5. etapa NF NKST 2013

Ohlédnutí za 5. etapou NF NKST 2013, která se konala  v neděli 29.9.2013 v kostele sv. Marka ve Stěžerách u Hradce Králové

V neděli 29. 9. 2013 v kostele sv. Marka ve Stěžerách se konala 5. etapa  Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles 2013, který z pověření a přispění Ministerstva kultury České republiky letos již po 23. pořádá Národní informační a poradenské středisko v Praze (NIPOS). Tato etapa byla pojata jako XIV. Svatováclavský koncert , který již 14 let organizuje Kruh přátel umění sv. Marka ve Stěžerách (KPU).  Záštitu nad všemi akcemi, které NIPOS pořádá z pověření Ministerstva, tedy i Národní festival NKST, převzal Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky.  

Spoluorganizátorem této etapy byl KPU – Kruh přátel umění sv. Marka ve Stěžerách u Hradce Králové (Oldřich Miška, Magdalena Tůmová Bílková). Finančně akci, mimo OSA – Ochranný svaz autorů a MK, podpořila obec Stěžery. Akce se osobně zúčastnila  starostka obce Stěžery Smetiprachová. Koncert natáčel Český rozhlas, stanice Vltava 3 (doc. Tomáš Zikmund) pro svůj publicistický pořad Slovo o hudbě.

Na koncertu vystoupil flétnový soubor SYRINX z Prahy (um. ved. Magdalena Tůmová Bílková), Tomáš Vachoušek – varhany a Český chlapecký sbor z Hradce Králové  (sbormistr Lukáš Jindřich, Martin Fišl – klavír) . Úvodní slovo závěrečné etapy NF 2014 patřilo jako každoročně předsedovi KPU Oldřichu Miškovi. Vlastním koncertem opět fundovaně prováděla místopředsedkyně KPU Magdalena Tůmová Bílková.

Koncert zahájil skladbami H. Scheidemann a F. T. Richtera  pro varhany Mgr. Tomáš Vachoušek. Po něm se v novém obsazení představil flétnový soubor SYRINX z Prahy, který slaví 20 let svého trvání. Jeho zakladatelka a umělecká vedoucí  Magdalena Tůmová Bílková pozvala ještě další flétnové soubory (Magistri, Piskoři, Berušky, Black Vaidis, Orchidea) se kterými příležitostně spolupracuje a koncertuje, aby společně oslavily 20. výročí založení flétnového souboru SYRINX.  Český chlapecký sbor z Hradce Králové se ve Stěžerách představil poprvé a sklidil zasloužený obdiv a uznání. Chlapci  ve věku od 4 do 21 let přednesli skladby cizích (Benjamin Britten, César Franck, Georg Friedrich Händel)  i českých (Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana) autorů. Svou  charakteristickou zvukovou kvalitou, vtipnými kostýmy a radostí ze zpěvu navodili slavnostní atmosféru a strhli obecenstvo ke společnému závěrečnému zpěvu – Svatováclavskému chorálu.

XI. Svatováclavský koncert se vydařil po všech stránkách.  Účinkující i obecenstvo odcházeli nadšení a spokojení. Kostel byl plně obsazen, pořadatelé museli přidávat židle. KPU se podařilo vytvořit prostor pro vystupování našich amatérských umělců a současně vytvořit krásnou hudební tradici. Věřme, že se příští rok opět uskuteční,   tentokrát jubilejní , V. Svatováclavský benefiční koncert, který bude opět zařazen do Národního festivalu NKST.

Statistika:  6 flétnových souborů, 1 sólo-varhany, 1 pěvecký sbor, 65 účinkujících, 130 posluchačů