NIPOS > Jiráskův Hronov nabídne to nejlepší z amatérského divadla

Jiráskův Hronov nabídne to nejlepší z amatérského divadla

Letošní 86. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov proběhne ve dnech 29. 7. – 6. 8. 2016. Na hronovských jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební. Pořadatelé očekávají příjezd tisícovky přímých účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba 900 návštěvníků.

Do letošního programu své inscenace nominovaly a doporučily jednotlivé klíčové celostátní přehlídky, které se konaly od října 2015 do července 2016. Do hlavního programu bylo zařazeno 32 inscenací nebo choreografií v 67 představeních. Doprovodný program nabídne kromě koncertů a výstav dalších 14 inscenací ve 24 představeních.

Festival odstartuje v sobotu 29. 7. situační komedie Dokonalá svatba v podání DS Ty-já-tr/HROBESO. Tento soubor se představí také v inscenaci Poručík z Inishmoru. K divácky vděčným inscenacím bude patřit Rozmarné léto Rádobydivadla Klapý nebo Zločin v Posázavském pacifiku DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou. Kontroverze může způsobit scénické čtení textu Tomáše Vůjtka Smíření pojednávající o odsunu sudetských Němců (Divadelní studio D3 Karlovy Vary). Aktuální situaci na Ukrajině mapuje inscenace Slepice není pták, Ukrajina není cizina Divadla Teď, nádech a leť Pardubice. Z turné po Asii se vrátí Taneční studio Light, které se na Hronově představení svou inscenací Puntíkáři.

Kromě tuzemských souborů se představí i dva zahraniční. Z Německa přijede Tempus Fugit Lörrach s inscenací Sen noci svatojánské (Ein Sommernachtstraum). Současnou slovenskou tvorbu představí Divadlo COMMEDIA Poprad s inscenací Zápisky dôstojníka Červenej armády.

Jiráskův Hronov také přispívá ke vzdělávání amatérských tvůrců. Letos bylo v rámci Jiráskova Hronova vypsáno 15 tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo 260 zájemců. Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici. Seminář zaměřený na loutkové divadlo povede Marek Bečka z divadla Buchty a loutky, Dílnu hereckých dovedností na Hronově otevře Elena Mironova z Ruska a Laboratorium jevištní kreativity Citlali Huezo Sánzech z Mexika. Nejrychleji zaplněnými dílnami byly seminář Nonverbální komunikace vedený dramatičkou Danielou Fischerovou a seminář Evy Spoustové zaměřený na jevištní řeč.

Denně bude probíhat tzv. problémový klub – veřejné diskusní fórum, jež reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby. V něm se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Petr Christov a Michal Zahálka. Na letošním Jiráskově Hronově bude odstartován dvouletý Kurz dramatizace vedený lektorkou Kateřinou Menclerovou. Kromě teoretického úvodu umožní praktickou práci na několika dramatizacích.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Letos v předvečer festivalu zahraje místní Divadelní soubor Jiráskova divadla jeho Vojnarku. Po představení bude následovat veřejná diskuse s názvem Alois Jirásek – dramatik současnýma očima.

Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s městem Hronov a Kulturním a informačním střediskem Hronov. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.

Kontakt pro média:

Mgr. Simona Bezoušková, obor činoherní a hudební divadlo ARTAMA, tel.: +420 603 584 489,

e-mail: bezouskova@nipos-mk.cz

Mgr. Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz