr. K. Martínková: Směs populárních melodií

Harmonie z Velkého Meziříčí zpívá pod vedením Olgy Ubrové a Andrey Svobodové. V současné době má sbor asi 25 členů. Složení sboru se neustále v čase proměňuje, odchází zkušení a přichází noví zpěváci. Jsme rádi, že se naše parta mohla zúčastnit různorodých akcí. Zatím nejsilnějším zážitkem pro nás byla Carmina Burana v Praze v Betlémské kapli, o rok později ve Smetanově síni společně s dalšími 300 sboristy z různých koutů světa a ještě o rok později v Rudolfinu s Českou filharmonií v rámci projektu Čtyři kroky do nového světa. V roce 2018 jsme měli krásnou příležitost spolupracovat s Josefem Fojtou a Emanuelem Míškem na autorském projektu „Bylinky písničky z hrnečku“, „Nářadí písničky z kufříku“ a „Vánoce písničky z Betléma“ a natočili jsme stejnojmenná CD. Projekt má i divadelní verzi, kterou s úspěchem hraje Horácké divadlo z Uherského Hradiště pod názvem „Anička a bylinkové kouzlo“. Několikrát jsme se zúčastnili Celostátní přehlídky pěveckých sborů Opava Cantat a Mezzochori. V loňském roce jsme oslavili 25. výročí založení sborů a pro velkomeziříčské publikum jsme nastudovali muzikál Johanka z Arku. Máme moc rádi klasické sborové skladby, úpravy lidovek, chorály, muzikálové melodie i písničky současných autorů… ale hlavně máme rádi zpívání.

Sbormistři: Olga Ubrová a Andrea Svobodová

Harmonie

Program:
Gabriela Osvaldová (1953), Ondřej Soukup (1951): Pásmo z muzikálu Johanka z Arku
Sinéad O´Connor (1966–2023): In this heart
africký tradicionál: Molweni
Mošny, arr. Ivo Cicvárek (1975): Petrov
Jiří Suchý (1931), Jiří Šlitr (1924–1969): Blues pro tebe

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO je komorní smíšený sbor, který reprezentuje VŠB – Technickou univerzitu Ostrava na českých a zahraničních festivalech a mimo jiné také pořádá koncerty v Ostravě a okolí v průběhu celého roku. Vznikl v roce 2007 jako studentská organizace, která volně navázala na středoškolský Komorní sbor EXIL při Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě (2000–2007). Zakládajícím uměleckým vedoucím byl v letech 2000–2014 Jan Mlčoch, v letech 2015-2023 vedl sbor Adam Sedlický. Nastupujícím novým dirigentem sezony 2024/2025 se stal Jakub Kubis. Pěvecké seskupení získalo za dobu své existence řadu ocenění, jako poslední si do sbírky zařadilo zlaté pásmo na pražské soutěži Musica Orbis Prague Festival 2023. Na pardubickém IFAS 2022 získal APS zlaté pásmo a cenu rektora UPCE, na Internationaler Kammerchorwettbewerb Marktoberdorf 2022 byl sbor oceněn 3. cenou v kategorii stejnohlasých sborů a také dirigent Adam Sedlický získal cenu za nejlepší interpretaci soudobé skladby. Na Choralia Praha 2022 získal APS 1. místo v kategorii komorních sborů a zároveň se stal také absolutním vítězem celé soutěže, na Internationaler Chorwettbewerb 2019 Spittal/Drau se seskupení umístilo na 2. místě v kategorii „lidová píseň“, na Žilina Voce Magna 2018 vyhrál APS kategorii „smíšených dospělých komorních sborů“ a postoupil tak mezi nejlepší pěvecká tělesa soutěže do Grand Prix, kterou vyhrál.

