NIPOS > Dětské sbory se setkají na jubilejním festivalu v Novém Jičíně

Dětské sbory se setkají na jubilejním festivalu v Novém Jičíně

Ve dnech 7. – 9. listopadu 2014 se v Novém Jičíně uskuteční 10. celostátní soutěž dětských pěveckých sborů Porta Musicae 2014. Festival se koná jako bienále. Je vyvrcholením dvouleté umělecké práce pedagogů a žáků v oboru „sborový zpěv“ v celé České republice. Letošní jubilejní 10. ročník však není soutěžní. Jsou na něj pozvány přední české dětské pěvecké sbory, které se na Porta Musicae za dobu její existence umístily na prvních místech a doposud prokazují vysokou uměleckou úroveň či jako hosté festivalu výrazně přispěly k jeho umělecké úrovni.

Beskydské divadlo v Novém Jičíně přivítá na svém pódiu celkem 12 sborů, které byly do soutěže vybrány odbornou radou pro dětský sborový zpěv NIPOS-ARTAMA: Carmina Rychnov nad Kněžnou, Domino Opava, Jitro Hradec Králové, Kvítek Dačice, Medvíďata Český Krumlov, Mibidizo Valašské Meziříčí, Motýli Šumperk, Ondrášek Nový Jičín, Pražská kantiléna, Radost Praha, Severáček Liberec a Slavíčci Praha.

V rámci festivalu proběhnou celkem čtyři koncertní vystoupení. Na pátečním zahajovacím koncertě, který začne v 19 hodin, se představí hostitelský sbory Ondrášek z Nového Jičína a Jitro z Hradce Králové. Další pozvané sbory vystoupí v sobotu 8. listopadu v 10.30 a 16 hodin. Večerní galakoncert všech zúčastněných sborů začne v 19 hodin. Celý festival je součástí aktivit k  Roku české hudby 2014 a program přehlídkových koncertů, zejména pátečního zahajovacího koncertu, bude sestaven z děl významných českých skladatelů (A. Dvořák, B. Smetana, J. Suk, P. Eben, Z. Lukáš, I. Hurník, J. Vičar, O. Mácha, A. Tučapský ad.).

Obyvatelé města i jeho návštěvníci mohou všechny zúčastněné sbory slyšet při společném zpěvu na Masarykově náměstí v neděli 9. listopadu v 9.15 hodin. Sbory Ondrášek z Nového Jičína a Severáček z Liberce pak zazpívají při slavnostní mši, která začne v 10.30 v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana festival pořádá NIPOS-ARTAMA a Sdružení přátel dětského pěveckého sboru ONDRÁŠEK z Nového Jičína, Základní umělecká škola Nový Jičín, město Nový Jičín a Comune di Sommacampagna.