Šrámkův Písek 2019 – výsledky

Zpráva o 58. ročníku celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2019

Během posledního květnového víkendu léta páně 2019, se v jihočeském Písku uskutečnil již 58. ročník celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek. Během tří, divadlem tepajících dní, bylo v jeho hlavním programu  odehráno 14 inscenací, jež hodnotila odborná porota složená z dramaturgyně Národního divadla Moravskoslezského Silvie Vůjtkové, dramaturga a režiséra Tomáše Jarkovského, scénografa, pedagoga, režiséra a site-specific guru Tomáše Žižky, hudebníka, fyzického básníka, a performera Petra Váši a konečně divadelního publicisty, tanečníka a  jednoho z klíčových věrozvěstů české divadelní alternativy, Vladimíra Hulce, který na přehlídce převzal Cenu Ministerstva kultury ČR, za neprofesionální divadelní a slovesné aktivity.

Doporučení odborné poroty k postupu na mezinárodní festival amatérského divadla Jiráskův Hronov  získaly následující soubory:

Kufr a Kohout ze Štramberka, s mateřskou klaunérií Postýlka, svitavská juniorsky-punková grupa JAMkA-drumka,  s autorkým toaletním kabaretem No Time for Losers, pardubické divadlo a ruční nakladatelství Teď, nádech a leť s inscenací: A lidé žijí. Abdul, a konečně brněnské divadlo VTAHU s moderní ibsenovskou  variací Nepřítel lidu.

Přímou nominaci na Jiráskův Hronov si pak vybojoval náchodsko-kladsko-pražský soubor D.R.E.D., se scénickým oratoriem Figura cum figuris a pražští Ojebad, a jejich inscenace Odborná porota.

58. ročník Šrámkova Písku tradičně hostil široké spektrum divadelních typů i žánrů od autorských variací na kabaret, ohlasů divadla figurativního, dramaturgicky i formálně neortodoxních adaptací klasického dramatu i příběhů archetypálních, přes komplexní autorské introspekce, kolektivní improvizaci, divadlo dokumentární, politické, i inscenované v netradičním prostoru, poezii všedního dne i funkční scénické oratorium.

Ani letos neabsentovaly osobní výpovědí, komentáře národní temné minulosti i neradostné současnosti, feminismus ani ryzí divadelní punk.. Přehlídce, v jejímž programu samozřejmě nechyběl bohatý open air doprovodný program, ani tradiční rozborové semináře, empaticky moderované Jakubem Hulákem, se zaslouženě dostalo mimořádně pozornosti diváků místních i přespolních i odborné veřejnosti. Šrámkův Písek i tentokrát oplýval přívětivou atmosférou neformální oslavy divadla, kde společné sdílení uměleckých artefaktů stírá rozdíly estetické, generační, i názorové.

Na právě ukončený ročník 58. Šrámkova Písku v termínu 16.–25. srpna 2019  navážou otevřené divadelní dílny Setkání nejen mladých divadelníků (SMAD) v Šumperku. Více informací naleznete na webových stránkách www.nipos.cz a oficiálním blogu přehlídky blog.sramkuvpisek.cz.

Petr KlariN Klár