NIPOS > 60. ROČNÍK CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE NEPROFESIONÁLNÍ FILMOVÉ TVORBY

60. ROČNÍK CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE NEPROFESIONÁLNÍ FILMOVÉ TVORBY

Ve dnech 13. – 15. června 2013 proběhne v prostorách Malé scény a Kulturního domu v Ústí nad Orlicí 60. ročník Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby – ČESKÝ VIDEOSALON a 10. ročník Celostátní soutěže školních filmů spojené s workshopem ZLATÉ SLUNCE.

60. jubilejní ročník Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby tvoří dvě samostatné soutěže, které se prolínají v jednom dni (pátek 14. června 2013) a zcela nenápadně se v jedné celorepublikové soutěži filmařsky snoubí zralá dospělost s hledajícím tvůrčím mládím. Propojením Českého Videosalonu a Zlatého Slunce se soutěž každým rokem dostává na vyšší úroveň. K tomu kvalitativně přispívají i předcházející soutěžní krajská a zemská kola.

          Dne 13. 6. 2013 se na Malé scéně uskuteční dvě projekce pro mateřské školy pod názvem Košíček pohádek. Následně bude zahájen maratón filmových projekcí soutěžní kategorie školních filmů Zlaté Slunce rozdělený do dvou věkových kategorií určených pro základní a střední školy. Na dvoudenním workshopu Zlaté Slunce – Děti a kreativní tvorba s podtextem Filmaři v pohybu! si mladí účastnící mohou vyzkoušet svůj talent a naučit se něco nového ve videotvorbě, animaci, pixelaci, práci s loutkami a počítačové animaci. Vyhlášení výsledků Zlatého Slunce se v letošním jubilejním desátém ročníku uskuteční již ve čtvrtek v 19 hodin na Malé scéně.

         V pátek 14. 6. 2013 zahájí Český Videosalon soutěžními projekcemi, diskusemi k filmům a večerním slavnostním zahájením soutěže dospělých, kterého se zúčastní představitelé Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, města Ústí nad Orlicí, českého, slovenského a světového výboru neprofesionálního filmu UNICA. Ve slavnostním duchu bude udělena Cena Ministerstva kultury ČR za rok 2012 panu Jaroslavu Nyklovi z Prahy. Diváci dále uvidí projekce dokumentů o loňském ročníku soutěže a upoutávku na letošní ročník Světové soutěže UNICA, která se bude konat v sousedním Rakousku. Na půl devátou večer pozval všechny hosty a filmaře jubilejního ročníku Českého Videosalonu na malé setkání v Hernychově vile starosta města Petr Hájek s dalšími představiteli veřejného života v Ústí nad Orlicí.

         V sobotu 15. 6. 2013 pokračuje Český Videosalon dalšími soutěžními projekcemi. Divákům budou nesoutěžně promítnuty v rámci česko-slovenské soutěže kolekce nejlepších českých a slovenských neprofesionálních filmů, které ohodnotí mezinárodní porota a udělí ceny nejlepšímu českému a slovenskému snímku. Jubilejní letitou soutěž neprofesionálních filmařů navštíví delegace ze Slovenska, Švýcarska, Německa a dalších zemí. Na závěr diváci uvidí Festivalové střípky z letošního Českého videosalonu a Zlatého Slunce, které natočí mladí filmaři v rámci workshopu Zlaté Slunce, a také oblíbenou soutěž Minuta film. Celostátní soutěž Český videosalon 2013 bude slavnostně ukončena v ústeckém Kulturním domě vyhlášením výsledků soutěže a křtem nové publikace ing. Emila Pražana Česká filmová šedesátka v historii a historkách.

          V neděli ráno o půl deváté se bude konat ve zdejším kostele Nanebevzetí Panny Marie zádušní mše svatá za zesnulé neprofesionální filmaře.

           Z pověření Ministerstva kultury České republiky, pod záštitou ministryně kultury a Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky soutěž pořádají NIPOS-ARTAMA Praha, Město Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Pardubickým krajem a občanskými sdruženími zastoupenými v Českém výboru UNICA – Celostátním svaze neprofesionálního filmu.

Veškeré informace podá:

NIPOS-ARTAMA, Mgr. Miroslav Tuščák, Blanická 4, P.O.BOX 12, 120 21 Praha 2

Tel.: 221 507 958, 606 460 959, e-mail: tuscak@nipos-mk.cz

KLUBCENTRUM v Ústí nad Orlicí, Dana Chládková, Lochmanova 1400, 562 01 Ústí n. Orl.

Tel.: 465 521 047, 604 359 478, e-mail: info@klubcentrum.cz  www.klubcentrum.cz

Internetové stránky: www.nipos-mk.cz   www.amatfilm.cz www.cvu.cz www.filmdat.cz 

 

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS),
útvar ARTAMA
Blanická 4, 120 21 Praha 2
www: www.nipos-mk.cz
tel: 221 507 900
fax: 221 507 929

 

Kontakt pro média:

Mgr. Miroslav Tuščák
obor neprofesionální film a video
tel: 221 507 958, 722 624 625
e-mail: tuscak@nipos-mk.cz

Internetové stránky: www.nipos-mk.cz   www.amatfilm.cz www.cvu.cz www.filmdat.cz