Sbormistr: Jakub Kubis

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO

Program:
Hans Leo Hassler (1594–1612): Dixit Maria (moteto ze sbírky Cantiones sacrae)
Mikuláš Schneider-Trnavský (1881–1958): Otče náš
Sally K. Albrecht (1954): Alleluia
Ola Gjeilo (1978): Ubi caritas
Bohuslav Martinů (1890–1959): Zvěstování (z cyklu Čtyři písně o Marii)

Pocházíme z kraje Josefa Lady, máme rádi zpěv, hudbu, a těší nás, pokud vás svým zpěvem dobře naladíme. Proto se jmenujeme NaLaděno. Repertoár máme široký. Zpíváme písně lidové i umělé, v češtině, angličtině, latině, japonštině nebo například v hebrejštině. Rádi zpíváme v našem městě pro naše rodiče nebo třeba pro místní seniory, stejně tak ale rádi cestujeme za zážitky na různé festivaly, kde potkáváme další nadšené zpěváky a sdílíme tak společnou radost ze zpěvu. Podařilo se nám navázat kontakt s japonskými umělci Mayu Gonto a Kimiya Sato. Společně jsme natočili 3 písně na CD „Jednu krásnou zemi znám“. V roce 2021 jsme získali zlaté pásmo v krajském kole Celostátní přehlídky školních pěveckých sborů.V roce 2022 jsme se zúčastnili soutěže Porta Musicae v Liberci (stříbrné pásmo). V březnu 2023 jsme byli oceněni zlatým pásmem v krajském kole celostátní přehlídky MŠMT ve sborovém zpěvu a v tomto roce jsme na Svátcích písní Olomouc dostali stříbrné pásmo.

Sbormistr: Lucie Nováková

NaLaděno

Program:
Jean a Dave Perry (1947): Chantez Alleluia
Jiří Laburda (1931): Stála děvčina (z cyklu Dvojzpěvy na slova moravské lidové poezie pro ženský sbor a klavír)
Karel Hába(1989–1972), arr.: Zahraj mi, dudáčku (lidová píseň z Čech)
Adriano Banchieri (1567–1634): Capricciata a tre voci
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Zpívala bych, zpívala

PŘEHLÍDKOVÉ MATINÉ 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

11.00-12.00

Porota:
Tomáš Stanček
Karolína Řepová
Helena Stojaníková

Divertimento chor je smíšený pěvecký sbor, který byl založen před 35 lety paní profesorkou Jaroslavou Halamovou. Zpívá všestranný repertoár, i když v poslední době tíhne spíš k populární hudbě. Doprovází ho školní orchestr. Sbor se úspěšně zúčastňuje různých přehlídek, festivalů a soutěží. Hlavním cílem je zpívání pro radost a získávání společných hudebních zážitků. V současné době sbor vede Nora Michálková Halamová.

Sbormistr: Nora Michálková Halamová

Divertimento chor, autor Simona Niklová

Program:
spirituál: Joshua Fought the Battle of Jericho
africký spirituál: Ipharadisi
Kevin Kadish (1971), Megan Trainor (1993): Dear future husband
Ed Sheeran (1991), Audrey Snyder (1953): Perfect
Adele Adkins (1988), Paul Epworth (1974): Rolling in the deep

Pramen je přípravným sborem pěveckého sboru Studánka, který zpívá na ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem od roku 1997. Zpěváci do Pramene přitékají z Pramínku, což je nejmenší přípravka pro děti z MŠ a 1. tříd. Ve sboru je 30 nezbedných dětí z druhých až pátých tříd a sjíždí se do Bystřice jednou týdně z okolních vesnic v okruhu asi 15 km. I když se zpěvákům nechce vždy pracovat na zlepšování jejich hlasových a intonačních schopností, hravé zpívání je stále baví. Zpěváci třikrát postoupili na celostátní přehlídku do Uničova.

Sbormistr: Kateřina Pospíšilová

Pramen, autor Hana Císařová

Program:
Leoš Janáček (1854–1928): Vrby se nám zelenají (z cyklu Královničky)
Eduard Douša (1951): Šplh na laně (z cyklu Malí sportovci)
Miroslav Raichl (1930–1998): Rýma (z cyklu Jak se máme, co děláme)
Leopold Korbař (1917–1990): Můj rytíř umí pohádky
Arnošt Kavka (1917–1994): Supi

Dětský pěvecký sbor Myšáci vznikl v září roku 2010. Zpěváci jsou současní i bývalí žáci Soukromé základní umělecké školy D-MUSIC z Kroměříže, Chropyně, Břestu, Žalkovic, Vlkoše a Kyselovic. Myšáci se pravidelně účastní Krajské přehlídky školních pěveckých sborů. V roce 2022 a 2024 postoupili na celostátní přehlídku. V roce 2024 také získali Stříbrné pásmo na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc. Kromě soutěží vystupují na adventních a jarních koncertech ve svém okolí. Od září 2022 se ke sboru připojila jako druhá sbormistryně Vendula Možíšová.

