Ohlédnutí za II. přípravným seminářem 2024
Ohlédnutí za II. přípravným seminářem k celostátní přehlídce výtvarných prací dětí a mládeže 2026: Hranice Designu
Termín: víkend 12.-13. říjen, 2024
Místo konání: Veletržní palác, Národní galerie Praha
Pořadatelé: NIPOS, Designéři dětěm, Identita a NG Praha
Lektoři:
Jan Charvát, Zuzana Konečná, Michaela Trpišovská (NGP), Adam Uchytil, Klára Hušková Smyczková (NGP), Zuzana Bramborová, Dagmar Chocholáčová (NGP), Eva Novotná (NGP), Kateřina Přidalová (DD)
Počet účastníků: 44
O víkendu 12. a 13.10. 2024, proběhl v Národní galerii Praha další přípravný seminář k Celostátní přehlídce výtvarných prací dětí a mládeže, 2026. Téma přípravných přehlídek je Hranice Designu, které jsme připravili společně s odbornou radou, uskupením Identita a Designéři dětem. Má za cíl ukázat jak jeho přesah do volného umění a běžného života, tak jeho provázanou mezioborovost a hlavně inspirovat pedagogy výtvarné výchovy při jejich práci s dětmi.









Seminář probíhal
… formou prezentací a následných workshopů. Unikátní byl v tom, že se profesionální designéři/lektoři propojili s edukátory z Národní galerie. A připravili společně program, „ušitý“ přímo na míru současných expozic v NG.
Zájem o seminář byl veliký – přihlásilo se a sešlo 44 účastníků, z celé republiky. Akce probíhala v paralelních programech po dvou skupinách v ateliérech a expozicích NG.
V sobotu večer ještě proběhla komentovaná prohlídka výstavy Identita (přehlídka českého grafického designu) v muzeu Kampa a v neděli večer, jsme po seminářích naše setkání zakončili komentovanou prohlídku výstavy NG Architektura všem, s designérem a výtvarníkem Janem Brožem.
Ohlasy byly nadšené a už se všichni těší na další setkání na jaře.
Michal Chodanič, výtvarné aktivity, NIPOS















Ohlédnutí za II. přípravným seminářem Kristýny Říhové, NG Praha
Říjnový, v pořadí druhý přípravný seminář, zaměřený na grafický design a připravující pedagogy na celostátní přehlídku pod názvem Hranice designu, proběhl ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Tento seminář byl unikátní ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že je v plánu přehlídku pedagogických přístupů (2026) na téma Hranice designu realizovat v prostorách korza VP NGP. Tedy seminář nabídl možnost na vlastní kůži prostor poznat, pracovat v něm i reflektovat jeho kvality v podobě čistého funkcionalistického prostoru, ale i reflektovat kurátorské přístupy v komunikaci a prezentaci umění.
Zde již dochází k mentálnímu přemostění do druhé a v semináři daleko výrazněji akcentované části – propojení otázek grafického designu a tvorby výstavy, vztahu grafického designu a umění. Pro podpoření této idey jsme vytvořili lektorské tandemy, v nichž byl vždy zastoupen grafický designer*ka spolu s lektorkami NGP. Docházelo tak již na ideové úrovni k promýšlení vztahů mezi grafickým designem a uměním, inspirace proudila z expozic a z umění od 19. století po současnost.












Důležitý prostor zde dostala otázka grafického designu jako vizuálně komunikačního kanálu celé galerie. Galerie spolupracuje s řadou předních grafických studií na tvorbě jednotlivých expozic a výstav. V tomto kontextu mohli pedagogové sledovat originalitu a zároveň respekt a vizuální sounáležitost mezi jednotlivými grafickými řešeními. Jednotlivá grafická řešení výstav se navzájem nepřebíjejí a opírají se o jednotný vizuální styl loga NGP, které navrhlo studio Najbrt.









Mezi lektory – grafiky, se také nacházeli autoři některých grafických řešení. (Písmo k výstavě Libuše Jarcovjákové navrhl Jan Charvát; Grafické řešení, ale i vztah mezi grafikou a koncepcí celé výstavy nám představil Jan Brož, spoluautor architektury a grafiky expozice Architektura všem).
Národní galerie také měla příležitost představit pedagogům vlastní nabídku, s akcentem ke vzdělávacím programům, studijním materiálům a komentovaným prohlídkám pro pedagogy zdarma, které doporučila sledovat v newsletteru školám.















Spolupráce nás těšila
… z pohledu lektorek NGP často docházelo k radostným a inspirativním novým setkáním a spolupráce s designery byla pro nás obohacující. Jsme přesvědčeni, že pro pedagogy je práce ve výjimečných prostorách VP a možnost nechat se obohatit uměním velkým přínosem a moc doufáme, že seminář přispěl i k tzv. wellbeingu pedagogů, jejichž práce si vážíme a obdivujeme jejich píli a vůli k dalšímu profesnímu seberozvoji. Právě otevřenost všech účastníků semináře, ochota spolupracovat a sdílet výstupy vlastní tvůrčí činnosti nás opět utvrdila v tom, že pracovat s pedagogy je radostné a že jde o ostrov pozitivní energie, v němž proudí radost z umění i učení.
Děkujeme NIPOS, že jsme mohli na semináři spolupracovat a srdečně zveme pedagogy k využívání nabídky, kterou NGP pro pedagogy a školy připravuje.








Ohlédnutí za II. přípravným seminářem Kateřiny Přidalové, Designéři dětem
Trienále výtvarných prací 2026 (NIPOS) se propojilo s projektem Identita, mapující současnost a historii našeho grafického designu. Proto jsou přípravné workshopy pro učitele výtvarných oborů v roce 2024 ve znamení grafického designu. Designéři dětem se podíleli na dramaturgii programu. První víkendová akce se konala v dubnu Ústí nad Labem.
Druhá, říjnová série přípravných workshopů se konala ve spolupráci s Národní galerií Praha. Akce opět zaznamenala velkou účast a zájem pedagogů výtvarných oborů. Tentokrát jsme se sešli ve Veletržním paláci a formou workshopů si představili, jak se dělá logo (Adam Uchytil, Klára Hušková Smyczková), fanzin (Zuzana Bramborová, Dagmar Chocholáčová), prozkoumali jsme písmo (Jan Charvát, Michaela Trpišovská), vizuální gramotnost při workshopu Národní mýtus (Eva Novotná, Kateřina Přidalová) a na závěr nám Jan Brož představil design pro výstavní expozice.
Za organizaci Designéři dětem děkuji, že jsme mohli být součástí. Spolupráce s Niposem je radostná, akce je vždy skvěle připravená. Oceňuji také spolupráci s Národní galerií a jejich vstřícným přístupem a nápady, jak zapojit do programu i expozice Veletržního paláce. Velmi přínosná byla také spolupráce designérů a designérek s lektorkami NG, ať už při přípravě workshopů, tak během jejich realizace.

Kompletní informace k přípravnému semináři Hranice designu II (zde).