NIPOS > Svitavy v květnu budou opět žít fotografií

Svitavy v květnu budou opět žít fotografií

Co je to Národní soutěž amatérské fotografie? Soutěž, jejíž kvalita a obliba dovolila, aby se stala soutěží, která bez přerušení existuje již 43 let. Národní soutěž od svého vzniku v roce 1970 prodělala samozřejmě nejrůznější změny.  První ročníky se střídaly se slovenskou soutěží AMFO a konaly se jednou za dva roky.  Co se však nezměnilo, je zájem fotografů o tuto soutěž, skutečnost, že soutěž vychovala mnoho špičkových amatérských fotografů (M. Borovička, F. Dostál, J. Anděl, L. Dušková, J. Platenka a řadu dalších), stejně jako se ve svých začátcích soutěží účastnili pozdější profesionálové jako D. Kyndrová, L. Kamarád, P. Moško či V. Birgus. Přínos soutěže tedy není jen ve vzájemném setkávání a seznámení s tvorbou, ale především ve výchovném působení a zvyšování povědomí o kultuře fotografie.

 

33. ročník bude mít vrchol ve Svitavách v sobotu 11. května 2013. Tady se uskuteční vyhlášení výsledků a zahájení výstavy největší amatérské fotografické soutěže v České republice – 33. národní soutěže amatérské fotografie 2013.

Do pěti  kategorií se letos přihlásilo 175 autorů a 9 kolektivů, kteří poslali 1144 soutěžních fotografií.

Porota pod vedením známého fotografa Andreje Reisera provedla vyhodnocení a ve všech kategoriích (A0 soutěžící do 21 let, A1 neupravovaná – přímá fotografie, A2 upravovaná – fikce, B – kolektivy, C „Media“) udělila ceny, které budou předány na slavnostním zahájení v Ottenderfově domě ve Svitavách (Nám. Míru 1, Svitavy) v sobotu 11. 5. 2013 v 10.30 hodin. Vlastní zahájení výstavy a seminář se členy poroty se uskuteční od 11.30 hodin v Městském muzeu Svitavy (Máchova alej 1).

Program letošního setkání amatérských fotografů je již tradičně doplněn setkáním členů fotoklubů v předvečer vyhlášení výsledků, v pátek 10. 5. 2013. V kulturním centru Fabrika (Wolkerova alej 18) budou dále vystaveny soubory fotografií celoslovenské obdobné soutěže AMFO 2012, ukázky prací vybraných fotoklubů včetně tradiční výstavy na šňůrách a výstavy na téma Všude žijí lidé Ing. Jana Šroubka. 

Pro rozšíření fotografických dovedností připravila firma Zoner na pátek 10. května  Zoner FOTO den, kdy zájemci budou moci navštívit přednášky a workshopy zaměřené na portréty, fotografování dětí, tvorbu vlastních fotografických alb (scrapbooků), použití programu Zoner Photo Studio pro práci s fotografiemi, jejich úpravu a tisk.

Workshopy povedou zkušení lektoři. Program doplní představení produkce několika významných firem jako např. NIKON, FOMA Bohemia a dalších.

(více na www.scf.cz, případně http://fotoden.cz/kveten2013/registrace.html)

 

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), útvar ARTAMA
Blanická 4, 120 21 Praha 2
www: www.nipos-mk.cz
tel: 221 507 963
fax: 221 507 955

Kontakt pro média:
Milan Sedláček
Obor amatérská fotografie ARTAMA
tel: 736 704 228
e-mail: sedlacek@nipos-mk.cz

Dá se říci, že v sobotu 11. 5. 2013, stejně jako v pátek 10. 5., budou Svitavy žít fotografií, a stojí proto za to přijet.

 

Všichni přátelé dobré fotografie jsou zváni!!!