Sbormistr: Miroslav Uhlíř

Myšáci

Program:
Patti Drennan (1952): A festive gloria
lidová, arr.: Rudolf Wünch (1880–1955): Krumlovskej zámeček
Antonín Dvořák (1841–1904): Slavikovský polečko (z cyklu Moravské dvojzpěvy)
Jacob Narverud (1986): Sisi Ni Moja

Dětský pěvecký sbor při Základní škole Chrast má dlouholetou tradici, sahající až do roku 1997. Původně vystupoval pouze na školních akcích, ale postupem času se začal zapojovat i do dalších kulturních událostí. Pandemie v letech 2019 až 2022 však jeho činnost výrazně přerušila, a tak vznikl nový sbor Naděje. Tento sbor, složený z dětí ze základních, středních a dokonce i vysokých škol, vznikl z touhy po společném zpívání a setkávání v nelehkých dobách. Naši sboristé zpívají pro radost, což se odráží i na zkouškách, kde se nejen zpívá, ale také tančí, hraje na nástroje a především – smích se ozývá ze všech stran. Pod pevnou rukou Mgr. Marie Kodešové a za klavírního doprovodu Mgr. Kateřiny Malinské se sbor připravuje na svá vystoupení. Pomyslným vrcholem sezóny se pak stávají adventní a vánoční koncerty, na kterých se setkává Naděje se zpěváčky školou povinnými i se sborem dospělých, to vše za hudebního doprovodu kapely. Navzdory odlišnostem jeho členů je to parta přátel, která si zpívá s nadšením a vždy si najde svůj originální způsob, jak hudbu sdílet. Sbor Naděje se tak stal symbolem vytrvalosti, přátelství a společného úsilí, a s radostí vám předvede svůj různorodý repertoár, protože, jak sami říkají, „zase si to udělali po svém“.

Sbormistr: Marie Kodešová

Naděje

Program:
Josef Resl (1885–1967), arr.: Ivan Šmejda (1976): Svatý Václave, české kníže, slyš!
lidová, arr.: Kateřina Malinská (1984): Ach synku, synku
lidová: Čí je děvče
lidová, arr.: Zdeněk Beran (1927–1999): Rožnovské hodiny
lidová, arr.: Vojtěch Daněk (2006): Holka modrooká
Harold Arlen (1905–1986): Over the rainbow

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

15.00-16.30

Porota:
Jiří Slovík
Katarína Duchoňová
Miriam Němcová

Dětský pěvecký sbor Berušky II je sbor standardní základní školy, zcela bez výběru. Zpívá na koncertech se svým starším sborem Hlásek a mladším sborem Berušky I. Ve sboru zpívají žáci 2. – 4. tříd.

Sbormistr: Liana Jíchová

Berušky II

Program:
Josef Říha (1935–2014): Zamotaná písnička
Česká lidová: U Bechyně na kopečku
Jolana Saidlová (1969): Podzim Děda (z cyklu Rok – cyklus pro děti a dospělé)
Česká lidová z Chodska: A hdepa ste šický
Přemysl Kočí (1953): Strýček z Jižní Ameriky (ze sborníku Písničky pro Malé muzikanty)

Smíšený pěvecký sbor Smetana Hulín působí v Hulíně již od roku 1998 a od začátku jeho existence jej vede sbormistryně Lenka Polášková. Naším smyslem je především věnovat se krásné zálibě, jakým je sborový zpěv a předávat radost posluchačům. Mezi naše největší úspěchy řadíme zisk zlatého pásma a cenu Antonína Tučapského na sborovém festivalu ve Vyškově. V roce 2011 jsme navštívili italské Benátky, kde jsme v mezinárodní soutěži Venezia in Musica získali zlaté pásmo v kategorii smíšených sborů a stříbrné v kategorii folklor. Dvakrát jsme se s úspěchem zúčastnili mezinárodního festivalu Alta Pusteria v Itálii. V minulém roce jsme se stali absolutními vítězi na celostátní sborové přehlídce Choralia Mikulov. Každoročně připravujeme pro své posluchače vánoční koncerty a krásné projekty „pod širým nebem“ s orchestrem.

