NIPOS > První stovka přihlášených do Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

První stovka přihlášených do Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby

Čtvrtý ročník Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby se bude konat 21. – 29. května 2016 po celé České republice.  Od poloviny ledna 2016 se zájemci hlásí na webových stránkách www.amaterskatvorba.cz a v těchto dnech počet přihlášených překročil stovku.

V posledním květnovém týdnu ožije celá Česká republika stovkami amatérských představení, koncertů, výstav, performancí, workshopů a dalších kulturních akcí. V každém z minulých tří ročníků se k Týdnu přihlásilo kolem dvou stovek pořadatelů. „Odpověď na otázku, proč se Týden těší každoročně takovému zájmu, patrně není složitá. Obě části projektu, amatérské aktivity i umělecké vzdělávání, jsou pevně zakotveny v české kultuře,“ vysvětlila ředitelka pořádající organizace NIPOS Lenka Lázňovská.

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve dnech 21. – 29. května 2016 ve všech regionech České republiky. Cílem projektu je zviditelnění všech aktivit neprofesionálního umění a všech forem uměleckého vzdělávání. Inspirace přišla ze zahraničí, kde již existuje projekt UNESCO Týden uměleckého vzdělávání a evropský projekt Týden amatérského umění. Spojení uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby je českým přínosem.

Poselství Týdne vyjádřil ministr kultury Daniel Herman: „Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby propojuje dvě oblasti lidské aktivity, ve kterých Česká republika v evropském prostoru právem vyniká. Hustá síť základních uměleckých škol a staletá tradice amatérské tvorby, ať již divadelní, hudební nebo taneční, vytváří základy kulturní úrovně společnosti a významně přispívá k sebevědomí celé společnosti a hrdosti na vlastní kulturní tradice.“

Záštitu nad čtvrtým ročníkem převzalo Ministerstvo kultury a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká komise pro UNESCO. Partnery projektu jsou Akademie múzických umění a Národní ústav pro vzdělávání.

www.amaterskatvorba.cz