Semináře Divadelního Pikniku v Mostě 2025
Volit můžete mezi semináři pro individuální zájemce nebo celé divadelní soubory šité přímo na míru dle vašich požadavků a potřeb. Pro vaše děti otevíráme i dětský tábor a dětský seminář.
INDIVIDUÁLNÍ SEMINÁŘE
Semináře se uskuteční dle termínu uvedených v anotaci, a to denně od 9.00 do 13.00 hodin. Všichni seminaristé přijíždějí v pátek 27. června 2025 v odpoledních a podvečerních hodinách. Večer 27. června začne divadelní program festivalu a uskuteční se úvodní informační schůzka. Semináře jsou určené pro starší 15 let. V rámci přihlášky do semináře si můžete objednat ubytování, vstupenky a stravování.
HERECKÁ LABORATOŘ
Lektorka: Zuzana Burianová
Termín: 30. června – 4. července 2025 (09.00–13.00)
Cena: 1.500 Kč
Vhodné pro zkušené i začínající herce
Zajímá vás, jakou roli v procesu vzniku inscenace hraje herec? Rádi zkoušíte různé způsoby hereckého vyjádření a rozvíjíte svůj autentický projev? Máte téma, krátký text nebo jinou inspiraci a chcete začít zkoumat, zda se hodí k jevištnímu zpracování? Pětidenní seminář autorského herectví se zaměřením na hledání osobního tvůrčího jazyka je otevřený všem, kdo se nebojí zastavit v čase a zaměřit se na detail bez nároku na výsledek. Budeme improvizovat, propojovat tělesné a verbální, vnímat sebe i okolí a zkoumat, co děláme na jevišti a proč. Jako materiál nám poslouží vaše témata a příběhy.
Zuzana Burianová je divadelní a rozhlasová režisérka, absolventka režie interpretačního divadla na DAMU. Je kmenovou režisérkou spolku Tygr v tísni, který se zaměřuje na site-specific a imerzivní divadlo. Založila sociální projekt CO ČUMIŠ, kde spolupracuje s neherečkami, které mají zkušenost s životem bez domova. Jako režisérka hostuje v oblastních kamenných divadlech, je lektorkou divadelních dílen a porotkyní na přehlídkách amatérského divadla.
IMPROVIZACE JAKO NÁSTROJ AUTORSKÉHO DIVADLA
Lektor: Jiří Ondra
Termín: 30. června – 4. července 2025 (09.00–13.00)
Cena: 1.500 Kč
Vhodné pro režiséry, dramaturgy a herce
Zajímá vás kouzlo okamžiku, kdy z „nulového bodu“ začíná vznikat divadelní inscenace? Seminář nabízí účastníkům vyzkoušet improvizační postupy, metody a techniky, které se využívají v procesu zkoušení inscenace, zejména v autorském divadle. Je určen pro zájemce o režii i herectví s důrazem na práci s otevřeným tvarem a improvizací. Umožňuje frekventantům lépe poznat zkušební proces s důrazem na cílené využití improvizace coby režijního i hereckého nástroje. Dále se účastníci seznámí s dramaturgicko-režijní metodou verbatim, při níž scénář budoucí inscenace vzniká souběžně s procesem zkoušení a dalšími improvizačními technikami, které mohou vést k výslednému divadelnímu tvaru.
Jiří Ondra studoval DAMU, obor režie alternativního a loutkového divadla. Působil jako umělecký šéf Divadla D21 v Praze (2012–2017) a též jako kmenový režisér a dramaturg v Divadle rozmanitostí v Mostě. Od roku 2018 režijně a autorsky spolupracuje s A studiem Rubín v Praze. Jako režisér i autor spolupracoval s Divadlem Minor, Divadlem Drak Hradec Králové, Jihočeským divadlem České Budějovice, Studiem Damúza, Divadlem Lampion Kladno, Klicperovým divadlem Hradec Králové, Horáckým divadlem Jihlava, Slezským divadlem v Opavě, Teatr Novogo Fronta a Kolonie, z. s., s Divadlem Letí, PWST Wroclaw… Věnuje se také pedagogice, dramaterapii a teatroterapii. Od roku 2022 je vedoucím hereckého ročníku na VOŠH v Praze.