Sbormistr: Lenka Polášková

Smetana Hulín

Program:
Antonín Dvořák (1841–1904): Slavikovský polečko (z cyklu Moravské dvojzpěvy)
Otmar Mácha (1922–2006): V kolaji voda (z cyklu Hlučínský trojlístek)
Jaroslav Krček (1939): Což se mně má milá
Josef Schreiber (1900–1981): Ó lásko, lásko
Tereza Surovíková (1979): Zazpívaj slavíčku
Jan Vičar (1949): Rež, rež, rež

Lucky Voice Band – to je „banda“ pěveckých a hudebních nadšenců mnoha profesí a širokého věkového rozmezí, která se schází jednou týdně v Praze pod vedením sbormistryně Lucie Freiberg. Sbor vznikl v roce 2011 ve snaze pojmout sborovou hudbu více do hloubky – zpívat srdcem, a veškerou energií a vyprávět příběhy každé odlišné skladby. Na jevišti je proto nikdy nenajdete stát strnule a s notami v rukách. Od svého vzniku se z původních 10 členů rozrostli na bezmála padesát přátel, kteří spolu tráví svůj volný čas nejenom ve zkušebně. Svými pěveckými schopnostmi, ale zajisté i projevem, si vysloužili již několik nejvyšších ocenění na českých i mezinárodních soutěžích, naposledy na XVII. Mezinárodním festivalu pěveckých sborů Gaude Cantem v roce 2022. V prosinci 2023 pak vyprodali a rozezpívali pražskou Lucernu.

Sbormistr: Lucie Freiberg

Lucky Voice Band

Program:
Stacey V. Gibbs (1962), arr.: Great God Almighty (work song)
Jake Runestad (1986): Let My Love Be Heard
Michael J. Trotta (1978): Dies Irae (z Requiem)
Ken Steven (1993), arr.: Indonéská lidová

Subito je pražský komorní smíšený sbor čítající obvykle kolem 25 nadšených členů, který pracuje pod vedením dvou sbormistryň a společně tvoří od roku 2008. Jeho doménou je sborová hudba 20. století a kompozice současných českých i zahraničních skladatelů. Dramaturgie koncertů je vždy důmyslně vystavěna kolem ústředního tématu, které spojuje všechny vybrané skladby. Sbor se převážně věnuje vokální tvorbě, v oblibě má ale i vokálně-instrumentální projekty ve spolupráci s dalšími tělesy (OMNION, Evropský komorní orchestr, cimbálová muzika Kordulka, Smyčcový orchestr Archi, Piccolo Coro a Piccola Orchestra) nebo s instrumentalisty přímo z řad sboristů (violoncello, housle, akordeon, flétna, příčná flétna, kytara, klarinet, perkuse). Kvalitu hudebních projektů sboru Subito zajišťuje vyvážený poměr muzikality, pečlivosti, motivace, nadšení a bohatých pěveckých zkušeností všech jeho členek a členů.

Sbormistři: Michaela Králová a Monika Václová

Subito

Program:
DO ŘÍŠE SNŮ
Ēriks Ešenvalds (1977): Stars
Tereza Surovíková (1979): Zazpívaj, slavíčku
Petr Koronthály (1985): Jubilate coeli
Bengt Ollén (1950): Trilo

Pěvecký sbor Gymnázia Havířov byl založen v roce 1998. Od roku 2014 zpívají gymnazisté ve věku od 12 do 20 let v klasické smíšené podobě. V současnosti má sbor přes 40 členů a pořádá řadu vystoupení v rámci našeho města a regionu. Pravidelně se zúčastňujeme soutěžních sborových přehlídek a festivalů, jako jsou Gymnasia Cantant v Brně, Opava Cantat v Opavě, Mezzochori, či Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby v Praze, kde jsme se umístili ve zlatých pásmech a stříbrných pásmech. Získali jsme také řadu zvláštních ocenění, např. za práci s mládežnickým sborem, za dirigentský výkon, za hlasovou přípravu, za interpretaci povinné skladby. Sbor pracuje od svého založení pod vedením Mgr. Sylvy Mokrošové. Repertoár je různorodý.

