NIPOS > Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize

Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize

Tisková zpráva / 3. června 2021

Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize

17. – 20. června 2021 / Ústí nad Orlicí

Ve dnech 17. až 20. června proběhne v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize.V rámci festivalu se můžete těšit na projekce soutěžních filmů, rozborové semináře, workshopy, diskuze s filmaři, divadelní představení pro děti či večerní promítání v letním kině.

Přehlídka se člení do tří soutěžních sekcí:

Malé vize jsou platformou pro podporu filmové tvorby dětí, mládeže a tvůrčích kolektivů do devatenácti let. Filmy jsou do ní nominovány ze čtyř partnerských přehlídek (Animánie, Pražského filmového kufru, Juniorfilmu a Zlatého slunce). 

Mladé vize jsou uměleckou rezidencí a přehlídkou filmové tvorby začínajících autorů a studentů filmových škol. V průběhu rezidence je kladen důraz nejen na prezentaci soutěžících snímků, ale také na sérii dílen a seminářů napomáhajících vývoji dalších filmových projektů.

České vize jsou sekcí prezentující tvorbu autorů od devatenácti let. Filmy, soutěžící v jednotlivých kategoriích (dokument, reportáž, hraný snímek, animace, experiment, videoklip a studentský film), jsou do ní vybírány z šesti postupových kol.

Program přehlídky bude letos rozdělen do čtyř částí – čtvrteční Virtuální den bude věnován filmové výchově a jeho součástí bude řada aktivit (nejen) pro učitele, ke kterým se bude možné připojit online. V pátek se, již prezenčně, uskuteční umělecká rezidence Mladé vize, v sobotu budou představeny filmy soutěžící v sekci České vize a v neděli program uzavře Den Malých vizí.

V rámci nedělního vyhlášení výsledků budou předány Ceny Borise Jachnina udělované ve dvou kategoriích, za Dlouhodobý přínos v oboru filmové a audiovizuální výchovy a za Pedagogický přínos v tomto oboru.

Bohatý doprovodný program nabídne večerní projekce v letním kině (každý festivalový den od 21:00 v parku za Roškotovým divadlem), o víkendu pak bude možné navštívit pestrou nabídku tvůrčích dílen nebo divadelní představení pro děti.

Všechny filmy přijaté do soutěžních sekcí přehlídky budou od 17. – 20. června ke zhlédnutí také ve virtuálním sále na www.filmdat.cz, část doprovodného programu bude streamovaná také na našich facebookových stránkách www.facebook.com/CeskeVize

Celostátní přehlídka se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky a pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Pořadateli jsou NIPOS, odborný útvar ARTAMA, Město Ústí nad Orlicí, Klubcentrum v Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Pardubickým krajem a za odborné spolupráce Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu a Českého výboru UNICA.

VSTUP ZDARMA
Více informací naleznete na www.ceskevize.cz

Kontakty pro média:

MgA. Jiří Forejt, odborný pracovník pro amatérský film dospělých a filmovou výchovu, tel.: 778 702 498, e-mail: forejt@nipos.cz

Josef Dušek, public relations, tel.: 778 702 494, e-mail: dusek@nipos.cz