Vyšla nová kniha „Malované opony divadel českých zemí II“

Přesně po šesti letech od vydání výpravné knihy Malované opony divadel českých zemí, kdy byl veřejnosti poprvé představen souhrnný přehled známých i zapomenutých divadelních opon, vyšla v prosinci 2017 další kniha, která tu první rozšířila o více jak 230 nově objevených a zdokumentovaných artefaktů.

Nejstarší přírůstek je datován rokem 1783, nejmladší pak rokem 2015. Většina opon byla objevena v docela malých obcích, nezřídka na půdách někdejších hostinců. Nemalý prostor mají v knize opony dramatických odborů Sokola a Orla. Významně početně jsou zastoupeny návrhy opon, většinu z nich tvoří návrhy renomovaných výtvarníků a scénografů pro inscenace konkrétních divadelních her na předních divadelních scénách.

Knihu Malované opony divadel českých zemí II vydává za finanční podpory Ministerstva kultury ČR Národní informační a poradenské středisko pro kulturu v Praze (NIPOS). Publikace je dílem kolektivu autorů (Jiří Bláha, Jaroslav Blecha, Alice Dubská, Jiří Němec, Jan Novák, Pavel Purkrábek, Milan Strotzer, Jakub Synecký, Vítězslava Šrámková, Jaroslav Vlach, Tomáš Vlček, Václav Zoubek). Editorem je Milan Strotzer. Autorkou grafického designu je Markéta Šafáriková.

Tato obsáhlá a výpravná publikace ve formátu A4 v pevné vazbě s etují má 336 stran a obsahuje 285 převážně barevných fotografií. Vyšla v omezeném nákladu 550 výtisků. Cena včetně etuje je 500 Kč. Zájemci si mohou publikaci zajistit přes e-mail: mstastna@nipos-mk.cz nebo telefon: 221 507 912 a vyzvednout na naší adrese: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, Fügnerovo náměstí 1866/5, Praha 2. Osobní odběr je možný po předběžné dohodě. Při zaslání poštou je třeba počítat s navýšením cca o 20 %.

Kontakty pro média:

PhDr. Milan Strotzer, editor knihy, tel.: 605 708 325, e-mail: mistr@nipos-mk.cz

Josef Dušek, PR, tel.: 778 702 494, e-mail: dusek@nipos-mk.cz