NIPOS > Velké dechové orchestry zahrají v Ostravě

Velké dechové orchestry zahrají v Ostravě

O víkendu 5. – 6. června 2015 se v Domě kultury města Ostravy koná XVII. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2015. Na letošní sedmnáctý ročník tohoto hudebního klání se přihlásilo celkem dvanáct převážně moravských souborů, přičemž punc špičkové mezinárodní účasti dodají soutěži především orchestry z Francie a Slovinska.

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru českých a moravských dechových orchestrů, podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně
a nabídnout jim možnost k navázání mezinárodních uměleckých kontaktů. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší
a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících bude sledovat pětičlenná porota, složená z předních mezinárodních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou rozvrženy do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Cenu pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkového nejvyššího počtu bodů, což se v minulosti podařilo, a to dokonce hned dvakrát po sobě, nestorovi soutěže – Velkému dechovému orchestru Májovák z Karviné.

Soutěžní maraton vypukne ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v pátek 5. června od 18 hodin, kdy si změří síly orchestry z Dolního Benešova, Zlína a Jihlavy. Následující soutěžní den zahájí již v devět hodin orchestr z Francie, po němž se pak do oběda vystřídají na pódiu soubory z Ostravy, Jistebníku, Slovinska a Krnova. Odpolední program zahájí ve 13 hodin hudebníci z Karviné, po nichž pak budou v těsném sledu předstupovat před porotu i publikum muzikanti z Příboru a Šternberka.

Kdo dává při poslechu dechové hudby přednost kolonádám, přijde si na své v sobotu 6. června od 10
do 15 hodin, kdy v rámci nesoutěžní části letošního festivalu vystoupí před hlavním vchodem do Fóra Nová Karolina spolu s dechovými orchestry z Ostravy a Jistebníku také polské či polsko-české soubory.

Výsledky XVII. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2015 budou vyhlášeny bezprostředně po doznění Slavnostního koncertu, který si pro tuto příležitost připravil na 19 hodin francouzský orchestr Harmonie Universitaire de l’INSA z Lyonu.

Z pověření Ministerstva kultury festival pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Dům kultury města Ostravy. Soutěžní festival se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana a statutárního města Ostravy.

Kontakt pro média: Václav Hlaváček, NIPOS-ARTAMA, obor dechová hudba,  tel.: 603242784, email: hlavacek@nipos-mk.cz, Miroslav Sehnal, Dům kultury města Ostravy, tel./fax: 597489238, email: sehnal@dkv.cz