Mladá scéna 2020 zrušena

Vážení pořadatelé krajských přehlídek mladého divadla, vedoucí souborů, pedagogové a všichni mladí divadelníci a zájemci o mladé divadlo,

vzhledem k současnému stavu a vývoji mimořádných opatření vlády jsme po konzultaci se spolupořadateli rozhodli zrušit celostátní přehlídku Mladá scéna 2020, a to bez náhrady.

Mladá scéna do značné míry stojí na středoškolácích, kteří se ale už do konce školního roku v podstatě nemohou legálně sejít a zkoušet, poslední ročníky jsou navíc zatíženy posunutými termíny maturit a přijímacích zkoušek. Podobně obtížný by byl podle všeho návrat k divadelní práci i pro vysokoškolské studenty. Pokud se souborům podaří přenést rozdělanou práci na inscenaci do dalšího školního roku, bude nejlepší, když ji na jaře 2021 znovu přihlásí do krajské přehlídky. Mladá scéna v náhradním termínu na podzim 2020 by podle našeho názoru vnesla do postupového systému jen zmatek a oslabila by následující ročník.

Pokud někteří pořadatelé postupových kol uvažují o tom, že by svou přehlídku realizovali v náhradním termínu jako nepostupové setkání či dílnu, budou mít naši podporu.

Těšíme se, že na podzim zahájíme přípravy 18. ročníku Mladé scény, která proběhne v roce 2021.

Jakub Hulák
NIPOS-ARTAMA, Praha