Stonavská Barborka 2009

barborka

Vážení přátelé,

blíží se termín realizace 3. ročníku Mezinárodní soutěže pěveckých ensemblů Stonavská Barborka. I letos se na Vás obracíme s prosbou o spolupráci. Jako základní cíl navrhujeme předání informací Vašim posluchačům. Cílovou skupinou je mladá generace a školy. V průběhu října bychom tuto skupinu potřebovali informovat o uzávěrce přihlášek (31. 10. 2009) a o aktualitách spojených s přípravou soutěže. Nyní jsou to například tyto informace:

Posunutí termínu uzávěrky podání přihlášek. Na četné žádosti hlavně z řad vysokoškoláků posouváme termín uzávěrky přihlášek na 30. 10. 2009.

Natáčení v Českém rozhlase. Třetí ročník pro nás znamená i zahájení úspěšné spolupráce s Českým rozhlasem Ostrava, která přináší dvě nové možnosti. Tou první je natočení nedělního koncertu laureátů se Soutěží o absolutního vítěze a právě pro tohoto vítěze je rezervováno ostravské nahrávací studio.

Možnost i nesoutěžních vystoupení. Soutěžním ensemblům nabízíme v průběhu soutěžních dnů i možnost nesoutěžního vystoupení v našem regionu. Naší snahou je umožnit soutěžícím nejen soutěžní prezentaci, ale i vystoupení, kde se budou moci prezentovat bez odborného a přísného dohledu poroty s celým svým repertoárem. Pokud máte o toto vystoupení zájem, napište nám to do záložky „jiná sdělení“ v přihlášce.

Zvýšený zájem ze zahraničí. Kromě ensemblů z Polska a Slovenska, které se již soutěže zúčastnily, projevily zájem a letošního ročníku se zúčastní ensembly z Německa a Rakouska. Velkým překvapením byl pro nás i zájem Japonců. Tento zájem nás moc těší. Pevně doufáme, že nejen širší možnosti srovnání pěveckých výkonů, ale i navázání nových kontaktů a spolupráce na evropské úrovni potěší i Vás.

Navýšení finanční dotace na ceny. Díky finanční štědrosti sponzorů, pořadatele a rozhodnutím vedení soutěže byla navýšena finanční dotace na ceny z 80.000 na 95.000 Kč. Toto rozhodnutí se týká článku Ceny Organizačních pokynů, který bude k 1. 10. 2009 aktualizován.

Cena Stonavské Barborky se již vyrábí. Soutěž o Cenu Stonavské Barborky je letos vyhlášena (viz Organizační pokyny článek Velké finále) poprvé. Cenu obdrží vítěz soutěže laureátů jednotlivých kategorií, která proběhne za přítomnosti mikrofonů Českého rozhlasu v rámci závěrečného koncertu laureátů v neděli 6. 12. 2009 v sále Kulturního domu PZKO ve Stonavě. Výkony bude hodnotit velká porota spojena s obou soutěžních porot jednotlivých kategorií. Protože se jedná o nejvyšší ocenění v rámci soutěže, bude tomu odpovídat i cena. Její výroby se ujal Ateliér Hrubý a snad můžeme prozradit, že bude vyrobena z keramiky a kovu a její výška přesáhne půl metru.

Další novinkou je Cena diváků. Vedení soutěže vyhlašuje pro třetí ročník Cenu diváků, která také proběhne v rámci závěrečného koncertu laureátů. Porotou budou přítomní diváci.

Nejen soutěží bude žít Stonava. I pro letošní ročník pro Vás připravujeme bohatý kulturní a odpočinkový program.

Mezi ty nejatraktivnější patří poznání hornického prostředí v přímém přenosu. Pro účastníky soutěže nad 18 let se připravuje fárání do jednoho z místních dolů. Pro ty mladší je připravena návštěva hornického muzea Landek, která je také spojena s prohlídkou důlního prostředí. Pro relaxaci je možná například návštěva akvaparku či fitcentra. O kulturním programu Vás budeme informovat příště.

Losování soutěžního pořadí. Losování soutěžního pořadí proběhne v rámci vernisáže výstavy tvorby a šikovnosti stonavských občanů v sále PZKO v pátek 13. 11. 2009 v 19 hodin ve Stonavě. Akce je veřejná a i Vy můžete na regulérnost dohlédnou osobně.

Připomenutí termínu uzávěrky podání přihlášek – 30. 10. 2009.

Pokud to bude možné, rádi Vám postupně budeme zasílat další aktuální informace k zveřejnění. Další informace najdete na webových stránkách: www.stonava.cz/barborka/

Dalším naším cílem je osvěta a propagace činnosti naší mladé generace, která se touto kvalitní a smysluplnou činností již zabývá, ale bohužel není na výsluní tížené popularity. Co ale není, může být. Naše činnost nabízí jinou velice kvalitní alternativou, vyvažující nadvládu pop songu. První dva ročníky nás o tom přesvědčily. Pokud se nám podařilo alespoň trochu Vás zaujmout, obraťte se prosím na mne (kontakty viz. níže). Rádi dodáme vše potřebné a dle potřeby budeme rádi nápomocni při tvorbě procesu pro nás tížené propagace.

Závěrem je nutno podotknou, že naše iniciativa je naprosto nezisková. Ale přesvědčeni o její správnosti a smysluplnosti, nám dává odvahu se obrátit i na Vás s prosbou o pomoc a spolupráci při její realizaci.

Děkujeme za Vaši pozornost a vyslyšení i za případnou pomoc a spolupráci.

Josef Melnar, tajemník soutěže, e-mail: josef.melnar@centrum.cz