Mladá scéna 2011 – ohlédnutí

9. celostátní přehlídka studentských divadelních souborů
22. – 26. 6. 2011, Ústí nad Orlicí

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu ve spolupráci s OS Malá scéna Ústí nad Orlicí

Spolupráce: Gymnázium Ústí nad Orlicí, Roškotovo divadlo

Mladá scéna 2011 byla koncipován jako celostátní přehlídka studentských divadelních souborů umožňující setkání studentských divadelních kolektivů, prezentaci a konfrontaci výsledků jejich práce. Hlavními cíli přehlídky jsou podpora zájmu studentů o divadelní aktivity, vzájemná inspirace a kultivace studentské divadelní činnosti.

Do výběru vstoupilo 31 inscenací. Do programu přehlídky bylo zařazeno 15 souborů (15 inscenací).

Přehlídky se zúčastnilo cca 180 účastníků – členů souborů + 50 dalších osob (pozorovatelé, lektoři, hosté, seminaristé) + místní veřejnost. Hrálo se od středy, kdy se šlo společně na Andělův Chlum na výlet, až do neděle, kdy přehlídku zakončila poslední diskuse o viděném.

Vzdělávací část: Všechna představení byla zhodnocena ve veřejných diskusích s kvalifikovaným lektorským týmem (Emílie Zámečníková, Hana Galetková, Radvan Pácl) a moderátorem diskusí Jakubem Hulákem.

Nominaci na Jiráskův Hronov získal soubor Regina Břeclav s inscenací K.H.M., doporučení získal soubor Škytafky z Aše s inscenací Zamordování hraběte a Centrální zádrhel Strakonice s inscenací 3x CAMI.

Inspirativní představení na MS zajistilo divadlo Tate yiumni s inscenací VLNA a Hana Voříšková, která svou pohádku Voříšková chaloupka hrála 3x během přehlídky.

V rámci přehlídky proběhlo 8 seminářů (2 pro pedagogy – Hana Voříšková, Jana Machalíková a 6 pro studenty – Hana Franková, sólové herectví, Petr Váša – fyzické básnictví, Ladislav Karda, improvizace, Eva Brhelová, autorské psaní, Máša Černíková, slam poetry, Markéta Vacková a Petr Hudeček, pohybový seminář). Dohromady semináře navštívilo téměř stovka zájemců (nejen z řad účastníků).

Zpravodaj Malá na malý měl na starost David Slížek jako šéfredaktor společně s redaktory: Kamilou Kostřicovou, Jonášem Konývkou, Luďkem Horkým. Opět se zúročila spolupráce se seminářem autorského psaní. Dále na MS psali dva nezávislí recenzenti Jana Soprová a Luděk Richter recenze ke všem představením.

Lenka Novotná
29. června 2011

[nggallery id=65]