Sbormistr: Sylva Mokrošová

Pěvecký sbor Gymnázia Havířov

Program:
J. J. Ryba (1765–1815), V. Nejedlý (1772–1844), arr.: J. Tichota (1937): Ukolíbavka
lidová, arr.: M. Uherek (1925–2012): V horném konci svíťa
T. Arbeau (1520–1595): Pavane
P. Eben (1929–2007): Stálá láska
J. Leavitt (1956): Sanctus

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT 

KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE 

17.00-18.30

Porota:
Jiří Skopal, st.
Jiří Skopal, ml.
Miriam Němcová

PS Polanka byl založen v r. 1972 paní Karlou Kamencovou (Petřivalskou) jako běžný školní sbor, který se účastnil tehdejších místních obecních aktivit. V roce 1985 přebírá jeho vedení pan Jaromír Bazel, který svým osobitým přístupem a náhledem na sborový zpěv dovedl toto těleso k významným úspěchům na mezinárodních soutěžích a festivalech. Z původně dětského a dívčího sboru se postupně stal sbor ženský, jehož repertoár zasahuje do různých historických období a postihuje většinu hudebních žánrů. V poslední době se jej snaží rozšířit také o současnou sborovou tvorbu. Sbor pořádá tradiční májové a vánoční koncerty, na které se snaží zvát zajímavé hosty. Od roku 2017 vede sbor jeho bývalá členka Pavla Adamcová, která se snaží proniknout do sbormistrovského umění v rámci letních kurzů pořádaných NIPOS Artama. V roce 2023 se sbor úspěšně zúčastnil celostátní přehlídky pěveckých sborů Choralia Chrudim a stal se jejím absolutním vítězem. V letošním roce 2024 získal sbor dvě zlatá pásma a postup do Grand Prix v rámci mezinárodního festivalu Svátky písní Olomouc.

Sbormistr: Pavla Adamcová

Polanka, autor Veronika Orságová

Program:
Thomas Tallis (1505–1585): Zpěv večerní
Orlando di Lasso (1532–1594): Alleluja, laus et gloria
Šamotulský kancionál na slova J. A. Komenského, (1561): Soudce světa
Piotr Jańczak (1972): Sanctus
Ivo Antognini (1963): Agnus Dei
Tereza Surovíková (1979): Regina coeli laetare

Pěvecký sbor Continuo Pardubice byl založen v roce 2004 a patří k nejvýznamnějším sborům v Pardubicích. Sbor působí pod taktovkou sbormistryně Mgr. Lucie Gregorovič Fárové. Repertoár sboru zahrnuje vedle klasických sborových skladeb i skladby současných autorů. Je nevyhraněný, zasahuje do všech hudebních žánrů a stylů. Sbor Continuo a jeho ženská složka působící pod názvem Continuo XX každý rok pořádají pravidelné koncerty – májový a vánoční, na nichž vystupuje s dalšími umělci, jako jsou Václav Uhlíř, Leoš Čepický, Alfréd Strejček, Hradišťan Jiřího Pavlici a další. Sbor také spolupracuje s Komorní filharmonií Pardubice. Continuo se také úspěšně účastní mezinárodních soutěží pěveckých sborů jako jsou Svátky písní Olomouc, IFAS Pardubice, Festa Choralis Bratislava a další. V roce 2022 získal sbor dvě stříbrná pásma na Mezinárodním festivalu pěveckých sborů v Gdaňsku a na soutěži Choralia Chrudim.

Sbormistr: Lucie Gregorovič Fárová

Continuo Pardubice

Program:
Knut Nystedt (1915–2014): Gloria (z Missy Brevis)
Vytautas Miškinis (1954): Gloriosa Dicta Sunt
Leoš Janáček (1854–1928): Graduale
Peter Anglea (1988): Jubilate Deo

Choralia-ensemble je komorní ženský vokální soubor, který byl sestaven přímo pro vystoupení na přehlídce Choralia Magna. Skládá se z nadšených žen působících v pražských pěveckých sborech, které se nebojí žádné hudební výzvy. Sbormistrem tělesa je student dirigování na pražské HAMU Igor Karpilovskij.

