MgA. PaedDr. Alena TICHÁ, Ph.D.

Na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity vystudovala kombinaci Český jazyk – Hudební výchova, na HAMU Sólový zpěv. V letech 1974–2019 působila na katedře Hudební výchovy PedF UK a paralelně od r. 1993 po dobu 18 let vyučovala hudební výchovu na základní škole s rozšířenou hudební výchovou, kterou v Brandýse nad Labem založila. Zde vedla i dětský pěvecký sbor a současně na ZUŠ vyučovala externě sólový zpěv. Odborně se zabývá tématikou výuky a metodiky hlasové výchovy. Pro děti hudebně a pěvecky zaostávající vypracovala specifickou metodiku, kterou lze v základu využít i při práci s dospělými tzv. nezpěváky. Od r. 1993 dosud vede v České republice a na Slovensku kurzy pro pedagogy. Opakovaně vedla workshopy a přednášky na pedagogických fakultách v ČR, na Slovensku a na vysokých hudebních školách v Polsku, v současné době ji konzervatoře oslovují s požadavkem vedení přednášky-workshopu na téma „Moderní metody ve výuce zpěvu“. Sama vyučuje ve vlastních kurzech akreditovaných MŠMT (více na www.alenaticha.cz). Alena Tichá je vyhledávaným hlasovým poradcem pěveckých sborů všech věkových kategorií v celé ČR. Jako zkušený porotce se účastní pěveckých a sborových soutěží. Publikuje články a knížky o hlasové výchově zejména dětí. Je držitelkou významných ocenění, např. Ceny Jaroslava Herdena za přínos hudební výchově v oblasti hlasové výchovy (ČHS), Ceny za přínos českému sborovému zpěvu (Unie českých pěveckých sborů. Za celoživotní práci v oblasti hlasové výchovy převzala v r. 2022 v Karolinu Cenu České hudební rady (člena Evropské hudební rady UNESCO).
Alena Tichá studied Czech Language – Music Education at the Faculty of Education of Charles University, and Solo Singing at HAMU. From 1974-2019 she worked at the Department of Music Education at the Pedagogical Faculty of Charles University and in parallel from 1993 for 18 years she taught music education at the primary school with advanced music education, which she founded in Brandýs nad Labem. There she also led a children’s choir and at the same time taught solo singing at the elementary school. She is professionally engaged in the topic of teaching and methodology of voice education. She has developed a specific methodology for children who are lagging behind musically and vocally, which can also be used in working with adults who do not sing. Since 1993 she has been conducting courses for teachers in the Czech Republic and Slovakia. She has repeatedly conducted workshops and lectures at pedagogical faculties in the Czech Republic, Slovakia and at music colleges in Poland, and is currently being approached by conservatories with the request to conduct a lecture-workshop on „Modern Methods in Teaching Singing“. She herself teaches in her own courses accredited by the Ministry of Education (more at www.alenaticha.cz). Alena Tichá is a popular voice consultant for choirs of all ages throughout the Czech Republic. As an experienced jury member she participates in singing and choral competitions. She publishes articles and books on voice education, especially for children. She is the recipient of important awards, such as the Jaroslav Herden Award for Contribution to Music Education in the Field of Voice Education (ČHS), the Award for Contribution to Czech Choral Singing (Union of Czech Choirs. For her lifetime work in the field of voice education she received the Czech Music Council Award (member of the European Music Council UNESCO) in 2022 in Karolinum.
ANOTACE
Hlas, tělo a psychika jsou spolu těsně provázány. Co vše můžeme z pohledu hlasu, těla a psychiky prožívat na sborových zkouškách? Projdeme si příklady situací, které v průběhu zkoušky nastávají a vyzkoušíme si některá cvičení, při nichž mohou účastnící sami na na sobě pozorovat jejich účinek. Budeme se věnovat uvolnění a aktivizaci těla, psychiky a hlasu, jak se zbavit trémy a strachu před výkonem, vysvětlíme si, jak vše souvisí s držením těla a napřímením, soustředěním se na sdělení obsahu, na společné naslouchání a emocionální prožívání. Dotkneme se principů, podrobnější a hlubší rozbor bude následovat v rámci workshopu.
Voice, body and psyche are closely related. What can we experience in terms of voice, body and psyche in choir rehearsals? We will go through examples of situations that occur during rehearsal and try some exercises where participants can observe the effect on themselves. We will look at how to relax and activate the body, mind and voice, how to get rid of stage fright and fear before the performance, and explain how everything is related to posture and stretching, focusing on communicating the content, listening together and experiencing emotionally. We will touch on the principles, with a more detailed and in-depth exploration to follow in the workshop.