NIPOS > Čeští loutkáři zahrají v Norsku

Čeští loutkáři zahrají v Norsku

V norských městech Hamar a Lillehammer se během víkendu 10. – 11. října 2015 odehrají čtyři divadelní představení dvou rozdílných inscenací norské lidové pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce. Bude tak zakončen mezinárodní norsko-islandsko-český projekt „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“.

V rámci projektu byly nazkoušeny dvě divadelní verze vycházející ze stejné lidové pohádky, která v Norsku patří mezi nejznámější. „Svoji inscenaci s dřevěnými manekýny představí zahraničnímu publiku legendární soubor Buchty a loutky a dále se odehraje norská premiéra mezinárodní verze, kterou v květnu a červnu v Praze připravil tým českého divadla ANPU a norských herců,“ vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

První část mezinárodního projektu se odehrávala v České republice a vrcholila na festivalu Loutkářská Chrudim. „Chtěli jsme divákům ukázat, že v umění neexistuje pouze jedna cesta, nýbrž že jich může být nekonečné množství. Děti si tuto skutečnost zažily nejen jako diváci, ale také jako aktivní tvůrci v krátkém workshopu, který se zaměřil na reflexi zhlédnutých představení a také na prohloubení diváckého zážitku vlastní tvorbou pomocí různých materiálů,“ dodává Michal Drtina.

Norské publikum čeká během nadcházejícího víkendu zajímavá zkušenost, při níž uvidí, jak jejich národní pohádku vnímají čeští loutkáři. Buchty a loutky zahrají svou inscenaci v Norsku třikrát. Druhá verze, tedy česko-norské nastudování pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce v Norsku zůstane a bude putovat po regionech Hedmark a Oppland. Norové se tak díky tomu seznámí s pojetím českého alternativního a loutkového divadla a s tvůrčími principy divadla ANPU.

Projekt podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.

 

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálního umění.

Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.

Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny.

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.

Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra, loutkáře a uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění, který žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě a vede workshopy po celém světě.  

Více informací o projektu naleznete na www.folktale.eu

 

Kontakty pro média:

Michal Drtina, NIPOS, vedoucí projektu, tel.: 606 644 294, e-mail: drtina@nipos-mk.cz

Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel.: 773 699 368, email: hancilova@nipos-mk.cz