Velké dechové orchestry zahrají v Ostravě

V sobotu 21. 10. se v centru Ostravy v prostorách kina Vesmír koná XXI. ročník Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2023. Na letošní ročník tohoto hudebního klání se přihlásilo celkem šest velkých dechových orchestrů.

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. Hlavním cílem letošního ročníku soutěže je obohacení repertoáru našich velkých dechových orchestrů a podnícení jejich snahy o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících orchestrů bude sledovat tříčlenná porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou zařazeny do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Ocenění pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkově nejvyššího počtu bodů.

Soutěžní maraton vypukne v kině Vesmír v sobotu 21. října v 10:00 hodin, kdy si změří síly DO Haná Uničov, DO ZUŠ Púchov, DO ZUŠ Horní Počernice, DO TUTTI ZUŠ Jihlava, Lašský dechový orchestr Štramberk-Příbor, ACADEMI MORAVIA Zlín. Výsledky XXI. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2023 budou vyhlášeny bezprostředně po workshopu zástupců orchestrů s porotou na slavnostním ceremoniálu.

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury festival pořádají NIPOS, útvar ARTAMA Praha a Janáčkova filharmonie Ostrava, p.o.  Soutěžní festival se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy.

Kontakt pro média

Václav Hlaváček, ARTAMA, obor dechová hudba, tel.: 603 242 784, e-mail: hlavacek@nipos.cz

Markéta Haničáková, Janáčkova filharmonie Ostrava, koordinátor soutěže, tel. 724 040 133,
e-mail: hanicakova@jfo.cz

Tomáš Čivrný, NIPOS, public relations, tel: 605 386 790, email: civrny@nipos.cz


Program XXI. ročníku Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2023

Sobota 21. 10. 2023 v 10.00 hod.

střední třída

10.00 – DO Haná Uničov

11.00 – DO ZUŠ Púchov – Slovenská republika

13.00 – DO ZUŠ Horní Počernice

vyšší třída

14.00 – DO TUTTI ZUŠ Jihlava

15.15 – Lašský dechový orchestr Štramberk – Příbor

16.30 – ACADEMIA MORAVIA Zlín

17.30 – 18.00 přestávka

18.00 – workshop dirigentů soutěžících orchestrů s porotou

19.00 – vyhlášení výsledků soutěže