NIPOS > Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles končí

Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles končí

Závěrečný koncert Národního festivalu 2016 se bude konat v úterý 25. října 2016 od 19 hodin v Českém muzeu hudby. Na koncertu se představí smyčcový soubor Musica quinta essentia Praha, Komorní orchestr Jaroslava Kociana z České Třebové a dva soubory Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.  

26. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je rozložen do pěti etap, které se konají mezi květnem a říjnem v různých městech a regionech ČR (Ústí nad Labem, Bučovice – Gymnasium, Letovice – Kulturní dům, Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka, Boskovice – zámek, synagoga a Praha – České muzeum hudby). V rámci festivalu se uskuteční 9 koncertů v 6 městech České republiky. V letošním roce se účastní 10 komorních orchestrů, 2 pěvecké sbory, 2 kvartety, 10-15 flétnových souborů a 1 dechový soubor, což představuje zhruba 316 účinkujících.

I v roce 2016 je program festivalu zaměřený zčásti na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele a vyzývá je ke spolupráci. Po každém festivalovém koncertu probíhá rozborový seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí lektoři odborné rady. Díky této praxi se festival, jeho program i celý obor neprofesionální komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí. 

Koncert pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST) a PORTEDO o.p.s., zastoupená MgA. Robertem Mimrou. Partnerství poskytlo Národní muzeum – České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1. Nad festivalem převzal záštitu ministr kultury Mgr. Daniel Herman.