Loutkářská konzervatoř 2021 – informace a přihláška

Loutkářská konzervatoř aneb Loutkové divadlo v praxi s Petrem Borovským
Třetí cyklus „Loutkářské konzervatoře“ je určen všem, kteří jsou okouzleni nejen figurativním loutkovým divadlem. Nezáleží přitom, zda nějakou loutkářskou zkušenost mají, nebo ne. Hlavním cílem je hledání a objevování možností loutkového divadla jako jedné z alternativ současného moderního umění se zaměřením na praktickou realizaci. Budeme se zabývat všemi divadelními komponenty, hereckou, vizuální, zvukovou i diváckou složkou. Součástí vzdělávání bude i nezbytné poznávání divadelní teorie, loutkářské tradice a její historie, ale také sledování současné tvorby českých i zahraničních loutkářů a zajímavé práce amatérských souborů.

Cyklus je vhodný pro aktivní herce, režiséry nebo vedoucí loutkářských amatérských souborů a další zájemce z řad pedagogů mateřských a základních škol či pracovníků volného času dětí a mládeže.

Rozsah loutkářské konzervatoře
Druhý ročník třetího cyklu “Loutkářské konzervatoře” se uskuteční v osmi víkendových setkáních (od pátečního podvečera do nedělního poledne) od dubna 2021 do prosince 2021 a v jednom šestidenním soustředění v rámci Loutkářské Chrudimi 2021.

Náplň loutkářské konzervatoře
Jednotlivá setkání budou naplněna především praktickou tvorbou zaměřenou na rozvoj dovedností spojených s realizací divadelní inscenace a budou doplněna teoretickýmipřednáškami z následujících oblastí: loutkářskéhistorie, dramaturgie, režie, scénografie, pohybu a hudby;dále návštěvami vybraných divadelních festivalůa představení (nebo sledováním jejich videozáznamů);setkáváním s tvůrci a praktickými tvůrčímiaktivitami samotných účastníků pod vedenímlektorů.Výsledky vaší samostatné ročníkové práce mohou být prezentovány na Loutkářské Chrudimi nebo na Faustování a Oprášeno v roce 2021.

Loutkové divadlo je specifickým fenoménem české národní kultury. Specifikem českého loutkového divadla vždycky byly a dodnes zůstávají: silné divadelně sdělné téma, přitažlivé výtvarné zpracování, loutkářská dovednost, týmová spolupráce a v neposlední řadě i humor.

Lektoři loutkářské konzervatoře
Kmenovým lektorem bude v tomto ročníku Petr Borovský, loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š.Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“) a nominant na cenu Thalie v roce 2020.

Významní tvůrci profesionálního, nezávislého i amatérského loutkového divadla.

Termíny setkání a zaměření jednotlivých setkání

23.–25. duben 2021   Chrudim – dramaturgický seminář / inscenace   

28.–30. května 2021   Chrudim – scénografický seminář / inscenace

11.­–13. červen 2021   Chrudim – příprava inscenace

30. 6. – 6. 7. 2021   Chrudim – Loutkářská Chrudim / seminář dle výběru

10.­–12. září 2021 Chrudim – pohybový seminář

1.–3. října 2021   Poniklá – Budiž stín / technologický seminář

22.­–24. října 2021   Chrudim – příprava inscenace

12.–14. listopadu 2021   Chrudim – příprava inscenace

3.–5. prosince 2021   Nové Strašecí – Faustování a Oprášeno

Cena loutkářské konzervatoře
Kurzovné: 3600 Kč
Cena obsahuje: nájem prostorů pro konání konzervatoře, materiál a lektorné za osm víkendových lekcí a seminární poplatek na Loutkářskou Chrudim ve výši 1600 Kč. Navíc bude umožněn vstup na Přelet nad loutkářským hnízdem 4.-7. listopadu 2021 v Praze.
V ceně není započítána doprava, strava a ubytování frekventantů (ubytování nabízíme ve vlastním spacáku zdarma nebo zajištění penzionu).

Přihlášky
Přihláška do konzervatoře je zde >>>
Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna 2021.

Případné dotazy adresujte odpoví Michal Drtina
+420 606644294, drtinam@gmail.com