Sbormistr: Igor Karpilovskij

Choralia-ensemble – Igor Karpilovskij

Program:
Francis Poulenc (1899–1963): Litanies à la Vierge Noire pro ženský sbor a varhany
Bohuslav Martinů (1890–1959): Narození Páně a Nanebevstoupení Páně (z cyklu Trojhlasé písně posvátné pro ženský sbor a housle)

Pěvecký sbor Mladší Campanella navštěvují zpěváci ve věku 8 až 12 let. Ve sborových zkouškách se děti učí jednohlasé a vícehlasé písně a skladby nejrůznějšího charakteru, upevňují pěvecké a rytmické dovednosti. Mladší Campanella pravidelně vystupuje na podzimních, vánočních a jarních koncertech Campanelly, účastní se různých přehlídek a soutěží dětských pěveckých sborů a také tradičního letního pěvecké soustředění. Sbor účinkuje na výchovných koncertech pro žáky olomouckých ZŠ, spolupracuje s Komorním smyčcovým orchestrem, zapojil se do projektu Fraky dolů! s Moravia Quintet (MFO) a bývá přizvaným hostem na vánočních koncertech různých umělců. V roce 2023 sbor získal trojí zlaté ocenění: v Krajském kole soutěžní přehlídky žáků ZUŠ v Uničově s postupem do ústředního kola, na celostátní přehlídce Zahrada písní v Praze, kde byl oceněn také za provedení skladby J. Vičara, a zlato získal také v Celostátním kole soutěže sborů ZUŠ v Litomyšli. Na jaře letošního roku si sbor vyzpíval zlaté pásmo v krajské přehlídce dětských sborů s postupem na celostátní přehlídku Choralia Magna. Sbor řídí Mgr. Anna Králová, na klavír doprovází František Jeník, dipl. um.

Sbormistr: Anna Králová

Mladší Campanella

Program:
lidová, arr.: Miroslav Raichl (1930–1998): Přeštický panenky
Antonín Dvořák (1841–1904): Voda a pláč (z cyklu Moravské dvojzpěvy)
Jiří Pavlica (1953): O čem se zpěvným ptáčkům zdává
Emil Hradecký (1953): Mléčná dráha (z cyklu Písně kosmické)
Victor C. Johnson (1978): Clap and sing, Join Together!

Ženský pěvecký sbor Vox Novus oslavil před dvěma lety 10 let od svého založení. Jeho členkami jsou dívky a ženy různého věku a povolání, spojuje je láska ke sborovému zpěvu. Vox má ve svém repertoáru skladby všech stylových období, od renesance, přes sborové skladby baroka, klasicismu, romantismu, dvacátého století i skladby soudobých autorů až ke skladbám populárním, jazzovým. Pravidelně spolupracuje s Jihočeskou filharmonií. Sbor se od svého založení zúčastňuje domácích i mezinárodních soutěžních i nesoutěžních festivalů. Stalo se téměř pravidlem, že si přiváží vysoká ocenění (např. zisk dvou zlatých medailí na Schubert-Wettbewerb ve Vídni v červnu 2024). Pravidelně vystupuje na benefičních koncertech (Společnost pro ranou péči, domácí hospic Ledax, Jihočeská univerzita atd.). Sbor vede od jeho založení Petra Nová, na klavír doprovází Magdalena Nová.

Sbormistr: Petra Nová

Vox Novus

Program:
Franz Schubert (1797–1828): Psalm 23
Maurice Duruflé (1902–1986): Tota pulchra es Maria (z cyklu Quatre Motets sur des thèmes grégoriens)
Eva Ugalde (1973): Ave Maris Stella
Jan Hanuš (1915–2004): Magnificat