DRAMATURGIE
Lektorka: Jana Slouková
Termín: 29. června – 3. července 2025 (29. 6. ve třech částech během dne, jinak 09.00–13.00)
Cena: 1.500 Kč
Vhodné pro dramaturgy a režiséry
Společně se pustíme na výpravu po stopách dramaturgovy úlohy od výběru hry až po premiéru inscenace. Budeme číst, analyzovat a interpretovat text. Zkoumat jeho možnosti a hranice, odhalovat vnitřní zákonitosti struktury, vytvářet nové tvary, pracovat se situací, škrty, volbou překladů, tvorbou dramatizace a dramatických koláží. Budeme si pojmenovávat témata a motivace a zkusíme si práci s klasickým i experimentálním dramatickým textem. Konzultovat můžeme také hry, které vám právě leží na stole. Budeme společně hledat krásu za slovy a cestu, jak ji přenést na jeviště. Ráda přivítám účastníky minulých ročníků i zcela nové tváře.
Jana Slouková vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU a paralelně také obor teorie a kritika. Od roku 2008 působila jako dramaturgyně Klicperova divadla v Hradci Králové, v roce 2017 přijala nabídku stát se uměleckou šéfovou této scény. Byla dlouholetou dramaturgyní mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Spolupracovala i s dalšími českými scénami (Divadlo Na Zábradlí, Divadlo Petra Bezruče, Letní Shakespearovské slavnosti aj.) V roce 2019 odešla z Hradce Králové do Prahy a stala se šéfdramaturgyní Městských divadel pražských. Od sezony 2022/2023 je dramaturgyní Činohry Národního divadla. Kromě praktické dramaturgie se věnuje překládání divadelních her z němčiny a působí jako pedagožka dramaturgie na Katedře činoherního divadla DAMU.
SVĚTELNÝ DESIGN
Lektor: Martin Špetlík
Termín: 28. června – 1. července 2025 (09.00–13.00)
Cena: 1.200 Kč
Vhodné pro osvětlovače, režiséry a techniky
Předmětem dílny bude svižný průlet světem osvětlovačů a světelných designérů. Začneme u neporazitelných přírodních zákonů a ošálitelných lidských smyslů, vejdeme sklepením technologických nezajímavostí a skrze několik pater starého dobrého světýlkářského řemesla vystoupáme do věže vysokého umění, kde budou padat pojmy jako “sémantika světla”, “dynamika neviditelné změny” a “kotlit to jak pán”. Předstíraným záměrem dílny je udělat z vás přes noc světelné designéry, přáním v pozadí je učinit vás méně bezradnými v situacích, kdy stojíte tváří v tvář nevraživému místnímu osvětlovači a jeho ošuntělému světelnému parku.
Martin Špetlík se začal divadlu věnovat profesionálně jako osvětlovač v Dejvickém divadle, brzy poté nastoupil do Švandova divadla na pozici mistra scénického osvětlení. V roce 2007 odešel na volnou nohu a stal se zakládajícím členem Tantehorse a Spitfire Company a na mnoho let se připojil k mezinárodnímu souboru Krepsko. Za posledních dvacet let vytvořil přes sto světelných designů pro inscenace a performance v širokém spektru žánrů – od tanečního a fyzického divadla přes činohru, site-specific, muzikál až po operu. Spolupracoval s nesčetnými divadelními formacemi, za prací procestoval značnou část planety.
SEMINÁŘ PRO ČLENY SČDO – PRINCIPY REŽIE A DRAMATURGIE
Lektorka: Hana Marvanová
Termín: 28. června – 4. července 2025 (28.–29. 6. ve třech částech během dne, jinak 09.00 – 13.00)
Určeno členům Svazu českých divadelních ochotníků
Jak vypadá režijně-dramaturgická práce v praxi od přípravy textu až po práci s hercem?To budeme společně ohledávat na semináři, který si klade za cíl představit účastníkům základní stavební kameny a mechanismy režijního řemesla. Vyzkoušíme si analýzu textu a rozbor situací, budeme se učit pojmenovávat klíčová témata a motivace postav. Dotkneme se toho, jak při interpretaci textu pracovat s hercem a jak formovat svoji režijní koncepci.
Hana Marvanová jeabsolventka magisterského oboru činoherní režie na JAMU. Od roku 2016 působila na osmnácti profesionálních, studentských a nezávislých českých scénách, kde se podílela na vzniku více než třiceti inscenací. Dlouhodobě se věnuje Young adult dramaturgii a adaptacím klasických děl. V roce 2021 nastoupila na částečný úvazek jako režisérka a dramaturgyně v Divadle rozmanitostí.
