NIPOS > Divadlo Na zábradlí vyprodalo Jiráskův Hronov

Divadlo Na zábradlí vyprodalo Jiráskův Hronov

Tisková zpráva

91. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov byl i přes trvající omezení spojená s pandemií coronaviru velmi úspěšný a během jednoho týdne přivítal téměř čtyřicet tisíc diváků z celého Česka.

Hronov, 10. srpna 2021 – tradiční ohňostroj nad střechou Jiráskova divadla v sobotu v noci uzavřel už 91. ročník nejstaršího divadelního festivalu světa, který patří mezi kulturní dědictví ČR, Jiráskův Hronov. I přestože se návštěvníci mnohdy rozhodovali až na poslední chvíli, zda do Hronova vyrazit, tak o nezájmu se rozhodně mluvit nedá. Ve 167 představeních v hlavním i doprovodném programu účinkovalo 612 umělců a počet diváků se zastavil na cifře 38.597.

Trochu paradoxně coronavirus umožnil návštěvníkům festivalu zavítat na představení, která by se jinak nekonala. Jedním příkladem může být právě Divadlo Na zábradlí, které za běžných okolností v létě striktně dodržuje tzv. divadelní prázdniny nebo Divadlo DRAK, které je přes léto pravidelně na zahraničních turné. Z inscenací amatérských souborů zaujaly např. autorský Úl souboru V.A.D. Kladno, či osobité zpracování Její pastorkyně v provedení souboru Šediny z dědiny Most. Ve zvláštním pořadu vzpomínek a dokumentů vzdali účastníci hold profesoru Janu Císařovi, který svět divadla nedávno opustil.

„Program byl doslova nabitý a jsem nesmírně rád, že diváci valnou většinu představení hodnotili velmi pozitivně. Chválu jsem slyšel jak ze strany divadelních odborníků, tak pro mě hlavně, od běžných festivalových hostů. Zejména velmi kladně bylo přijato představení Pingls,“ říká Jan Julínek, programový ředitel festivalu.  „Musím přiznat, že letos to byl nejnáročnější Hronov, jaký jsem zatím a snad i naposled zažil, jelikož program jsme ladili doslova do poslední chvíle. Navíc si s námi hrálo na kočku a myš i velmi vrtošivé počasí a změnu hracích míst na poslední chvíli tedy nebyla nouze. I tak věřím, že si všichni festival užili, a hlavně opět mohli prožít neopakovatelnou atmosféru, kterou má jen Hronov,“ dodává Julínek.

Kromě „Tance, tanec“ byly zastoupeny účastníci všech celostátní přehlídek, o rozmanitost programu bylo tedy postaráno. Hrálo se v Jiráskově divadle, Sálu Josefa Čapka a Myšárně. Doprovodný program se pak odehrával na náměstí Čs. armády, v parku na hlavní i malé stage, v Meditační zahradě, a na zimním stadionu Wikov.

Festivalu se mj. účastnilo také na 131 seminaristů, kteří si mohli zvolit některý z celkem 11 vícedenních divadelních seminářů. Semináře byly zakončeny prezentací své týdenní činnosti v sobotu dopoledne v Sále Josefa Čapka. 

Pro hosty bylo i letos připraveno festivalové taxi, letos nově tvořeno flotilou elektromobilů Škoda.

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo slavnostním zakončení, které začalo v sobotu večer průvodem z parku A. Jiráska vedoucí na náměstí, kde se diváci dočkali ohňové show v podání divadla Chůdadlo a následoval tradičního závěrečný ohňostroj.

Novinkou letošní ročníku je nový zpravodajský web JiraskuvHronov.info, který se postupně naplnil řadou aktualit, recenzí, sloupků, ale i denním festivalovým zpravodajem a videi vč. Festivalových minut, které každý den představily jinou osobnost spojenou s Jiráskovým Hronovem.

Jiráskův Hronov ožije už po 92. zase za rok v termínu 29. 7. až  6. 8. 2022.

O festivalu:

Festival vznikl v roce 1931 a nepřerušila ho ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům.

O mezinárodní prestiži svědčí vyznamenání AITA/IATA (Association Internationale du Théâtre Amateur / International Amateur Theatre Association), která jej zařadila mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě.

Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje pořádá NIPOS (útvar Artama) a MĚSTO HRONOV. Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Vstupenky a více informací na: www.jiraskuvhronov.eu a www.jiraskuvhronov.info

Kontakt pro média:

Jan Julínek, programový ředitel festivalu, +420 775 401 845, julinek@nipos.cz