PŘEHLÍDKOVÝ KONCERT K ROKU ČESKÉ HUDBY

FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ

19.00-20.30

Porota:
Marek Valášek
Ivana Kleinová
Zuzana Kadlčíková

Workshopy:
Lukáš Holec
Jan Pirner

Armonia je smíšený pěvecký sbor, který vznikl v roce 2013 v ZUŠ Rokycany. Sbor má za sebou bohatou koncertní činnost, vystupuje na všech akcích pořádaných městem i krajem, účastní se sborových soutěží doma i v zahraničí. V létě 2014 byl sbor pozván k účasti na mezinárodním hudebním festivalu v Michiganu v USA, kde úspěšně reprezentoval Českou republiku, v dalším roce byl hostem festivalu ve městě Raahe ve Finsku. Na jaře 2015 sbor natočil své první CD, které nese název ARMONIA. V roce 2016 spolu s dechovým orchestrem ZUŠ podnikl koncertní zájezd na ostrov Föhr v SRN. Na podzim sbor soutěžil na mezinárodní soutěži v Riva del Garda (Itálie), odkud přivezl dvě zlaté medaile a vítězství v kategorii smíšených sborů. V roce 2018 získal na FSU Jihlava vítězství v kategorii velkých smíšených sborů a též cenu za premiérové provedení novinkové skladby současného autora. K nejnovějším úspěchům sboru patří dvě zlaté medaile a vítězství v kategorii na mezinárodní sborové soutěži Musica Sacra v Římě v červenci roku 2019. Největším úspěchem sboru bylo absolutní vítězství v celostátní soutěži středoškolských pěveckých sborů Mezzochori v listopadu 2019 v Hradci Králové. V roce 2020 byl sbor oceněn městem Rokycany diplomem „Za vynikající přínos v oblasti kultury“. Posledním velkým úspěchem sboru jsou dvě zlaté medaile z mezinárodní sborové soutěže Laurea Mundi Budapest z r. 2022. Armonii vede sbormistryně Alena Vimrová, na klavír doprovází Dana Šeblová, hlasové kultuře sboru se věnuje Helena Orcígrová.

Sbormistr: Alena Vimrová

Armonia

Program:
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Hadroplet (cyklus smíšených sborů na texty lid. poezie s průvodem klavíru a bicích nástrojů)
Antonín Dvořák (1841–1904): Zelenaj se, zelenaj (z cyklu Šest moravských dvojzpěvů pro smíšený sbor a klavír v úpravě L. Janáčka)
Marek Charvát (1977): Dies Irae

Sbor KOS pracuje při Vyšší odborné škole pedagogické a Střední pedagogické škole Litomyšl. Jako každý školní sbor každoročně pozměňuje obsazení členů. Ve své činnosti navazuje na sedmdesátiletou tradici existence dívčího pěveckého sboru na této škole. Od roku 2002, kdy sbor převzal Milan Motl, je sborem smíšeným. KOS se úspěšně prezentuje na festivalech u nás i v zahraničí. Vedle celé řady diplomů za zlaté pásmo, titulů absolutního vítěze sbor získal také několik zvláštních cen poroty a významných ocenění za přínos v oblasti umění (např. Mladý talent 2013 a ocenění Za zásluhy o Pardubický kraj 2016, národní ocenění Unie českých pěveckých sborů Sbor roku 2018). KOS koncertoval v mnoha zemích Evropy, ale i v Kanadě, USA a Japonsku. KOSáci často spolupracují s amatérskými i profesionálními tělesy na nejrůznějších hudebních projektech (např. barokní opera, rockové oratorium, jazzová mše a další cyklická díla). Během své bohaté umělecké činnosti natočili 10 CD, na nichž se prezentuje také komorní seskupení KOKOS. CD obsahují několik premiér skladeb českých i zahraničních autorů. Vystoupení sboru KOS jsou vedle uměleckých kvalit specifická živou a entuziastickou interpretací využívající i scénických prvků (pohyb, rekvizity, kostýmové doplňky). Osobitým výrazem a prožitkem hudby si KOSáci pod vedením Milana Motla získávají přízeň posluchačů nejen u nás, ale i v zahraničí.

Sbormistr: Milan Motl

KOS, autor Jaroslav Plocek

Program:
Bedřich Smetana (1824–1884): Proč bychom se netěšili (z opery Prodaná nevěsta)
lidová, arr. Petr Václav Michna (1983): Čerešničky
lidová, arr.: Jan Vičar (1949): Rež, rež, rež
John Leavitt (1956): Festival Sanctus
Ryan Main (1984): Dies Irae
Freddie Mercury (1946–1991), arr. Mark Brymer (1957): Don´t Stop Me Now

