NIPOS > 90. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov zahájen

90. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov zahájen

I přes veškerá omezení spojená s koronavirovou pandemií nejstarší kontinuálně trvající divadelní festival Evropy Jiráskův Hronov se koná již po 90. První představení se odehrají již v pátek 31. července a oficiální zahájení proběhne v tradiční podobě.

Hronov, 30. června 2020 – Po 90. v řadě, startuje festival představující to nejlepší nejen z české amatérské scény. Stalo se již tradicí, že součástí týden trvajícího festivalu jsou i představení profesionálních divadel, ale i koncerty nebo pohádková představení pro děti a další doprovodný program.

„I přes všechny komplikace, které se nám letos postavily do cesty se podařilo sestavit velmi kvalitní a určitě zajímavý program pro všechny návštěvníky,“ říká programový ředitel Jan Julínek. „Sice jsme původně plánovali k oslavu 90. jubilea festivalu naprosto neopakovatelný hlavní i doprovodný program, ale i tak si myslím, že účast 47 divadel a 22 kapel z celé republiky je více než reprezentativní,“ uzavírá Julínek.

Hlavní program letos čítá 24 činoherních a 3 inspirativní představení. Doprovodný program zahrnuje na 23 divadelních představení, 22 koncertů, 5 výstav a nespočet dalších aktivit pro děti i dospělé vč. výletů v okolí Hronova s výkladem. Nedílnou součástí jsou i vzdělávací divadelní semináře, kterých nakonec bude 8 pro 103 seminaristů. K 90. výročí navíc připravil regionální pivovar Primátor z nedalekého Náchoda speciální edici svého ležáku.

S ohledem na maximální bezpečí návštěvníků festivalu jsou všechny prostory pravidelně čištěny a dezinfikovány. Na všech hracích místech je návštěvníkům volně k dispozici desinfekce a ve festivalovém centru je k zakoupení dostatečné množství roušek. Jediným omezením pro návštěvníky je povinnost nosit roušky během představení, která se hrají ve vnitřních prostorách.

Festival vznikl v roce 1931 a nepřerušila jej ani druhá světová válka. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory, které letos vzhledem k mezinárodním opatřením nemohou přijet. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům a mimo jiná ocenění je nositelem vyznamenání AITA/IATA (Association Internationale du Théâtre Amateur / International Amateur Theatre Association), která jej zařadila mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě.

Jiráskův Hronov z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje pořádá NIPOS (útvar Artama) a MĚSTO HRONOV. Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Vstupenky a více informací na: www.jiraskuvhronov.eu nebo facebook.com/jiraskuv.hronov.

Kontakt pro média:

Jan Julínek, programový ředitel festivalu, +420 775 401 845, julinek@nipos.cz