KURZ PRAKTICKÉ REŽIE
Lektorky: Marie Nováková, Hana Franková
Termín: 28. června – 4. července 2025 (09.00–13.00)
Cena: 2.000 Kč
Určeno pouze frekventantům 7. běhu Kurzu praktické režie
Frekventanti se budou věnovat dramaturgicko-režijní koncepci a základům herectví s důrazem na práci režiséra s hercem.
Marie Nováková jeabsolventka oboru dramaturgie na katedře činoherního divadla DAMU, divadelní a rozhlasová dramaturgyně a autorka, spoluzakladatelka a dramaturgyně divadla Tygr v tísni. Působila v Městském divadle Kladno a Klicperově divadle Hradec Králové.
Hana Franková jepedagožka KVD DAMU a lektorka mnoha divadelních seminářů. Hrála v Divadelním studiu D3 Karlovy Vary, Divadle V. Nezvala Karlovy Vary, Městském divadle Karlovy Vary a od roku 1993 doposud hraje a režíruje v Divadle Dagmar.
SEMINÁŘE PRO DIVADELNÍ SOUBORY NA MÍRU
Hlavním smyslem a cílem seminářů pro divadelní soubory je umožnit vzdělání a rozvoj v oblasti, kterou sami pro svou tvorbu preferujete a potřebujete. Nabídnout vám můžeme osvojení si základních disciplín, jako jsou herectví, jevištní řeč, jevištní pohyb, dialogické jednání, improvizace a další. Pokud se chystáte na zkoušení komedie, dramatu, kabaretu, muzikálu nebo například inscenace pro děti, můžete si objednat seminář na míru, který vás na toto zkoušení dokonale připraví, a to jak z hlediska dramaturgického, režijního, tak i hereckého a scénografického.
Semináře pro soubory je možné plánovat na celou dobu festivalu nebo i na zkrácené termíny podle vašich možností. Lektory seminářů jsou profesionální režiséři, dramaturgové a herci, většinou absolventi či pedagogové DAMU Praha a JAMU Brno. Volbu lektora s vámi zkonzultujeme podle vašich požadavků a vše ostatní zařídíme.
Seminář může probíhat v dopoledních, odpoledních a večerních blocích. Záleží jen na vás, kolik času chcete věnovat semináři a kolik návštěvě představení. Cena semináře je závislá na počtu účastníků. Minimální poplatek je 2.000 Kč za jeden 4hodinový blok.
DĚTSKÝ TÁBOR A DĚTSKÝ SEMINÁŘ
Lektoři: Leona Houdková, Stanislav Čermák
Termín: 27. června – 5. července 2025
Cena: 5.000 Kč (dětský tábor), 4.000 Kč (dětský seminář)
Dětský tábor proběhne formou letního divadelního soustředění a je určený dětem od 5 do 14 let. Letos bude inspirován pohádkou Lotrando a Zubejda, ze které budou vycházet nejen odpolední oddílové aktivity, ale i inscenace, kterou budeme během tohoto týdne zkoušet. Inscenace bude kombinovat hereckou, hudební a taneční složku. Děti budou spát ve vlastních spacácích, k dispozici budou mít hygienické zázemí a celodenní stravování včetně pitného režimu. Mladší děti mohou soustředění po dohodě absolvovat formou semináře vždy od 8.30 do 18.00, k dispozici budou mít denně oběd, večeři, 2 svačiny a pitný režim. Tábor povedou lektoři a pedagogové Leona Houdková, Stanislav Čermák, Jana Havlová a jejich přátelé.
Leona Houdková jestudentkou DAMU v oboru výchovná dramatika. Učila literárně-dramatický obor v ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě. Nyní je asistentkou na základní škole, lektorkou ekocentra Koniklec a tvoří divadlo s Divadlem Brambůrky. Ráda zpívá, hraje na akordeon a nejvíce miluje mluvit za všechny zvířata a výletování do koutů, kde není signál
Stanislav Čermák absolvoval obor populární zpěv na Konzervatoři v Teplicích, následně vystudoval katedru hudební kultury na Západočeské univerzitě v Plzni. Od roku 2019 je sbormistrem a vyučujícím hudební nauky na ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě. Vyučuje také hudební výchovu na Gymnáziu v Lovosicích a Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. Rád zpívá a hraje na klavír. Miluje cestování, přírodu a výlety vlakem.
Přihláška do semináře – Divadelní piknik v Mostě
Přihláška pro souborové semináře – Divadelní piknik v Mostě
Přihláška do dětského tábora / dětského semináře – Divadelní piknik v Mostě