NIPOS > Dětskou scénu ve Svitavách navštíví slavný Robert Fulghum

Dětskou scénu ve Svitavách navštíví slavný Robert Fulghum

45. celostátní přehlídka dětského divadla a celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů Dětská scéna nabídne ve dnech 10. – 16. června ve Svitavách nejzajímavější vystoupení v oboru. Více než 75 sólových recitátorů a 20 dětských divadelních souborů bylo vybráno ze sedmadvaceti krajských postupových kol z celé ČR.

Přehlídka má pracovní charakter, připraveny jsou praktické dílny, diskuse o vystoupeních a každodenní večerní doplňkový program. Divadelní část přehlídky se pokusí zachytit dětské divadlo v celé jeho šíři: od inscenací recitačních (Veselé zrcadlo, Gymnázium Ústí nad Orlicí: Láskotoč) či postavených na epickém principu (KUK-u-řice, ZUŠ Praha 3: Černošský Pán Bůh) přes „činoherně“ ztvárněné příběhy s dětským hrdinou (HOP-HOP, ZUŠ Ostrov: Útěk), loutkové inscenace (EsTeNaToMaj, ZUŠ Žamberk: To víte, Afrika), stylizované pouliční divadlo (CIVÁRAMO 14-9, ZUŠ Veselí nad Moravou: Strašlivý příběh o Juliáně a Severýnovi) až po pohybové divadlo (Taneční studio Light, Praha 5: Puntíkáři, pachatelé dobrých skutků), dokonce i pantomimu (La Grimace, ZUŠ Uherské Hradiště: U Pierra).

V rámci recitační části Dětské scény mohou zájemci absolvovat seminář Jiřiny Lhotské nazvaný Děti žijí příběhy. K divadelní části přehlídky se pak váže pět dalších praktických seminářů. „Jednu z praktických dílen povede britský režisér Michael Woodwood. Dílna s názvem Moc davu bude zaměřena na divadelní průzkum skupinové dynamiky,“ upřesnil Jakub Hulák z pořádající organizace NIPOS. Seminář Křižovatky, zákoutí a skrýše pod vedením Romana Černíka se bude zabývat metodami site-specific a komunitního divadla. Další semináře jsou zaměřeny na nonverbální divadlo (Jan Hnilička), dramatickou výchovu s nejmenšími dětmi (Hana Švejdová) a improvizační techniky (Hana Patrasová). Vzdělávací část zahrne i rozborové diskuse o přehlídkových vystoupeních.

V doprovodném programu letos vystoupí Naivní divadlo Liberec, loutkářské soubory Střípek Plzeň a Céčko Svitavy. „S novým představením projektu LiStOVáNí navštíví Dětskou scénu mimořádný host, americký spisovatel Robert Fulghum, “ uvedl Jakub Hulák.

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana pořádají přehlídku NIPOS-ARTAMA, Středisko kulturních služeb města Svitavy a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s katedrou výchovné dramatiky DAMU, za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, města Svitavy a Pardubického kraje.

Kontakty pro média:

Jakub Hulák, dětské divadlo, přednes a dramatická výchova, ARTAMA, tel: 221 507 969, 778 702 490, email: hulak@nipos-mk.cz

Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz