NIPOS > O NIPOS – snadné čtení – ETR

O NIPOS – snadné čtení – ETR

KDO JSME?

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Používáme zkratku NIPOS. Jsme státní příspěvková organizace Ministerstva kultury.

Kontakt: Sekretariát ředitele, TEL.: 221 507 935, E-MAIL: rockova@nipos.cz

Adresa: Fügnerovo náměstí 1866/5, P. O. Box 12, 120 21 Praha 2

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Cílová stanice I. P. Pavlova (metro, tram 4,6,10,16,22,23), dále podle mapy pěšky cca 7 minut. Nebo cílová stanice Bruselská (tram 6, 11), dále podle mapy pěšky cca 5 minut.

Autem – parkování je možné pouze v okolí budovy v parkovacích zónách. Nemáme parkoviště.

Budova není bezbariérová. Jedná se o soukromý objekt. V domě je výtah, zastavuje pouze v mezipatrech. Nejsou zde schodišťové plošiny ani nájezdové rampy pro překonání schodů.

CO DĚLÁME?

NIPOS má tři odborné útvary – ARTAMA, Centrum informací a statistiky, Útvar koncepcí a metodiky.

Největší z nich je útvar ARTAMA. Zabýváme se neprofesionálním (amatérským) uměním.  Těmto činnostem se lidé věnují ze záliby,  ve svém volném čase, nejsou jejich povoláním.

Pracujeme v oborech: divadlo všech druhů, scénický tanec, taneční folklor, výtvarné aktivity, fotografie, film, dechová, komorní a symfonická hudba, sborový zpěv. 

Pořádáme celostátní přehlídky i festivaly. Na těchto akcích se soubory či jednotlivci mohou potkat, porovnat své dovednosti a především se představit. Spolupracujeme přitom se spolky, kulturními zařízeními, školami a školskými zařízeními, městy a obcemi.

Nabízíme kvalifikační a zájmové vzdělávání. Kurzy jsou většinou určeny pro učitele, sbormistry a umělecké vedoucí. Vydáváme časopisy (Tvořivá dramatika; Pam,pam; Kormidlo) a odbornou literaturu. Časopisy a knihy si můžete objednat v e-shopu: https://eshop.nipos.cz/

Naše aktivity jsou určeny dětem, mládeži i dospělým.

Cik – Centrum informací a statistik kultury

Sbíráme čísla a údaje o kultuře. Posíláme dotazníky  např. muzeím, památkám, divadlům nebo knihovnám.

Proto se každý rok ví, kolik lidí navštíví divadelní představení či výstavu. Dále víme, kolik se v roce uspořádalo kulturních akcí nebo kolik si lidé půjčili knih v knihovnách. Tyto údaje si může každý stáhnout např. tady.

Máme také vlastní knihovnu. Kromě řady knih o kultuře je v ní k zapůjčení přes 6000 notových materiálů pro pěvecké sbory.

Vše je dostupné v našem katalogu.

KaM – Útvar koncepcí a metodiky

Máme poradnu v oblasti kultury. Radíme zdarma pouze jednotlivcům, spolkům, nadacím, zapsaným ústavům. Odpovídáme hlavně na otázky z oblasti právních předpisů v kultuře.

Poradíme vám například v těchto případech: Zakládáte spolek v oblasti kultury a nevíte, jak postupovat? Co musíte udělat, když pořádáte hudební festival, divadelní představení nebo jinou akci v kultuře? Nebo jaká práva má ten, kdo vytvoří nějaké dílo (obraz, film, fotografii…).

Napište e-mail na: poradna@nipos.cz  My vám odpovíme do 14 dnů.

Další informace o poradně zde: https://www.nipos.cz/kam-poradna/

Dále pořádáme konference na různá témata. Informace o konferencích najdete zde:  https://konference.nipos.cz/

NIPOS vydává internetový časopis Místní kultura www.mistnikultura.cz. Tento magazín informuje o tom, co se děje v kultuře v České republice. Má profil na Facebooku, Instagramu a Twitteru.

Další informace o naší činnosti naleznete na: https://www.nipos.cz/

Samostatné weby NIPOS