Další ročník Náchodské Prima sezony je za námi

I při XIII. Náchodské Prima sezoně se sešli mladí fotografové, aby se dozvěděli výsledky letošní soutěže, společně zhodnotili zaslané snímky a také si rozšířili své vědomosti o fotografii.
A věřte, že bylo co hodnotit. Vždyť letošní soutěže se zúčastnilo 85  středoškoláků a 7  kolektivů,  dohromady poslali 386 fotografií. Porota měla složitou práci, protože úroveň snímků – jak po stránce námětů tak i technického zpracování – byla rozhodně vyšší než v minulém ročníku.(Postřehy předsedkyně poroty PhDr. Věry Matějů jsou uvedeny v článku Prima Náchodská Prima sezona.)
Od 3. do 7. května se část těch, které porota ocenila, sešla v Náchodě, aby nad oceněnými fotografiemi diskutovala a za pomoci lektorů Ing. Vlastimila Balcara, Zdenka Šulce, Stanislava Voksy a Milana Sedláčka si prohloubila znalosti fotografie. Po tři dny se konaly semináře, kterých se zúčastnilo 32 posluchačů. Hlavní téma bylo „Jak fotografovat krajinu a architekturu“, ale na programu byla i přednáška o kompozici obrazu, využití funkcí moderních fotoaparátů, včetně diskuzí nad fotografiemi uznávaných autorů. Součástí semináře byla i praktická část, při které účastníci uplatnili nabyté vědomosti při fotografování architektury Náchoda a přírody. Na závěr každý z účastníků si vybral pět fotografií, s kterými se prezentoval a obhajoval proč a jak je stvořil. Z těchto fotografií se utvořila závěrečná kolekce, jež dokumentuje výsledky semináře. Podle hodnocení účastníků i lektorů seminář určitě splnil předpokládaný účel, přispěl k rozšíření vědomostí účastníků i k jejich uvědomění, že nad každým zmáčknutím spouště se musí přemýšlet.

Ve čtvrtek 7. května pak došlo k ocenění vítězů fotografické části XIII. Náchodské Prima sezony.

Ceny si odnesli:

A01
1. cena – Marcela Macháčková –„ Kočky“, České Budějovice
2. cenaDaniel Kutěj soubor „Hysterie“, Zubří
3. cena – Adéla Mertlová soubor „Stará fara“, Trstěnice
čestné uznání
Jana Kovářová „Letní lehkost bytí“, Opatov
David Uruba 2 foto ze souboru „Knihovna“, Holešov 
Hana Kratochvílová „Let¨s go“, Svitavy
Jan Ondrašík „Černá díra“, „Kopr“, Jalubí
Jan Nožička „10“, Jičín

A02
1. cena
Helena Bártková „Stavět si vzdušné zámky“, Praha 9
2. cenaMarek Pitaš „Jedinečný“, Nové Město nad Metují
3. cena – Aneta Urbanová „ Katta, Kety, Ketynka“, Březhrad
čestné uznání:
Veronika Michlová „Dirková komora 1 a 4“, Náchod
Tereza Havránková soubor „Lidé vědí víc“, Lovosice

Kolektiv

Střední škola služeb, obchodu a gastronomie, Hradec Králové za soubor „Můj den“
čestné uznání:
Fotoklub gymnázia Svitavy „Podzim života“

Stejně jako v minulém roce ocenění autoři postoupili do Národní soutěže amatérské fotografie, kde se „utkali“ s vítězi soutěže Junior SČF. Výsledky budou zveřejněný v sobotu 15. května ve Svitavách.

Milan Sedláček