Amatérský svět ztratil v dubnu tři osobnosti

Jan Císař (* 28. ledna 1932 Hradec Králové / † 14. dubna 2021 Unhošť)

Významný český teatrolog, pedagog, dramaturg, historik a divadelní kritik. Od počátku 70. let až do svých posledních dnů byl nezpochybnitelnou vůdčí autoritou českého amatérského divadla. Vedle své teoretické a pedagogické činnosti na Divadelní fakultě AMU působil řadu desetiletí jako lektor vzdělávacích akcí a člen a předseda porot celostátních přehlídek amatérského divadla včetně mezidruhového festivalu Jiráskův Hronov, kde postupně vzbuzoval pozornost a zájem několika generací mladých divadelníků jako vedoucí lektor tzv. problémového clubu. Řadu let působil také jako předseda odborné rady NIPOS pro amatérské činoherní divadlo.

Amatérský svět se velmi těžko vyrovnává s jeho ztrátou, jeho četné nekrology se shodují v tom, že byl pro české profesionální i amatérské divadlo nenahraditelnou osobností.

výběr z internetových odkazů:

nekrolog – Amatérská scéna

nekrolog – Divadelní noviny

nekrolog – Národní divadlo

vzpomínky na prof. Císaře – Amatérská scéna

vzpomínky na prof. Císaře – Divadelní noviny

prof. Jan Císař v Databázi českého amatérského divadla

vzpomínky prof. Císaře na stanici ČRo3 – Vltava


Jana Štefánková (* 29. února 1944 Kvíčovice / 22. dubna 2021 Praha)

Významná osobnost českého uměleckého přednesu. Od konce 60. let působila v Praze jako obvodní, později krajská metodička v oborech dětského a uměleckého přednesu, loutkového a autorského a netradičního divadla. V 70. letech založila Studio uměleckého přednesu a seminář autorské tvorby v netradičním divadle. Zahájila také tradici recitačních přehlídek Pražské vajíčko a Pražský kalich. Od roku 1994 působila jako odborná pracovnice pro umělecký přednes a divadlo poezie v NIPOS-ARTAMA Praha a podílela se na organizaci přehlídek Wolkrův Prostějov a Šrámkova Sobotka a seminářů pro recitátory. Připravovala publikace o uměleckém přednesu vydávané u příležitosti Wolkrova Prostějova. Nemalý je také podíl Jany Štefánkové na napojení Moravského festivalu poezie na Wolkrův Prostějov.

I po svém odchodu do důchodu spolupracovala s NIPOS-ARTAMA jako členka odborné rady pro umělecký přednes a divadlo poezie a do posledních chvil se neformálně setkávala se svými bývalými kolegy.

víc o Janě Štěfánkové:

Jana Štěfánková v Databázi českého amatérského divadla


Dagmar (Dana) Jandová (* 31. května 1944 Dobřív / 22. dubna 2021 Plzeň)

Jedna z nejvýraznějších postav amatérského loutkářství a dětského divadla západních Čech. Působila jako režisérka, výtvarnice, herečka, lektorka, organizátorka, pedagožka a vedoucí dětských a středoškolských loutkářských souborů. V roce 1978 založila Střípek, který se postupně stal nejvýznamnějším dospělým loutkářským souborem v západní části naší republiky. Od poloviny 80. let působila jako učitelka LDO LŠU/ZUŠ v Plzni, kde vytvořila řadu úspěšných inscenacích, které představila na celostátních přehlídkách loutkového a dětského divadla. Jako výtvarnice spolupracovala s řadou amatérských i nezávislých profesionálních skupin z Plzně.

víc o Daně Jandové:

nekrolog – Divadelní noviny

Dana Jandová v databázi českého amatérského divadla