26. NF NKST 2016 – 4. etapa

26. Národní festival neprofesionálních komorních a symfonických těles pokračuje

Čtvrtá etapa Národního festivalu 2016, pojatá jako 12. Bienale Setkání flétnových souborů, proběhne v sobotu a v neděli  24.–25. 9. 2016 v Boskovicích. V sobotu se budou koncerty konat v zámku a v Synagoze od 16.30 hod, v neděli se všichni účinkující opět představí při dopoledním promenádním koncertu na náměstí,  který začne v 10.00 hodin. Spolupořadatelem této dvoudenní akce je Komorní orchestr Arthura Nikishe (um. ved. Jan Sáraz).

Pozvány jsou flétnové soubory dětí i soubory dospělých z  Čech a Moravy (Krumlovští pištci, ZUŠ Boskovice, vivat flauto Modřany, Lanškrounští pištci, Magic flute Žulová,  Travers kvartet Písek, Tibia Pragensis, Fautores flautae Písek, Pifferaios a Toni dei signori Hořice…).

26. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je stejně jako v loňském roce  rozložen do pěti etap, které se konají mezi květnem a říjnem v různých městech a regionech ČR (Ústí nad Labem, Bučovice – Gymnasium, Letovice – Kulturní dům , Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka,  Boskovice – zámek, Skleník, synagoga a Praha – České muzeum hudby). Zúčastní se ho 10 komorních orchestrů, 2 pěvecké sbory, 2 kvartety, 10–15 flétnových souborů a 1 dechový soubor, což představuje zhruba 316 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 9 koncertů v 6 městech České republiky.

I v roce 2016 je program festivalu zaměřený zčásti na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele a vyzývá je ke spolupráci. Po každém festivalovém koncertu probíhá rozborový seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí lektoři Odborné rady. Tato praxe se velmi osvědčila, díky tomu se festival, jeho program i celý obor komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí a zdokonaluje. 

Koncert pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST) a Komorní orchestr Arthura Nikishe (um. ved. Jan Sáraz).  Nad celým Národním festivalem převzal záštitu ministr kultury Mgr. Daniel Herman.

Kontakty pro média:
Soňa Hanzalová, Obor komorní a symfonická hudba ARTAMA, tel: 221 507 962, email: hanzalova@nipos.cz
Marcela Hančilová, NIPOS, public relations, tel: 221 507 943, email: hancilova@nipos-mk.cz