NIPOS > 24. národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby pokračuje

24. národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby pokračuje

Druhá etapa letošního ročníku národního festivalu proběhne ve středu 21. května 2014 od 19 hodin ve Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi.  Bude věnována Mladoboleslavskému komornímu orchestru u příležitosti jeho 50. výročí založení.  Dirigentem orchestru bude skladatel Marko Ivanovič, jako sólista vystoupí houslový virtuos Václav Hudeček a programem bude provázet Jolana Voldánová.

24. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je v roce 2014 součástí Roku české hudby. Stejně jako v loňském roce je rozložen do pěti etap, které se konají mezi dubnem a říjnem v různých městech a regionech ČR (Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Ivančice – Památník A. Muchy, Bučovice – zámek, Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka a Boskovice – zámek, Skleník, synagoga). Zúčastní se ho 12 hudebních těles, 10 – 15 flétnových souborů a 3 sólisté, což představuje zhruba 335 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 9 koncertů v 6 městech České republiky.

I když je rok 2014 Rokem české hudby a program festivalu se zaměřuje na díla českých klasiků, neopomíjí ani soudobé české skladatele, a vyzývá je ke spolupráci. Po každém festivalovém koncertu probíhá seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí odborná rada. Tato praxe se velmi osvědčila, díky tomu se festival, jeho program i celý obor komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí a zdokonaluje. 

Koncert pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST), společnost Kultura města Mladá Boleslav-Klub přátel hudby a Mladoboleslavský komorní orchestr. Záštitu nad koncertem převzal ministr kultury Mgr. Daniel Herman a primátor města Mladá Boleslav MUDr. Raduan Nwelati. Finanční podporu poskytlo Ministerstvo kultury, Středočeský kraj a město Mladá Boleslav.

Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, který se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a České komise pro UNESCO. www.amaterskatvorba.cz