S.M.A.D. 2023

Setkání mladých amatérských divadelníků
Dílna Šrámkova Písku – ŠUMPERK 2023
11.–20. srpna 2023

Na druhou polovinu srpna připravujeme 29. ročník atraktivní dílny pro všechny mladé divadelníky věkem i duchem pod názvem S.M.A.D. Dílna je určena lidem od 17 let s aktivním zájmem o divadlo. Výjimky směrem pod tento limit jsou možné pouze na základě dohody.

CO SETKÁNÍ MLADÝCH AMATÉRSKÝCH DIVADELNÍKŮ – S.M.A.D. 2023 nabízí:
• osm dní intenzivní práce pod vedením lektora z řad divadelních profesionálů,
• zaměření na praktické využití zkušeností v další práci ve vlastních souborech,
• možnost osobního rozvoje,
• otevření okrajovým divadelním oborům,
• směřování k závěrečné prezentaci,
• rodinnou atmosféru,
• specifické prostředí města Šumperka.

Přehled SEMINÁRNÍCH TŘÍD

Třída A – Leporelo herecké práce
Dílna pod vedením Víta Hofmanna by se měla zabývat komplexní hereckou prací. Básnicky řečeno: ,,Od prvních záchvěvů inspirace po komplexní divadelní postavu.“ Zájemci budou během celého týdne objevovat základy jevištního pohybu, mluvy, herecké přípravy, herecké hygieny, žánrového herectví, práce s temporytmem, práce s autorským textem a mnoho dalších okruhů.
Dílna je vhodná pro mladé divadelní začátečníky či nadšence, kteří nad divadlem teprve přemýšlejí.
Lektor: Vít Hofmann– herec, performer
Během studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě se stal hostujícím umělcem mnoha divadelních scén (Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Mír, Cooltour). Aktivně se podílel na umělecké činnosti divadelního spolku Stará Aréna, která se během svého působení výrazně zapsala do ostravské alternativní divadelní sféry. Od roku 2019 působil jako herec v Divadle Šumperk, kde ztvárnil několik hlavních rolí (např. Viktor Frankenstein v inscenaci Frankenstein, Amadeus v inscenaci Amadeus a další). V roce 2023 nastoupil jako herec do Horáckého divadla v Jihlavě.

Třída GL – Bohuslav Reynek na letní škole divadla poesie
Dotaz č. 1
Když platí (a to tedy platí!), že skutečně zajímavé literární a dramatické postavy žijí z našich trápení a sytí se našimi bolestmi, třeba to od pohledu nedají na sobě znát, co je pak úkolem jejich tvůrců? A jak je to s naší radostí, údivem, zvědavostí…?

Dotaz č. 2
Je verš jenom telegram, textovka, status z doby před vynalezením mobilních telefonů?
Dotaz č. 3
Znáš Reynkovy verše? Oslovily tě? Jaký je to pocit? Jaká je to chuť? Obraz? Vzpomínka?

Tyhle otázky (a mnoho dalších) se pokusíme společně zodpovědět v průběhu divadelní tvořivé dílny inspirované dílem a životem Bohuslava Reynka (Bohuslav Reynek – Wikipedie (wikipedia.org).
Máš-li zájem, poohlédni se po nějakých jeho básních. Ty, které tě dovedou oslovit nebo dostatečně zmást, přines s sebou, budeme s nimi pracovat a hledat v nich energetické zdroje pro jevištní obrazy výsledného jevištního tvaru, jehož ambicí bude vzdát hold tomuto selskému synkovi.
P. S.: Není vyloučeno, že taky budeme psát na vodní hladinu.

Lektoři: MARGIT GARAJSZKI
Vyštudovala odbor slovenský jazyk a literatúra na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, neskôr divadelnú réžiu a dramaturgiu na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Venuje sa písaniu, umeleckému prekladu a divadelnej práci ako dramaturgička a režisérka.
SILVESTER LAVRÍK – prozaik, dramatik, režisér
Po štúdiách na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove pôsobil ako učiteľ slovenského jazyka a výtvarnej výchovy, neskôr vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. Ako dramatický autor a režisér spolupracuje aj s profesionálnymi divadlami v Čechách, Poľsku a na Ukrajine. Ako prozaik sa v poslednom čase prezentoval historickým románom Nedeľné šachy s Tisom (2016, vo finálovej desiatke Anasoft litera), za ktorý získal Cenu Jána Johanidesa. Naposledy mu vyšiel historický dokuromán Posledná k. & k. barónka (2019, Cena čitateľov Anasoft litera).

