Národní festival NKST 2023

33. ročník Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles 2023

Národní festival NKST, který se koná pravidelně každý rok, je prestižní aktivitou oboru komorní a symfonické hudby a umožňuje prezentaci všech typů vyspělých neprofesionálních hudebních těles z Čech i Moravy. Je rozložen do několika etap, které se konají mezi dubnem  a listopadem v různých městech a regionech ČR. I v letošním roce je program festivalu zaměřený zčásti na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele.

Národního festivalu 2023 se zúčastní celkem 9 souborů: 5 komorních orchestrů, 2 flétnové soubory, 2 smíšené pěvecké sbory a 13 sólových zpěváků, což představuje 219 účinkujících. V rámci festivalu se tedy uskuteční 3 koncerty ve 3 městech České republiky.

Letošní ročník Národního festivalu se uskuteční ve dvou  etapách. První etapa Národního festivalu NKST je rozložena do dvou koncertů a proběhne v zámcích Bučovice a Slavkov. Sobotní koncert se bude konat 27. května 2023 ve Dlouhém sále zámku Bučovice od 17.30 hod. a v neděli 28. května 2023 v 17.00 hod. začne koncert v Rubensově sále zámku Slavkov.

Na zahajovacím koncertu v sobotu vystoupí Komorní orchestr Arthura Nikische Brankovice, soubor zobcových fléten TIBIA PRAGENSIS a Krumlovský komorní orchestr. V neděli se představí mimo spolu pořádajícího KO Arthura Nikische flétnový soubor Fautores Flautae z Písku a Pardubický komorní orchestr.

Koncerty pořádají z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), útvar ARTAMA a Komorní orchestr Arthura Nikische Brankovice ve spolupráci s Asociací neprofesionálních komorních a symfonických těles. Nad celým festivalem převzal záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa.