NIPOS > Festival sborového umění Jihlava 2017

Festival sborového umění Jihlava 2017

  1. ročník celostátní přehlídky a soutěže sborového zpěvu

26.. – 28. května 2017, Hotel Gustav Mahler, Jihlava, Kostel Povýšení sv. Kříže, Kongresový sál Hotelu Gustav Mahler, Masarykovo náměstí, Jihlava
 
Sborový festival s nejdelší tradicí v ČR
Ve dnech 26. – 28. května 2017 se v Jihlavě uskuteční 60. ročník Festivalu sborového umění (FSU), obohacený o mezinárodní soutěž pěveckých sborů a doprovodný koncert v kostele Církve Českobratrské evangelické v Humpolci.
Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury festival pořádají Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Společnost pro FSU, z s.  Jihlava.
V letošním roce se festivalovému publiku představí 12 soutěžních a 10 přehlídkových pěveckých sborů z ČR i zahraničí. Festivalové koncerty se uskuteční na několika místech v Jihlavě – páteční zahajovací koncert v kostele Povýšení sv. Kříže (od 19.00 hod), sobotní soutěž i Ateliér v Kongresovém sále Hotelu Gustav Mahler, odpolední open-air koncert na Masarykově náměstí – v případě nepříznivého počasí v prostorách Domu filharmonie a večerní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže (od 19.00 hod.). Nedělní dopolední koncert a vyhlášení soutěžních výsledků se uskuteční v kostele Povýšení sv. Kříže (od 10.00 hod.).
Soutěžní sborové klání proběhne v sobotu 27. května od 9.30 – cca 14.00 hod., vyhlášení výsledků soutěže a vystoupení vítězů se uskuteční při nedělním dopoledním koncertě v kostele Povýšení sv. Kříže od 10. 00 hod. V programu festivalu již tradičně zaznějí premiéry skladeb soudobých autorů v podání soutěžních i přehlídkových sborů.
Obohacením letošního festivalu budou vystoupení zahraničních hostů z Japonska (zástupci Mulberry Singers, sbormistryně Haruko Kuwabara a hostující dirigent a skladatel Xabier Sarasola) a Rakouska (Kärntner Landesjugendschor Klagenfurt), která se uskuteční v pátečním, sobotním i v závěrečném nedělním koncertě v kostele Povýšení sv. Kříže v Jihlavě.  V průběhu zahajovacího pátečního večera se publiku představí společně se zahraničními hosty novojičínský sbor Ondrášek, dále pak Cantica Laetitia Zlín a v závěru mužský vokální soubor Gentlemen Singers z Hradce Králové.  V sobotním večerním festivalovém koncertu  se představí Foerstrovo komorní pěvecké sdružení Praha a rakouský mládežnický sbor z Klagenfurtu. Podobně jako v předchozích letech posluchači na festivalu uslyší také vokálně – instrumentální vystoupení, tentokrát Nové české písně Plzeň, SPS Konzervatoře P. J. Vejvanovského  z  Kroměříže  a  Filharmonie G. Mahlera při provedení  Mše D Dur (Lužanská) Antonína Dvořáka v závěru sobotního koncertu FSU.
Pro všechny účastníky festivalu je připraven Atelier japonské sbormistryně  Haruko Kuwabary (sobota od 16. 00 hod. –  Kongresový sál Hotelu G. Mahler) na téma improvizace.
Festivalové publikum jistě ocení možnost výběru festivalových akcí jak z hlediska dramaturgie, tak i místa a prostředí a vyjádří svou účastí podporu sboristům i všem příznivcům sborového umění.
Festival se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana, hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a primátora statutárního města Jihlavy PaedDr. Ing. Rudolfa Chloupka.
Srdečně zveme širokou veřejnost na všechny koncerty 60. ročníku festivalu.
 
Kontakty pro média:
Iva Daňková, obor Sborový zpěv dospělých, tel.: 221 507 961, 778 702 393, e-mail: dankova@nipos-mk.cz
Josef Dušek, NIPOS, public relations, tel.: 778 702 494, email: dusek@nipos-mk.cz