NIPOS > Národopisná slavnost v Kinského zahradě

Národopisná slavnost v Kinského zahradě

O víkendu 21. a 22. května 2016 se koná XVII. Národopisná slavnost v Kinského zahradě, kulturní projekt jarní Prahy s tematikou tradiční lidové kultury a folkloru. V letošním roce bude poprvé ve své historii věnována výhradně dětskému folkloru a fenoménu dítěte v tradiční kultuře obecně.

Národopisná slavnost se odehrává v krásném prostředí Kinského zahrady v Praze 5 na Smíchově a Musaionu – Letohrádku Kinských, kde již více než sto let působí Národopisné muzeum – expozice Etnografické sbírky Národního muzea. Zahrada Kinských bude po celé sobotní odpoledne patřit dětem. Zahajovací komentovaný pořad Kroj dětí v rodině a společnosti začne v 15 hodin. Bude se zabývat jednotlivými typy dětského oblečení v souvislosti s věkem dítěte, ale také příležitostmi pro sváteční ustrojení. V 17 hodin naváže na otevřené scéně na terase Musaionu představení Jak na nebi, tak na zemi. Představí nejrůznější přístupy ke scénickému ztvárnění dětského folkloru, a to jak v regionálních odlišnostech, tak ve výsledném jevištním tvaru. „Vystoupí děti z nejvýraznějších dětských folklorních souborů naší republiky,“ vysvětlila Kateřina Černíčková z pořadatelské organizace NIPOS. V rámci Rozehrané zahrady od 14 hodin budou děti poznávat tradiční lidovou kulturu hravou formou. Pod vedením zkušených lektorů se zapojí do her, soutěží a jiných dětských radovánek.

Druhý den Slavnosti bude věnován mezigeneračním vztahům v souborové činnosti. Dětské interprety v pořadu Včera, dnes a zítra doprovodí od 14.30 hodin v některých případech vlastní rodiče. Všechny hudebně taneční kompozice budou v tomto odpoledni zastřešeny jednotícím tématem mezigenerační provázanosti souborů. „Budeme tak mít možnost sledovat přirozené pokračování souborové činnosti přímo na scéně,“ dodala Kateřina Černíčková.

Národopisnou slavnost v Kinského zahradě pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, a Sdružení pro dětskou taneční tvořivost, z. s. ve spolupráci s Národním muzeem. Záštitu nad akcí převzala náměstkyně primátorky hlavního města Prahy paní prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. Finančně akci podporuje Ministerstvo kultury a Hlavní město Praha, partnerem je OSA. Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby.

Kontakty pro média:

MgA. Kateřina Černíčková, Ph.D., NIPOS, útvar ARTAMA, obor taneční folklor, tel.: 778 702 392, e-mail: cernickova@nipos-mk.cz

Mgr. Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 221 507 943, email: hancilova@nipos-mk.cz