Informace a přihláška 2020

Loutkářská konzervatoř aneb Loutkové divadlo v praxi s Petrem Borovským
Třetí cyklus „Loutkářské konzervatoře“ je určen všem, kteří jsou okouzleni nejen figurativním loutkovým divadlem. Nezáleží přitom, zda nějakou loutkářskou zkušenost mají, nebo ne. Hlavním cílem je hledání a objevování možností loutkového divadla jako jedné z alternativ současného moderního umění se zaměřením na praktickou realizaci. Budeme se zabývat všemi divadelními komponenty, hereckou, vizuální, zvukovou i diváckou složkou. Součástí vzdělávání bude i nezbytné poznávání divadelní teorie, loutkářské tradice a její historie, ale také sledování současné tvorby českých i zahraničních loutkářů a zajímavé práce amatérských souborů.

Cyklus je vhodný pro aktivní herce, režiséry nebo vedoucí loutkářských amatérských souborů a další zájemce z řad pedagogů mateřských a základních škol či pracovníků volného času dětí a mládeže.

Rozsah loutkářské konzervatoře
První ročník třetího cyklu “Loutkářské konzervatoře” se uskuteční v osmi víkendových setkáních (od pátečního podvečera do nedělního poledne) od února 2020 do listopadu 2020 a v jednom šestidenním soustředění v rámci Loutkářské Chrudimi 2020, v semináři, který si vyberete podle aktuální nabídky festivalu.

Náplň loutkářské konzervatoře
Jednotlivá setkání budou naplněna především praktickou tvorbou zaměřenou na rozvoj dovedností spojených s realizací divadelní inscenace a budou doplněna teoretickýmipřednáškami z následujících oblastí: loutkářskéhistorie, dramaturgie, režie, scénografie, pohybu a hudby;dále návštěvami vybraných divadelních festivalůa představení (nebo sledováním jejich videozáznamů);setkáváním s tvůrci a praktickými tvůrčímiaktivitami samotných účastníků pod vedenímlektorů.Výsledky vaší samostatné ročníkové práce mohou být prezentovány na Loutkářské Chrudimi nebo na Faustování a Oprášeno v roce 2020.

Loutkové divadlo je specifickým fenoménem české národní kultury. Specifikem českého loutkového divadla vždycky byly a dodnes zůstávají: silné divadelně sdělné téma, přitažlivé výtvarné zpracování, loutkářská dovednost, týmová spolupráce a v neposlední řadě i humor.

Lektoři loutkářské konzervatoře
Kmenovým lektorem bude v tomto ročníku Petr Borovský, loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š.Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“).

Významní tvůrci profesionálního, nezávislého i amatérského loutkového divadla.

Termíny setkání a zaměření jednotlivých setkání

7.­–9. února 2020 Chrudim – scénografický seminář

6.–8. března 2020                Chrudim – dramaturgický seminář                      

17.–19. duben 2020             Brno – herectví s loutkou (v rámci krajské loutkářské přehlídky)

15.–17. května 2020             Chrudim –  hudba a zvuky v inscenaci

12.­–14. červen 2020             Plzeň – v rámci festivalu Skupova Plzeň
(seminář se zahraničním lektorem podle nabídky festivalu)

30. června – 6. července 2020       Chrudim – v rámci festivalu Loutkářská Chrudim (seminář si vyberete podle nabídky)

9.–11. října 2020                  Chrudim – pohybový a improvizace

6.–8. listopadu 2020             Praha – v rámci festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem

27.–29. listopadu 2020        Nové Strašecí – v rámci festivalu Faustování a Oprášeno (prezentace výsledků práce)

Cena loutkářské konzervatoře
Kurzovné: 3600 Kč
Cena obsahuje: nájem prostorů pro konání konzervatoře, materiál a lektorné za sedm víkendových lekcí a seminární poplatek na Loutkářskou Chrudim ve výši 1600 Kč.
V ceně není započítána doprava, strava a ubytování frekventantů (ubytování nabízíme ve vlastním spacáku zdarma nebo zajištění penzionu).

Přihlášky
Přihláška do konzervatoře je zde >>>
Zájemci se mohou hlásit do konce února 2020.

Případné dotazy adresujte odpoví Michal Drtina
+420 606644294, drtinam@gmail.com

Pomozte nám zlepšit náš web povolením cookies.