60. loutkářská Chrudim 2011

Semináře proběhnou od 1. do 6. července v rámci 60. loutkářské Chrudimi, a to denně v době od 8.30 do 13.00. Účastníci mají kromě odborné péče zajištěny i vstupenky na hlavní program. Příspěvek na seminář je 1000 Kč.

Přihlašovat se můžete od 9. května od půlnoci, a to elektronicky na adrese www.chbeseda.cz (www.loutkarska-chrudim.cz). Pokud by to pro vás byl problém volejte nebo napište e-mail (viz kontakty výše – Štěpán Filcík, anebo do Chrudimské besedy: Martina Kadlecová, telefon: 469 660 662, e-mail: kadlecova@chbeseda.cz).

O semináře bývá velký zájem, proto neváhejte a objednávejte rychle.

Poznámka: vstupenky na inspirativní a doplňkový program si musí každý seminarista zajistit sám – viz www.chbeseda.cz


Novák

A • ANIMACE
Loutkový film a klasická animace. Idea, scénář, loutky (klasické i improvizované), střih, postprodukce… Praktický seminář, na jehož konci byste měli mít v ruce vlastní kratičký loutkový film.

Kamera s animačními možnostmi (snímání po okénku), či digitální fotografický aparát, stativ a případně přenosný PC (laptop) vítány.

Lektor Bohumír Novák
www.nikafilm.com

Hana_Voriskova

B • BARVY
  • Barvy, štětce, papíry.
  • Malované rozhovory a události.
  • Barevná setkání.
  • Malířské pohádky.
  • Barva, gesto, zvuk.
  • Od zkoumání výrazových možností barvy k etudám a příběhům.

Pro zájemce od 15 let.

Lektorka Hana Voříšková (pedagožka ZUŠ)

Richter

D • DRAMATIZÁTORSKO-AUTORSKÝ SEMINÁŘ
Chcete upravit pro svůj soubor povídku, pohádku, román či hru? Napsat svůj vlastní dramatický text, nebo se poučit, jak postupovat, máte-li jen nápad či téma? Anebo jen poznat, jak to dělají druzí? Pak je tento seminář určen právě vám.

P. S.: Počítejte s tím, že budete po přihlášení vyzváni, abyste lektorovi a dalším třem spoluseminaristům (elektronické adresy dodáme) zaslali rozpracované scénáře nebo údaje k předlohám a tématům, která jste si vybrali.

Lektor Luděk Richter
www.kejklir.cz

Veselá P • POSTAVIČKY
(seminář pro …náctileté)
Jakou atmosféru má město, jak se v něm žije a jak v něm žijí pozoruhodní, odvázaní a trošku podivní tvorové Roches a Bžunda? „Postavičky“ z knihy Roches a Bžunda Marky Míkové necháme ožít, vstoupíme do nich, pokusíme se je vyfotografovat i natočit. A možná se nám podaří vymyslet, jak to s nimi bylo dál…

Lektoři Magda Veselá (pedagog ZUŠ a fotograf)
a Radomír Veselý (grafik a fotograf)

Lunakova R • RESTAURANT „GROTESKA-CHRUDIM“
Speciality z brambor
Nabídka týdne – brambor po loutkářsku šestkrát jinak
podáváme denně od 8.30 do 13.00
Pátek – přírodní brambor à la inspirativní surovina
Sobota – brambor à la manekýn
Neděle – brambor à la maňas
Pondělí – brambor à la javajka
Úterý – brambor à la marioneta
Středa – brambor v alternativní omáčce
Čtvrtek – raut

Za kvalitu odpovídá vrchní loutkářka Blanka Josephová-Luňáková
a hudební šéfkuchař Martin Švantner

Marek_loutka Ř • ŘEZBÁŘSKÝ
Řezbovaná marioneta – základy řezby, technologie, praxe i teorie. Na konci – doufejme řezbovaná hlavička a informace, jak postupovat dál… Dílna pro účastníky od 15 let a pokud možno se základní řezbářskou výbavou (řezbářská dláta).

Lektor Roman Marek
www.markovi.cz

Marečková S • SCÉNOGRAFICKÝ SEMINÁŘ PRO VÝTVARNÍKY A REŽISÉRY
Strukturovaný dialog režiséra s výtvarníkem.
Skupiny, malé týmy.
Spoluautorství, vzájemná inspirace, hra.
Syntetické divadlo, jazyk loutkové inscenace.
Synopse, inscenační koncept.
Scénografické zadání.
Scénická podoba, maketa.
Scénář režijně-výtvarný a výtvarně-režijní.
Světlo.
Salon, prezentace.

P. S.:       Seminář je určený plnoletým.
Společné téma obdržíte po přihlášení, nejpozději v červnu.

Lektorka Irena Marečková (scénografka)

Homolová T • TVORBA INSCENACE PRO ZAČÍNAJÍCÍ I POKROČILÉ
aneb Co, proč, pro koho a jak?
V této dílně si každý může na malé ploše zkusit práci režiséra – od výkladu díla přes volbu inscenačních prostředků a výtvarného řešení, výběr interpretů, hudby až k nastudování finálního tvaru, zkrátka vytvořit „MINI INSCENACI“. Probereme spolu všechny nástrahy při práci na inscenaci, budeme se snažit uhlídat si, aby námi zvolený záměr cestou nepohltila forma, a hledat, jakými prostředky co nejlépe dosáhnout ideální a vysněný tvar divadelní inscenace. Probereme také nejhlavnější úkoly režiséra, ať už vedete soubor, učíte děti, nebo hrajete divadlo sami.

Seminář je určený pro zájemce od 15 let.

Lektorka Michaela Homolová
www.naivnidivadlo.cz

Kordova_Krause V • VELKÉ PUTOVÁNÍ ANEB OBJEVUJEME AFRIKU
(pro rodiče s dětmi 4–12 let)
Dramaticko-výtvarný seminář pro rodiče s dětmi. Podíváme se spolu na dno oceánů i do horké Afriky. Důležité mít s sebou svého člověka, na velikosti nezáleží. Zkoušky odvahy zaručeny.

Co s sebou: Polštářek pro každého, deku, vodovky, 2 podkolenky či velké ponožky (i rozdílných barev, jednu bude mít rodič, druhou na ruce dítě), šitíčko, staré knoflíky, několik plechovek od nápoje (výroba chrastítek), pracovní oblečení, hadřík na štětce.

Lektorka Pavlína Kordová (pedagožka ZUŠ)
a Ruda Krause (loutkář)

ridina_ahmedova Z • ZNĚNÍ A ZVUČENÍ
Společný týden strávíme prací s hlasem. Nebude to ale zdaleka jen to, co se tradičně rozumí pod slovem zpívání – možnosti hlasu jsou tak pestré! A hlas je nástroj mnoha podob, který může vést přímo k našim emocím a prožitkům. Budeme poslouchat zvuky okolo, inspirovat se jimi a dál s nimi pracovat. Budeme ohledávat prostor a propojovat ho s hlasem; taky se budeme vzájemně vnímat a zkusíme vytvářet společné zvukové textury. Hlasem se pokusíme vyjádřit různé vjemy, i takové, které si obvykle se zvukem nespojujeme. Jaký zvuk má žlutá? Jak zní ticho a jak kámen? Co se děje, když se potkají dva hlasy v prostoru?  Naučíme se i vícehlasé kompozice a písničky a budeme improvizovat. Bude to týden v poslouchání i znění.

Seminář je určený pro zájemce od 15 let.

Lektorka Ridina Ahmedová
www.hlasem.cz