NIPOS > Druhý červencový víkend bude v Praze patřit dechové symfonické hudbě

Druhý červencový víkend bude v Praze patřit dechové symfonické hudbě

Již o druhém červencovém víkendu se v Praze a Středočeském kraji uskuteční jedinečná mezinárodní konference a série koncertů WASBE Prague 2016. Světová asociace dechových orchestrů a ansámblů WASBE se letos v červenci poprvé ve své historii sejde v Praze, aby tak symbolicky navázala na tradici, jež vzešla od nás, z Čech, Moravy a Slezska.

Je málo oborů lidské činnosti, na které bychom mohli být my Češi náležitě hrdí, a právě česká symfonická dechová hudba si v průběhu let vytvořila ve světě takové jméno a prestiž, že jsme mnohými považováni za kolébku tohoto žánru. Coby hostitelé připravované mezinárodní konference WASBE si můžeme připadat jako babička, která se chystá na návštěvu vnoučat, těší se na ně, chce mít pro ně vzorně uklizeno a napečeno, aby se u ní děti cítily skvěle, na babičku v budoucnu s láskou vzpomínaly a vždy se k ní rády vracely,“ říká plk. Václav Blahunek, hlavní organizátor akce.

Obsahem prodlouženého víkendu 8.–11. července budou jednak dopolední muzikologické přednášky v hotelu Olšanka pro odbornou i laickou veřejnost, odpolední open-air koncerty se vstupem zdarma ve Valdštejnské zahradě Senátu ČR, v Kutné Hoře zahradě GASK pod památkovou zónou UNESCO a v Kongresovém sále České národní banky na Senovážném náměstí. Bonbónkem pro všechny zúčastněné budou večerní koncerty v nejprestižnějších pražských sálech – ve Dvořákově síni Rudolfina, Smetanově síni Obecního domu a ve Španělském sále Pražského hradu.

Účinkovat bude na dvacet domácích a zahraničních velkých dechových orchestrů, převážně mládežnických či studentských, ale i naše uniformované dechové kapely (Hudba hradní stráže a Policie ČR a Ústřední hudba armády ČR), které si tuto prestižní příležitost nemohou nechat ujít. Do Prahy se rovněž přijedou představit soubory z USA, Estonska, Maďarska, Francie, Švýcarska, Slovinska a Nizozemí.

WASBE je světová asociace symfonických dechových orchestrů a souborů se sídlem v USA. Sdružuje organizace i individuální členy z padesáti zemí světa. Je jedinou celosvětovou organizací, která se věnuje rozvoji symfonické dechové hudby prostřednictvím konfrontace hudební kultury jednotlivých míst. Pořadatelství Mezinárodní konference WASBE bylo pro letošní rok svěřeno příspěvkové organizaci Ministerstva kultury NIPOS (útvar ARTAMA), Svazu hudebníků ČR, agentuře The Prague Concert Co. a poradenské skupině HPCG. Spolupořadateli jsou předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Milan Štěch, Policie ČR, Armáda ČR, Správa Pražského hradu, Galerie Středočeského kraje (GASK) Kutná Hora, Společnost dechové hudby při AHUV. Mezinárodní konferenci WASBE 2016 v Praze udělila záštitu řada významných osobností veřejného života, včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana a předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky. Konferenci finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Středočeský kraj a Městská část Praha 1, Příspěvková organizace Ministerstva pro místní rozvoj pro podporu cestovního ruchu Czech Tourism, Nadace Život umělce, Ochranný svaz autorský, Pojišťovna VZP, a.s. a Kooperativa pojišťovna a.s. Nefinanční podporu poskytuje Pražská informační služba. Mediálními partnery jsou mediální skupina Lagardere, Regionální Deník, časopis Naše Muzika, Český rozhlas Region, Radio Proglas a Radio Dechovka.

Více informací na www.wasbeprague.com

Kontakt: Václav Hlaváček, tel.: 603 242 784, e-mail: hlavacek@nipos-mk.cz,

               NIPOS • P.O.Box 12 • Fügnerovo náměstí 1866/5 • 120 21 Praha 2