Národní přehlídka seniorského divadla Česká Třebová 2016

Národní přehlídka seniorského divadla Česká Třebová 2016

Ve dnech 18.–20. listopadu 2016 se uskuteční již 12. ročník bienále Národní přehlídky seniorského divadla. Letos se přehlídka bude konat poprvé v Kulturním centru v České Třebové. O účast na přehlídce se ucházelo 16 inscenací, polovina z nich bude k vidění na českotřebovských jevištích.

Z šestnácti přihlášených inscenací bylo programovou radou vybráno osm soutěžních a dvě jako náhradní pro případ programového výpadku. Ty dvě vstoupily do finálního programu vlivem odvolání účasti souborů na přehlídce, a to převážně z důvodu závažných onemocnění představitelů velkých rolí. Původně zařazené inscenace souborů z Krupky a Mníšku pod Brdy na přehlídce neuvidíme, zato se můžeme těšit na představení Žlutičanu ze Žlutic a Adivadla z Havlíčkova Brodu. Své vystoupení odvolal i domácí soubor Hýbl, který měl uvést v předvečer oficiálního zahájení přehlídky premiéru nastudování hry Alda Nicolaje Tamboři aneb Tři na lavičce. Finální program naleznete v příloze této zprávy.

K jednotlivým přehlídkovým představením se uskuteční besedy za účasti členů hrajících i nehrajících divadelních souborů. Lektory přehlídky budou prof. PhDr. Jan Císař, CSc., prof. Mgr. František Laurin a PhDr. Milan Strotzer. Ti mohou v závěru přehlídky doporučit nejpozoruhodnější inscenaci (inscenace) k účasti na 87. Jiráskově Hronově 2017, celostátní mezidruhové přehlídce amatérského divadla se zahraniční účastí.

Národní přehlídku seniorského divadla 2016 pořádají Národní informační a poradenské středisko Praha ve spolupráci s Kulturním centrem Česká Třebová za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Česká Třebová.

Milan Strotzer

 

Foto: Milan Strotzer –  Divadelní soubor Havlíček Neratovice, Jean-Marie Chevret: Odjezd nejistý.
Program 12. NP seniorského divadla Česká Třebová 2016