NIPOS > Divadelní festival Šrámkův Písek

Divadelní festival Šrámkův Písek


49. ročník Celostátní přehlídky experimentujícího divadla se odehraje ve dnech 28. – 30. května 2010 v Písku. Představí se 14 nejzajímavějších amatérských divadelních představení tohoto roku z celé republiky.

„Divadelní maraton“ se uskuteční nejen v Divadle Pod čarou a v Kulturním domě města Písek, ale  divadelně „experimentovat“ se bude např. i v Kostele Svaté trojice.

Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá NIPOS-ARTAMA, ve spolupráci s Centrem kultury města Písek, o.s. Společnost amatérské divadlo a svět a o.s. Pod čarou Písek.

Program je sestaven z inscenací, které byly doporučeny z 12 krajských přehlídek. Za stálice oboru by se daly jmenovat soubory Divadlo Kámen Praha,  J.S.T.E. Artyžok a D.R.E.D. Náchod. Letošní Šrámkův Písek bude hostit např. Frei Körper Kultur s inscenací Wir tanzen konzentriet, kteří se svým experimentem vyrovnávají profesionální scéně, Evrybáby Plzeň (mimochodem samé krásné ženy) a jejich  Čas G, Láhor soundsystem se slovenským divadlem SkRAT či Divadlo POTRVÁ.

Do Písku se sjede kolem 150 amatérských herců, jejichž práci bude sledovat odborná porota. Svou účast přislíbili: Alena Zemančíková, Zuzana Piussi, prof. Jan Císař, Jiří Adámek a Vladimír Hulec.

Jedná se o amatérské soubory, které experimentují a zkouší, co vydrží diváci nebo herci, nebo co už naopak nevydrží ani ti na jevišti ani v hledišti. Aktéři se přemísťují z místa na místo v průběhu inscenace a hrají všude možně, jen ne v divadelních prostorách, jiní jdou za hranice minimalismu a nedělají téměř nic, propojují několik her v jednu… Dalo by se říci, že se jedná o alternativu k činohernímu divadlu v amatérském divadelním světě.

Bohužel poslední květnový víkend letos nepatří jen amatérským experimentátorům, ale také volbám, ale volit se dá i v Písku. Nechcete vědět a vidět, co vše může být experimentem na divadle v amatérské líhni? Přijeďte se v roli pozorovatele podívat na 49. ročník osobně.

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS),
útvar ARTAMA

Blanická 4, 120 21 Praha 2

www: www.nipos-mk.cz

tel: 221 507 935

fax: 221 507 955

Kontakt pro média: Lenka Novotná

Obor experimentujícího divadla, obor středoškolského a mladého divadla
ARTAMA

tel: 221 507 974

e-mail: novotna@nipos-mk.cz