Puellae et Pueri je středoškolský smíšený sbor zpívající od roku 2005, počet členů 45, koncertní činnost v regionu Novojičínska, v České republice a mezinárodní soutěžní festivaly. Absolutní vítěz soutěže Opava Cantat 2014, Zlatá pásma Choralia Magna Ostrava 2024, Svátky písní Olomouc 2024 – vítěz kategorie mládežnické sbory, Zlatá pásma Mezzochori 2023 a 2018, Young Bohemia 2018, stříbrná pásma Prevezza 2015 a Tampere 2011. Spolupráce s KOSem Litomyšl (koncerty v pražském Rudolfinu, Festa Akademica), partnerská tělesa v Německu (Altensteig – Christophorus Kantorei), ve Finsku (Hämeenlinna – Vanajan Nuorisokuoro). Repertoir skladby lidové, populární, duchovní i muzikálové. Od roku 2012 sbor zpívá pod patronací Beskydského divadla Nový Jičín a celkem natočil čtyři hudební CD. Každoročně sbor realizuje zahraniční cestu spojenou s koncerty či soutěžemi, k nejoblíbenějším destinacím patří Norsko, Francie, Rakousko, Itálie či Finsko.

Sbormistr: Karel Dostál

Puellae et Pueri

Program:
John Leavitt (1956): Kyrie (ze mše Missa festiva)
Jan Novák (1921–1984): Velox amoenum
Zdeněk Lukáš (1928–2007): Na horách
Jaroslav Krček (1939): Prší, prší
Randy Newman (1943), Simon Carrington (1942): Short people
arr. E. Sherwin Mackintosh: Sing to the Lord

V roce 2016 vznikl na brněnské scéně jako součást Ars Brunensis, smíšeného sboru s dlouholetou tradicí, dětský pěvecký sbor Bystroušek. V současné době se skládá ze tří oddělení a celkem sbor navštěvuje 120 dětí. Sbormistryní s dlouholetými zkušenostmi ve vedení dětského sboru je MgA. Eva Kalousková. Její metoda práce je založená na přirozené emoci, hlasové barevnosti, deklamaci a rytmické hravosti. Cílem dětského pěveckého sboru Bystroušek je, aby z dětí, které toužily poznat hudbu pomocí vlastního hlasu, vyrostli přirozeně muzikální lidé, kteří postupnou náročnost zpívaných skladeb nevnímali jako cíl, ale jako cestu k poznání krás světa hudby a zároveň probuzení všech smyslů v sobě samých.

Sbormistr: Eva Kalousková

Bystroušek

Program:
Jolana Seidlová (1969): Jarní kánon (z cyklu Za sluncem)
Přemysl Kočí (1953): Kampak se ztratil můj strýček? (z cyklu Mořské písničky)
Přemysl Kočí (1953): Prchl plch či neprchl plch? (z cyklu Písničky pro hbité jazýčky)
Herb Mahelona (1939): E Nana Kakou I Na Manu
lidová píseň ze Zambie, arr.: F. Štěrbák: Bonse Aba

Dětský pěvecký sbor Skřivánci je přípravným oddělením hlavního pěveckého sboru Duha a při ZUŠ Jindřicha Jindřicha v Domažlicích působí více než 20 let. Sbor vede Jitka Svobodová, na klavír doprovází Ondřej Římek, houslového doprovodu se ujala Tereza Herlíková. Skřivánci se při svých hodinách připravují na vícehlasý zpěv, často svoje vystoupení doprovázejí hrou na tělo a hudební nástroje, v poslední době doprovázejí svoje písně i výtvarně. Sbor vystupuje na akcích školy a města Domažlice, pravidelně se též účastní krajských sborových přehlídek. Radost z postupu na celostátní přehlídku zažili Skřivánci ovšem poprvé a je pro ně velkou motivací, že tu smějí být.

Sbormistr: Jitka Svobodová

Skřivánci Domažlice

Program:
Miroslav Střelák (1934), Václav Fischer (1926–2013): Copak je to? (Sólo pro všechny)
Petr Ježil (1951–2023): Endele, vandele (kánon)
lidová, arr.: Petr Eben (1929–2007): Teče voda, vodička
František Kumpera (1940–2011), Oldřich Syrovátka (1911–1977): Vím, skřivánku
Zdeněk Lukáš (1928–2007), Věra Provazníková (1947–2023): Hádanky – zpívánky (Letenská vonička 1996)