Třída H – PANTOMIMA
Třída by měla pracovat na nějakém tématu, nejlépe literárním, které by přetavila/dramatizovala do podoby nonverbální grotesky. Michal už takto se svými účastníky v minulosti zpracoval mimo jiné Přelet nad kukaččím hnízdem, Mistra a Markétku, Obraz Doriana Greye, The Wall, Šmouly, Titanic… Toto téma vyberou přihlášení zájemci společně s Michalem ještě před konáním dílny korespondenčně.
Nebudou se tedy vyučovat základy – proto by bylo dobré, kdyby se hlásili pouze ti, kdo již Michala někdy někde zažili, resp. kdo má základy nonverbálního divadla od někoho jiného (nebo od přírody – to je individuální). Budeme se snažit, abychom vzniklý projekt udrželi a mohli jej přihlásit i do přehlídky pantomimy a neverbálního divadla Otevřeno Kolín 2024. Budeme vycházet z krátkých improvizovaných příběhů-etud, které pak převedeme do stylizované divadelní/neverbální řeči. Vzniklé fragmenty se pokusíme pospojovat a vytvořit výsledné představení.
Lektor: MICHAL HECHT – mim, režisér a pedagog
Michal Hecht je pro šumperskou dílnu pojem. Pracoval zde jak se základy pantomimy, tak i pokročilejšími formami nonverbálního divadla či filmové grotesky. Původně studoval pantomimu u Zoji Mikotové a akrobacii u Evy Bosákové. Absolvoval nesčetné množství kurzů různých druhů neverbálního divadla v Česku i cizině. Od roku 1988 jezdil po světě se svými sólovými programy a vyučoval pohyb. Sedm let strávil ve Finsku jako pedagog na NÄTY (finská obdoba DAMU) v Tampere. Od roku 1998 působí v ČR. Hraje v divadle Image v Praze, pořádá semináře, režíruje různé divadelní skupiny a pracuje jako lektor na festivalech (S.M.A.D., Jiráskův Hronov). Kromě toho vyučuje fyziku, angličtinu a umí i masírovat.

Třída VK (Veterán klub) – ZVONOKOSY
Třída pro starší a pokročilé amatérské divadelníky, výbavou kterých je také schopnost nebrat se moc vážně. Tématem třídy bude příběh, jenž se odehrává před sto lety ve fiktivním městečku Zvonokosy. Autor se ale inspiroval děním v jednom skutečném městečku vinařské oblasti Francie. Je takový obraz maloměstské mentality ještě platný? Budeme se ve třídě ptát a následně inscenovat, „kdo“ nebo „co“ nás ještě i dnes může rozdělit na Záchodomilce a Záchodobijce… Povinnou četbou pro seminaristy je humoristický román Zvonokosy od Gabriela Chevalliera.
Lektor: VÁCLAV KLEMENS – režisér a pedagog
Začínal v amatérském divadle. Absolvent činoherní režie na DAMU. Působí především v divadlech severomoravského regionu. V současnosti režisér a umělecký šéf Divadla loutek Ostrava. Na Janáčkově konzervatoři vyučuje herectví a je vedoucím hudebně dramatického oddělení. Na Lidové konzervatoři vede kurz pro amatérské režiséry. Hned po Ostravě miluje nejvíc Šumperk.

KURZOVNÉ:
3 000 Kč (kurzovné, ubytování v domově mládeže v postelích a s určitou mírou soukromí – 3–4 osoby na pokoji) – doprava a strava za vlastní.
1 500 Kč (kurzovné, bez ubytování – vhodné pro místní či ty, kteří mají v Šumperku možnost bydlet u známých) – doprava a strava za vlastní.

INFORMACE: Alena Crhová, tel.: 221 507 968, 604 569 781, e-mail: crhova@nipos.cz, Karel Tomas: 221 507 932, 603 480 111, e-mail: tomas@nipos.cz.
Máte-li zájem, vyplňte elektronickou přihlášku nejpozději do 30. června 2023.
Přihláška: www.nipos.cz/smad2023

Dílnu pořádají NIPOS, útvar ARTAMA, a Společnost Amatérské divadlo a svět, z. s., ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury a města Šumperk.